Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 березня 2014 р. № 820/1015/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Панова М.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Каряки С.Г.,
представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАНЬ" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРАНЬ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної ДПІ м.Харкова Головного управління Міністерства доходів у Харківської області по проведенню зустрічної перевірки ТОВ Грань з питань підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2012 р. по 31.07.2012 р., з 01.09.2012 р. по 30.09.2012 р., за результатами якої складено Акт від 01.02.2013 року № 110/22.2-08/23762505; визнати протиправними дії Основ'янської об'єднаної ДПІ м.Харкова Головного управління Міністерства доходів у Харківської області по формуванні в Акті від 01.02.2013 року № 110/22.2-08/23762505 Про неможливість проведення зустрічної перевірки ТОВ Грань щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2012 р. по 31.07.2012 р., з 01.09.2012 р. по 30.09.2012 р. висновків про неможливість підтвердити реальність здійснення фінансово-господарських операцій ТОВ Грань за період з о 1.01.201 о року по 31.12.2012 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог податкового законодавства проведено зустрічну звірку на підставі якої складено акт Про неможливість проведення зустрічної перевірки ТОВ Грань, висновки якого порушують його права та його контрагентів.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі з підстав та мотивів викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в повному обсязі. В обгрунтування заперечень зазначив, що в спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що фахівцями Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Грань» з питань підтвердження господарських відносин із платниками податків, за результатами якої було складено акт від 01.02.2013 року про неможливість проведення зустрічної звірки.
Відповідно до вказаного Акту відповідачем не встановлено реальне місцезнаходження підприємства за юридичною адресою, в звязку із чим зроблено висновки про неможливість проведення зустрічної перевірки, та про неможливість проведення господарської діяльності підприємством ТОВ «Грань».
Суд зазначає, відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Проведення зустрічних звірок регулюється Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232 (далі - Порядок).
Пунктами 3,4 Порядку визначено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Підставою для проведення зустрічної звірки була податкова інформація, а саме, висновок ВПМ Основ"янської ОДПІ № 19 від 22.01.2013р. щодо нереальності здійснення фінансово-господарської діяльності підприємством ТОВ "Грань".
Ініціатором зустрічної звірки в даному випадку був відповідач, оскільки суб'єкт господарювання (ТОВ «Грань») перебуває на обліку в межах одного населеного пункту що і платники податків по яким проводиться зустрічна звірка (перелік яких зазначено у акті про неможливість проведення зустрічної звірки), про що надано витяг з АІС "Податковий блок" представником відповідача.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Дана вимога була дотримана контролюючим органом, запит від 09.08.2013 № 8823/10/22-4 та № 8336/10/15.3-8 був отриманий представником ТОВ «Грань» власноруч, про що було зроблено відповідну відмітку 09.08.2013р.
У відповідь на вказаний запит ТОВ «Грань» листом від 25.01.2013р. було відмовлено у наданні інформації та її документального підтвердження.
Як вбачається з акту про неможливість проведення зустрічної звірки, дану звірку не було можливості провести у зв"язку з не наданням ТОВ «Грань» витребуваної інформації та її документального підтвердження та у зв"язку з відсутністю ТОВ «Грань» за місцем знаходження.
Пунктом 4.4 наказу ДПА України від 22.04.2011 № 236 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» передбачено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Дані обставини свідчать про те, що в даному випадку відповідач не тільки не міг фактично провести зустрічну звірку, а і мав достатні правові підстави скласти акт про неможливість її проведення.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частина 2 ст. 71 КАС України встановлює, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, позивачем не надано до суду достатніх доказів та не доведено обставини на яких ґрунтуються його вимоги, проте, відповідачем в повній мірі, належними та допустимими доказами обґрунтовано правомірність дій органу доходів і зборів в спірних правовідносинах.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159, 160 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАНЬ" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій протиправними - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 24 березня 2014 року.
Суддя Панов М.М.