Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 жовтня 2015 р. № 820/10238/15
Суддя Харківського окружного адміністративного суду головуючого судді Лук'яненко М.О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: зобов'язати реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції Харківської області скасувати державну реєстрацію права 1/4 частки у власності на нерухоме майно, розташованого за адресою: Харківська область, АДРЕСА_1, номер запису про право власності 9971957 зареєстрованого на ОСОБА_2; зобов'язати реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції Харківської області скасувати державну реєстрацію права 1/4 частки у власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: Харківська область, АДРЕСА_1, номер запису про право власності 9399966 зареєстрованого на ОСОБА_3.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2015 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання комунального підприємства "Харківське районне бюро технічної інвентаризації" зазначити в технічному паспорті власником житлового будинку АДРЕСА_2 Харківського району Харківської області - ОСОБА_1.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що рішенням Харківського районного суду Харківської області від 02.04.2002 року по цивільній справі №2-95/2002 визнано частково, в 1/2 частині не дійсним свідоцтво про право спадкування за законом, яке складається з житлового будинку АДРЕСА_1 Тишки Харківського району Харківської області, після смерті ОСОБА_4, видане 03.06.1998 року на ім'я її сина ОСОБА_5, посвідчене державним нотаріусом Першої Харківського району державної нотаріальної контори, реєстраційний номер 3-1971; визнано за ОСОБА_3 і ОСОБА_2 по 1/4 частині за кожним право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 Харківського району Харківської області в порядку спадкування за законом після смерті їх матері ОСОБА_4. Ухвалою апеляційного суду Харківської області від 05.07.2002 року рішення Харківського районного суду Харківської області скасоване, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 20.09.2002 року позовну заяву у справі №2-1744/02 (старий №2-95/2002) залишено без розгляду. Співробітником Харківського районного суду Харківської області 24.02.2015 року помилково видано копію рішення від 02.04.2002 року, як таку, що набрало законної сили. 09.04.2015 року та 03.06.2015 року державними реєстраторами реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області проведено державну реєстрацію прав та їх обтяжень на житловий будинок АДРЕСА_1 Харківського району Харківської області №9971957 та №9399966 за ОСОБА_3 і ОСОБА_2, на підставі рішення Харківського районного суду Харківської області від 02.04.2002 року по цивільній справі №2-95/2002. Враховуючи, що рішення за ОСОБА_3 і ОСОБА_2 не набуло чинності та скасоване ухвалою апеляційного суду Харківської області від 05.07.2002 року, відповідачем безпідставно внесено записи про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на житловий будинок АДРЕСА_1 Харківського району Харківської області №9971957 та №9399966 за ОСОБА_3 і ОСОБА_2, а відтак записи №9399966 від 09.04.2015 року та №9971957 від 03.06.2015 року підлягають скасуванню.
Позивач у судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач, в судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, про причини своєї неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутністю не надавав.
Треті особи, в судове засідання своїх представників не направили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином та своєчасно, про причини своєї неявки суду не повідомили, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за їх відсутністю не надавали.
Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши зібрані докази по справі, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи встановлено, що рішенням Харківського районного суду Харківської області від 02.04.2002 року по цивільній справі №2-95/2002 визнано частково, в 1/2 частині не дійсним свідоцтво про право спадкування за законом, яке складається з житлового будинку АДРЕСА_1 Тишки Харківського району Харківської області, після смерті ОСОБА_4, видане 03.06.1998 року на ім'я її сина ОСОБА_5, посвідчене державним нотаріусом Першої Харківського району державної нотаріальної контори, реєстраційний номер 3-1971; визнано за ОСОБА_3 і ОСОБА_2 по 1/4 частині за кожним право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 Харківського району Харківської області в порядку спадкування за законом після смерті їх матері ОСОБА_4 (а.с. 9-10).
Ухвалою апеляційного суду Харківської області від 05.07.2002 року рішення Харківського районного суду Харківської області скасоване, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (а.с. 11-21).
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 20.09.2002 року позовну заяву у справі №2-1744/02 (старий №2-95/2002) залишено без розгляду (а.с. 24).
З акту за результатами перевірки від 20.07.2015 року, судом встановлено, що 24 лютого 2015 року на підставі заяви ОСОБА_3, яка надійшла до суду 02.02.2015 року вх. № 2275, діловодом Харківського районного суду Харківської Області Фоменко О.В. видано рішення Харківського районного суду Харківської області від 02.04.2002 року по вищевказаній справі, як таке, що набрало законної сили (а.с. 34-35).
09.04.2015 року та 03.06.2015 року державними реєстраторами реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області проведено державну реєстрацію прав та їх обтяжень на житловий будинок АДРЕСА_1 Харківського району Харківської області №9971957 та №9399966 за ОСОБА_3 і ОСОБА_2, на підставі рішення Харківського районного суду Харківської області від 02.04.2002 року по цивільній справі №2-95/2002, що встановлено з витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 14-15).
Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV передбачено правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна. Нерухоме майно, за цим законом визначається як - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Частиною 1 ст. 8 Закону України від 01.07.2004, № 1952-IV передбачено, що орган державної реєстрації прав: проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації; забезпечує ведення Державного реєстру прав; надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом; забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Вимогами ч. 2 ст. 9 зазначеного Закону передбачено, що Державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;
5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;
6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом;
8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;
81) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки;
9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 10 Закону України Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, № 1952-IV державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав. Невід'ємною складовою частиною Державного реєстру прав є база даних про реєстрацію заяв і запитів та реєстраційні справи. Відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, мають відповідати даним реєстраційної справи, яка містить документовані записи щодо прав на нерухоме майно та їх обтяжень. У разі їх невідповідності пріоритет мають дані реєстраційної справи. Державний реєстр прав є державною власністю, складовою Національного архівного фонду і підлягає довічному зберіганню. Вилучення будь-яких документів або частин Державного реєстру прав не допускається, крім випадків, передбачених законом. Органи державної реєстрації прав, державні реєстратори забезпечують достовірність інформації, її захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних, їх оперативний пошук і документальне відтворення процедури державної реєстрації прав, оперативне надання витягів про зареєстровані права та/або їх обтяження з Державного реєстру прав.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703.
Для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст (п. 7 Порядку №703).
Заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита (п. 10 Порядку №703).
Під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями (п. 12 Порядку №703).
За результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації (п. 16 Порядку №703).
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
У відповідності до ч. 4 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, № 1952-IV державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Вимогами п.5 ч. 1 ст. 19 вищевказаного Закону України передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі: рішень судів, що набрали законної сили.
Положенням ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року № 1952-IV визначено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Враховуючи, що рішення Харківського районного суду Харківської області від 02.04.2002 року по цивільній справі №2-95/2002, скасоване ухвалою апеляційного суду Харківської області від 05.07.2002 року, а отже є таким, що не набрало законної сили, відтак у відповідача відсутні підстави визначені ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, № 1952-IV для реєстрації речових прав та їх обтяжень на житловий будинок АДРЕСА_1 Харківського району Харківської області за ОСОБА_3 і ОСОБА_2, а тому, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції Харківської області скасувати державну реєстрацію права 1/4 частки у власності на нерухоме майно, розташованого за адресою: Харківська область, АДРЕСА_1, номер запису про право власності 9971957 зареєстрованого на ОСОБА_2.
Зобов'язати реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції Харківської області скасувати державну реєстрацію права 1/4 частки у власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: Харківська область, АДРЕСА_1, номер запису про право власності 9399966 зареєстрованого на ОСОБА_3.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя М.О.Лук'яненко