Постанова № 52939502, 28.10.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2015
Номер справи
820/10090/15
Номер документу
52939502
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 жовтня 2015 р. № 820/10090/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді – Сагайдака В.В., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Технобазіс" до Чернігівської митниці Державної фіскальної служби про скасування рішення та картки відмови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне підприємство "Технобазіс", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Чернігівської митниці Державної фіскальної служби, в якому просить суд: скасувати Рішення про коригування митної вартості товарів №102000010/2015/000151/2 від 08 вересня 2015 року; скасувати Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №102110000/2015/00204 Чернігівської митниці ДФС.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання ч.3 ст.53 МК України для підтвердження митної вартості товару надав повний пакет документів, проте митний орган такі не взяв до уваги. Це стало причиною прийняття спірного рішення та картки відмови, які позивач просить скасувати як незаконні та необґрунтовані.

В обґрунтування заперечень на позов представник відповідача вказав, що у спірних правовідносинах правомірно виніс Рішення про коригування митної вартості товарів №102000010/2015/000151/2 від 08 вересня 2015 року та Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №102110000/2015/00204.

У судове засідання представники сторін не прибули, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи. Представник позивача через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно ч.1 ст. 41, ч.6 ст. 128 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступного висновку.

Як встановлено судом, Приватне підприємство «Національні традиції», відповідно до умов договору № 21/04-15 від 21.04.2015 року взяло на себе зобов'язання надати ПП "Технобазіс" послуги по декларуванню товарів, майна, транспортних засобів та інших предметів ( а.с.100-102).

На виконання умов договору ПП «Національні традиції» 08.09.2015 року звернулось до Чернігівської митниці ДФС для митного оформлення (випуску) товарів, які було поставлено згідно Контракту № RK-TBS4/05/15 від 04.05.2015 року, укладеного між ZHEJIANG RONGKUN MAOYI LIMITED та ПП "Технобазіс" ( надалі – Контракт) .

Після розгляду документів, поданих для митного оформлення товарів, відповідачем було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №102000010/2015/000151/2 від 08 вересня 2015 року, яким збільшено суму митних платежів на 224372,91 грн. ( а.с.17-21)

За результатами розгляду митної декларації, поданої Приватним підприємством “Національні традиції” та документів, які підтверджують митну вартість товару, поставленого за умовами Контракту № RK-TBS4/05/15 від 04.05.2015 року, Чернігівською митницею ДФС було прийнято рішення про відмову у митному оформленні (випуску) товарів - картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №102110000/2015/00204 ( а.с.22).

Позивач не погодившись з цим, звернувся за захистом своїх порушених прав у судовому порядку.

По суті позовних вимог судом встановлено наступне.

Між ZHEJIANG RONGKUN MAOYI LIMITED та ПП "Технобазіс" (покупець) укладено Контракт № RK-TBS4/05/15 від 04.05.2015 року (а.с. 36-40). Поставка товару здійснюється у повній відповідності з «ІНКОТЕРМС-2010», а умови поставки для кожної партії товару визначаються та узгоджуються сторонами в рахунку – фактурі.

Згідно інвойсу № RNA2015298 від 17.07.2015 року поставка товару за Контрактом здійснюється за базисом поставки СРК Одеса (вартість і фрахт) “Інкотермс 2010”. Тобто ZHEJIANG RONGKUN MAOYI LIMITED взяло на себе зобов'язання сплатити витрати і фрахт, необхідні для доставки товару в зазначений порт призначення.

Як зазначено в ст. 2 Контракту, загальна кількість та асортимент товару, що підлягає поставці, складається з товарних партій, кількість яких визначається у рахунку – фактурі на кожну партію товару.

Як вбачається з інвойсу та пакувального листа до нього, партія товару, що підлягає поставці, складається з ізолону, термоусадочної плівки, бісеру, гліттеру, еластичних ниток, ременів, декоративної стрічки, ниток, ниток-муліне, плетеної мотузки, стрічки, тканин, голок, застібок-карабінів, часових механізмів, головоломок, кнопок-застібок, застібок - молній усього на суму 47338,92 дол. США( а.с.51-54).

Згідно з додатковою угодою №4/1 від 15.07.2015 року, вантажовідправником по Контракту № RK-TBS4/05/15 від 04.05.2015 року буде виступати MACHKE CO., LTD YUHUAN, TAIZHOU, ZHEJIANG, CHINA ( а.с.41).

Товар за інвойсом № RNA2015298 від 17.07.2015 року було передано перевізнику ( а.с.57-58), та вказано, що товар прибуде у місце призначення (Одеса, Україна) контейнером ECMU9246688.

Кількість та вартість товару підтверджується також видатковою накладною № RNK 1507/9 від 15.07.2015 року (а.с.59-60), яка визначає, що на виконання Контракту № RK-TBS4/05/15 від 04.05.2015 року контейнером ECMU9246688 буде здійснено поставку товару в зазначеному асортименті, загальною вартістю 47338,92 дол. США.

