Ухвала суду № 52945456, 28.10.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2015
Номер справи
826/22152/15
Номер документу
52945456
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/22152/15 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

У Х В А Л А

Іменем України

28 жовтня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Карпушової О.В., Кобаля М.І.,

при секретарі: Погорілій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.09.2015 року у справі за її адміністративним позовом до ОСОБА_3, Державних кадастрових реєстраторів Управління Держземагентства у Бородянському районі про скасування кадастрового номеру, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_3, держаних кадастрових реєстраторів Управління Держземагентства у Бородянському районі Київської області про скасування кадастрового номера по земельній ділянці.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.09.2015 року у відкритті провадження по даній справі відмовлено в зв'язку з неналежністю даного спору до компетенції адміністративних судів.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивачка подала апеляційну скаргу про скасування, незаконної на її думку, ухвали та просить направити справу для продовження розгляду.

Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що позивачка фактично оскаржує рішення державних кадастрових реєстраторів Управління Держземагентства у Бородянському районі Київської області щодо присвоєння кадастрового номера НОМЕР_1 по земельній ділянці ОСОБА_3 (суміжної з земельною ділянкою позивачки) шляхом внесення відомостей до Державного земельного кадастру з порушенням Земельного кодексу України та Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 року № 376.

Вирішуючи питання щодо правомірності відмови у відкритті провадження, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За приписами ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, які виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, … .

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Слід звернути увагу на те, що позивачем оскаржується рішення державних кадастрових реєстраторів Управління Держземагентства у Бородянському районі Київської області щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру з порушенням положенням Земельного кодексу України та Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету із земельних ресурсів від 18.05.2010 року № 376.

Ніяких питань щодо визнання права власності або його скасування, а також інших цивільно-правових відносин позивачка не заявляє.

Постановою Кабінету Міністрів «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 10.09.2014 № 442 було утворено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України шляхом перетворення.

Згідно з Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.15 року № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру. Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про Управління (Відділ) Держгеокадастру у районі, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.02.2015 року № 14, Управління (Відділ) Держгеокадастру у районі (далі - Управління (Відділ)) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Згідно з підпунктами 8-12 пунктом 4 зазначеного Положення Управління (Відділ) відповідно до покладених на нього завдань:

8) здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку;

9) організовує виконання на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру;

10) здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні;

11) веде поземельні книги та видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки;

12) забезпечує користування відомостями Державного земельного кадастру.

Підсумовуючи викладене, можна стверджувати, що в даному випадку державні кадастрові реєстратори Управління Держземагентства у Бородянському районі Київської області діяли як суб'єкти владних повноважень, виконуючи свої управлінські функції, які прямо передбачені відповідним Положенням.

У Постанові Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 (із змінами, внесеними Постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2) «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» зазначено, що ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами, а всі інші - в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 17 КАС України віднесено до компетенції адміністративних судів.

Згідно зі ст. 199 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду.

Отже, колегія суддів прийшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування ухвали суду першої інстанції з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Керуючись, ст.ст. 17, 19, 195, 196, 199, 204, 205, 206 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Ухвалу Окружного адміністративного суду мвста Києва від 18.09.2015 року - скасувати, справу направити до суду першої інстанції для продовження судового розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і не може бути оскаржена, оскільки не перешкоджає подальшому руху справи.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Саприкіна І.В.

Судді: Карпушова О.В.

Кобаль М.І.