Ухвала суду № 52945373, 28.10.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2015
Номер справи
433/1815/15-а
Номер документу
52945373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Крівоклякіна Н. В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2015 року справа №433/1815/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів : Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 сільської ради Троїцького району Луганської області в особі ОСОБА_2 сільського голови ОСОБА_3 на постанову Троїцького районного суду Луганської області від 03 вересня 2015 року у справі № 433/1815/15-а за позовом ОСОБА_2 сільської ради Троїцького району Луганської області в особі ОСОБА_2 сільського голови ОСОБА_3 до Троїцької районної ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відділ освіти Троїцької районної державної адміністрації про скасування рішення субєкта владних повноважень, -

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2015 року ОСОБА_2 сільська рада Троїцького району Луганської області в особі ОСОБА_2 сільського голови ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до Троїцької районної ради Луганської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відділу освіти Троїцької районної державної адміністрації про визнання протиправним рішення Троїцької районної ради; скасування рішення 35 сесії Троїцької районної ради 6 скликання № 35/15 від 23 червня 2015 року «Про припинення юридичної особи Аношкинської загальноосвітньої школи І ступеня Троїцької районної ради Луганської області шляхом ліквідації» (а.с. 1-4).

Постановою Троїцького районного суду Луганської області від 03 вересня 2015 року відмовлено у задоволені позовних вимог ОСОБА_2 сільської ради Троїцького району Луганської області в особі ОСОБА_2 сільського голови ОСОБА_3 (а.с. 106-110).

Не погодившись з судовим рішенням, ОСОБА_2 сільська рада Троїцького району Луганської області в особі ОСОБА_2 сільського голови ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції від 03 вересня 2015 року у справі № 433/1815/15-а та прийняти нову постанову, якою скасувати рішення 35 сесії Троїцької районної ради 6 скликання № 35/15 від 23 червня 2015 року «Про припинення юридичної особи Аношкинської загальноосвітньої школи І ступеня Троїцької районної ради Луганської області шляхом ліквідації». В апеляційній скарзі зазначає, що при прийнятті спірного рішення відповідачем порушено процедуру його прийняття, а саме не проведені загальні збори громадян ОСОБА_2 сільської ради, рішення яких відповідно до ст. 8 Закону України «Про місцеве самоврядування» повинні враховуватись в діяльності районної ради та прийнятті рішень.Крім того, апелянтом зазначено, що прийнявши спірне рішення субєктом владних повноважень порушено право громадян на освіту та на участь у місцевому самоврядуванні (а.с. 113-118).

Представники сторін у судове засідання не зявились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

21 липня 2015 року від представників позивача та відповідача надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності (а.с. 134, 135).

22 жовтня 2015 року до канцелярії суду надійшло клопотання від представника третьої особи про розгляд справи за його відсутності (а.с. 136).

Колегія суддів розглядає дану справу відповідно до вимог ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача,перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Аношкинська загальноосвітня школа I ступеня Троїцької районної ради Луганської області перебуває у комунальній власності, засновником є Троїцька районна рада Луганської області (п.1, 4 розділу І Статуту школи).

Розділом VIII Статуту школи встановлено, що рішення про реорганізацію або ліквідацію навчального закладу приймає засновник. Ліквідація проводиться ліквідаційною комісією, призначеною засновником. З часу призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження щодо управління навчальним закладом(а.с. 8-21).

30 квітня 2015 року Відділ освіти Троїцької районної державної адміністрації звернувся до Голови Троїцької районної ради із пропозицією, викладеною листом № 359, про закриття, зокрема, Аношкинської загальноосвітньої школи І ступеня Троїцької районної ради Луганської області (а.с. 39-41).

Рішенням 35 сесії Троїцької районної ради 6 скликання від 23 червня 2015 року № 35/15 «Про припинення юридичної особи Аношкинської загальноосвітньої школи І ступеня Троїцької районної ради Луганської області шляхом її ліквідації», на підставі звернення відділу освіти Троїцької районної державної адміністрації від 30 квітня 2015року, зокрема, припинено юридичну особі - Аношкинську загальноосвітню школу І ступеня Троїцької районної ради Луганської області, розташовану у селі Аношкине Троїцького району Луганської області по вул. Гагаріна, шляхом її ліквідації з 31 серпня 2015 року (а.с. 24, 44-45).

Не погодившись із прийнятим рішенням № 35/15 позивач звернувся до суду із даним позовом.

Спірним питанням даної справи є правомірність прийняття спірного рішення.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті спірного рішення відповідач діям у спосіб та у межах наданих йому повноважень, тому воно є правомірним.

Суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року (далі Закон № 280/97-ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 280/97-ВР система місцевого самоврядування включає, зокрема, сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про освіту» державна політика в галузі освіти визначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст.11 Закону України «Про загальну середню освіту» державні та комунальні загальноосвітні навчальні заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб за наявності необхідної кількості учнів (вихованців) відповідно до встановлених нормативів наповнюваності класів, необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.

Як вбачається з п.п.2 п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, якреорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Відповідно до ч.6 ст.11 Закону України «Про загальну середню освіту» реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності- за рішенням засновника (засновників).

Згідно з п.8 Положення про порядок створення, реорганізації, ліквідації навчально-виховних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 1994року №228, ліквідація навчальних закладів проводиться засновниками або органами, за рішенням яких їх створено, в порядку, встановленому чинним законодавством.

Враховуючи вищевикладене, та те, що засновником Аношкинської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області є Троїцька районна рада Луганської області, беручи до уваги положення вищевказаних законів, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що Троїцька районна рада Луганської області мала право на прийняття рішення про припинення Аношкинської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області шляхом її ліквідації.

Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи апелянта щодо порушення процедури проведення загальних зборів громадян ОСОБА_2 сільської ради та проведення референдуму щодо питання ліквідації школи, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, громадські слухання проведені 11 червня 2015 року у ОСОБА_2 сільській раді, згідно з графіком проведення виїзних прийомів керівництвом райдержадміністрації та районної ради, який було затверджено 19 грудня 2014 року головою Троїцької районної ради та тимчасово виконуючим обов'язки голови райдержадміністрації за порядком денним до цього графіку від 11 червня 2015 року, в якому включено питання щодо припинення юридичної особи Аношкинської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області (а.с. 101-102).

Відтак, визначена на законодавчому рівні процедура припинення Аношкинської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області відповідачем не порушена.

Відповідно до приписів ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Згідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 сільської ради Троїцького району Луганської області в особі ОСОБА_2 сільського голови ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Постанову Троїцького районного суду Луганської області від 03 вересня 2015року у справі № 433/1815/15-аза позовом ОСОБА_2 сільської ради Троїцького району Луганської області в особі ОСОБА_2 сільського голови ОСОБА_3 до Троїцької районної ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відділ освіти Троїцької районної державної адміністрації про скасування рішення субєкта владних повноважень залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Судді Т.Г.Арабей

ОСОБА_4

ОСОБА_5