До порту призначення товар, якій поставлено за Контрактом, прибув у серпні 2015 року.

Вказаний товар у порту призначення (м. Одеса) було отримано ПП «Інтервід» відповідно до умов Договору № 07-01 від 01.07.2015 року на транспортно-експедиторське обслуговування ( а.с.62-64) для доставки до Чернігівської митниці ДФС.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Згідно з п. 23 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України, митним оформленням є виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Митні формальності, відповідно до п. 29 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України, становлять сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і органами доходів і зборів з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Виходячи з п. 2 Положення про митні декларації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №450, товари декларуються шляхом подання митному органу, зокрема, митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа.

При заповненні митної декларації у формі єдиного адміністративного документа, згідно з Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року №651, декларантом вказується, зокрема, фактурна вартість товару у валюті, в якій складені рахунки або інші документи, які визначають вартість товару.

Фактурною вартістю, відповідно до ч. 18 п. 2 Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року №651, є ціна товарів, які переміщуються через митний кордон України, зазначена в рахунку (рахунку-фактурі, рахунку-проформі тощо) або іншому документі, що визначає вартість товару.

Судом встановлено, що у фактурну вартість товарів, що були поставлені Приватному підприємству "Технобазіс" включені витрати, які впливають на митну вартість товару-фрахт, що підтверджено листом ZHEJIANG RONGKUN MAOYI LIMITED № RA000298/006 від 29.07.2015 року та калькуляцією № RA000298/010 від 24.07.2015 року ( а.с. 47-50,71-72).

Крім того, оскільки умови поставки за базисом СРК (вартість і фрахт) “Інкотермс 2010” не передбачають обов'язку страхування товару, Постачальником не здійснювалося морське страхування товару, про що останній повідомив Позивача листом № RA000298/007 від 29.07.2015 року( а.с.73-74).

Вартість товарів, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари та використовується для митних цілей, виходячи з положень ч. 1 ст. 49 Митного кодексу України, є митною вартістю товарів, що переміщуються через митний кордон України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 52 Митного кодексу України, заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.

Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; 2) подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням органу доходів і зборів додаткової інформації.

Одночасно з митною декларацією у випадках, передбачених митним кодексом України, виходячи з ч. 1 ст. 53 Митного кодексу України, декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; рахунок-фактура інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі - продажу); якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

На підтвердження заявленої митної вартості товарів, що поставлялися відповідно до умов Контракту, декларантом було подано необхідний пакет документів у повному обсязі, які також маються в матеріалах справи.

Керуючись ч. 1 ст. 54 Митного кодексу України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Як вказує ч. 1 ст. 57 Митного кодексу України, визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються вартість операції); другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б)за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в)на основі віднімання вартості; г)на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Отже, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 57 Митного кодексу України основним методом визначення митної вартості товарів є визначення митної вартості товарів за ціною договору, що й було визначено позивачем.

Якщо митна вартість не може бути визначена за першим методом, проводиться процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості. У ході таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.

У разі неможливості визначення митної вартості товарів, які імпортуються в Україну, за основу може братися ціна, за якою оцінювані ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному з продавцем покупцю.

При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.

Відповідно до ч. 2 ст. 54 Митного кодексу України, контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється органом доходів і зборів шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.

Якщо органом доходів і зборів виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, керуючись ч. 1 ст. 55 Митного кодексу України, органом доходів і зборів приймається рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту.

Прийняте органом доходів і зборів письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, повинно відповідати вимогам ч. 2 ст. 55 Митного кодексу України,

Відповідно до ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті:1) витрати, понесені покупцем: а) комісійні та брокерська винагорода, за винятком комісійних за закупівлю, що є платою покупця своєму агентові за надання послуг, пов’язаних із представництвом його інтересів за кордоном для закупівлі оцінюваних товарів; б) вартість ящиків тари (контейнерів), в яку упаковано товар, або іншої упаковки, що для митних цілей вважаються єдиним цілим з відповідними товарами; в) вартість упаковки або вартість пакувальних матеріалів та робіт, пов’язаних із пакуванням; 2) належним чином розподілена вартість нижчезазначених товарів та послуг, якщо вони поставляються прямо чи опосередковано покупцем безоплатно або за зниженими цінами для використання у зв’язку з виробництвом та продажем на експорт в Україну оцінюваних товарів, якщо така вартість не включена до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті: а) сировини, матеріалів, деталей, напівфабрикатів, комплектувальних виробів тощо, які увійшли до складу оцінюваних товарів;б) інструментів, штампів, шаблонів та аналогічних предметів, використаних у процесі виробництва оцінюваних товарів; в) матеріалів, витрачених у процесі виробництва оцінюваних товарів (мастильні матеріали, паливо тощо); г) інженерних та дослідно-конструкторських робіт, дизайну, художнього оформлення, ескізів та креслень, виконаних за межами України і безпосередньо необхідних для виробництва оцінюваних товарів; 3) роялті та інші ліцензійні платежі, що стосуються оцінюваних товарів та які покупець повинен сплачувати прямо чи опосередковано як умову продажу оцінюваних товарів, якщо такі платежі не включаються до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті; 4) відповідна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу товарів, що оцінюються, їх використання або розпорядження ними на митній території України, яка прямо чи опосередковано йде на користь продавця; 5) витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України; 6) витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов’язані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України; 7) витрати на страхування цих товарів.

Отже, для цілей визначення митної вартості товару, поставленого відповідно до умов Контракту № RK-TBS4/05/15 від 04.05.2015 року за інвойсом № RNA2015298 від 17.07.2015 року, такі складові митної вартості товару, який було поставлено, як витрати на транспортування, навантаження/вивантаження та страхування не потребують додаткового підтвердження та коригування.

Чернігівська митниця ДФС приймаючи спірне рішення про коригування митної вартості товарів за резервним методом, обмежилась загальними положеннями про те, що декларантом заявлені не повні відомості про митну вартість товару, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, не вказала які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, а також не зазначила, чому саме з документів, які було подано декларантом неможливим є встановлення даних складових.

Крім того, митний орган вказував, що звіт про оцінку майна, поданий декларантом, не містить інформації про ціноутворення ідентичних, подібних (аналогічних) товарів, що імпортуються на митну територію України.

З цього приводу суд зазначає, що даний документ не може містити інформацію про ціноутворення, адже вказані дії знаходяться поза межами професійної діяльності фахівця оцінювача, в силу приписів Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”.

Щодо інших зауважень митного органу, викладених у спірному Рішенні про коригування митної вартості товарів, то такі не можуть слугувати підставою для відмови у визначенні митної вартості товарів за ціною договору (контракту), оскільки не впливають на її формування.

Отже, у митного органу були відсутні підстави для відмови у визначенні митної вартості товарів за ціною договору (контракту) та застосуванні резервного методу визначення митної вартості товарів при якому було застосовано цінову інформацію про подібні товари, наявну у митного органу.

Щодо позовної вимоги про скасування Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №102110000/2015/00204 Чернігівської митниці ДФС суд зазначає наступне.

Згідно з п. 4.4. Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року №631, митний орган відмовляє у прийнятті митної декларації виключно з таких підстав: митна декларація не містить усіх відомостей або подана без рахунка або іншого документа, який визначає вартість товару та у випадках, встановлених Кодексом, декларацією митної вартості; електронна митна декларація не містить встановлених законодавством обов'язкових реквізитів; митну декларацію подано з порушенням інших вимог, встановлених Кодексом.

У Картці відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення зазначено, що причиною відмови у митному оформленні (випуску) товарів є порушення вимог ч. 6 ст. 54 Митного кодексу України, є подання декларантом неповних відомостей про митну вартість товару.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України у разі якщо документи, подані для підтвердження митної вартості товару, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: для підтвердження митної вартості товару.

Частиною 6 ст. 54 Митного кодексу України встановлює правило за яким орган доходів і зборів може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів.

З цього приводу слід вказати, що законом чітко встановлено умови, за наявності яких у митного органу виникає право на застосування таких повноважень, як витребовування додаткових документів та відмова у митному оформленні за заявленою декларантом митною вартістю товарів. Такою умовою є наявність обґрунтованих сумнівів у правильності зазначеної декларантом митної вартості товарів.

Однак відповідачем не було зазначено конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також не було обґрунтовано необхідність перевірки спірних відомостей та зазначено документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.

Отже суд приходить до висновку, що Картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №102110000/2015/00204 прийнята без дотримання вимог чинного законодавства.

Позивачем, в силу приписів ст. 71 КАСУ було доведено обставини в обґрунтування позовних вимог, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 94, ст. 128, ст. 158 -163, ст. 186, ст. 254 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Технобазіс" до Чернігівської митниці Державної фіскальної служби про скасування рішення та картки відмови – задовольнити у повному обсязі.

Скасувати Рішення про коригування митної вартості товарів №102000010/2015/000151/2 від 08 вересня 2015 року.

Скасувати Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №102110000/2015/00204 Чернігівської митниці ДФС.

Стягнути з Чернігівської митниці ДФС ( код ЄДРПОУ 39482156, 14017, м. Чернігів, пр-т. Перемоги, б.6) на користь Приватного підприємства "Технобазіс" ( код ЄДРПОУ 38630430, 63506, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Перемоги,1) судовий збір у розмірі 3365,60 грн. ( три тисячі триста шістдесят п’ять гривень 60 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сагайдак В.В.