Постанова № 52934643, 26.10.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2015
Номер справи
813/3123/15
Номер документу
52934643
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2015 року справа № 813/3123/15

12 год. 35хв.зал судових засідань №6

Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Гулика А.Г.,

судді Потабенко В.А.,

судді Сидор Н.Т.,

секретар судового засідання Щур В.Р.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області, Головного управління ДФС у Львівській області та Державної фіскальної служби України про визнання неправомірними та скасування рішень,-

в с т а н о в и в :

фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1М.) звернулася до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області (далі ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області), Головного управління ДФС у Львівській області (далі ГУ ДФС у Львівській області) та Державної фіскальної служби України (далі ДФС України), в якому просить суд:

1) визнати протиправним і скасувати рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області №0003051703 від 04.03.2015р.;

2) визнати протиправним і скасувати рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області №0003061703 від 04.03.2015р.;

3) визнати протиправним і скасувати рішення ГУ ДФС у Львівській області №2019/10/13-01-10-0705 від 10.04.2015р.;

4) визнати протиправним і скасувати рішення ДФС України №4715/Г/99-99-10-01-0-07-15 від 21.05.2015р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач своєчасно та в повному обсязі сплатив єдиний соціальний внесок до ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області відповідно до звіту ФОП ОСОБА_1 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску від 21.01.2014р. №21-01/14. З огляду на наведене, позивач вважає, що відповідачі безпідставно дійшли висновків про несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску. Позивач вважає нараховану йому недоїмкою неузгодженою та такою, що нарахована безпідставно.

Відповідач ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області подав до суду заперечення на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Свої заперечення обґрунтовує тим, що позивач несвоєчасно сплатив борг зі сплати єдиного соціального внеску за 2 квартал 2013р. у сумі 1194,06грн., а саме 19.11.2013р., в той час як граничний термін сплати встановлено 22.07.2013р. Крім того, позивач несвоєчасно сплатив борг зі сплати єдиного соціального внеску за 3 квартал 2013р. у сумі 1194,03грн., а саме 28.11.2013р., в той час як граничний термін сплати встановлено 21.10.2013р. З цих підстав, відповідач вважає, що правомірно застосував до позивача штрафні санкції та нарахував пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (неперерахування) єдиного внеску від 04.03.2014р. №0003051703, №0003061703.

Відповідачі ГУ ДФС у Львівській області та ДФС України подали до суду заперечення на позовну заяву, в якому просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обґрунтовують тим, що позивачем несвоєчасно сплачено борг зі сплати єдиного соціального внеску за другий та третій квартал 2013р. Тому, до позивача правомірно застосовано штрафні санкції і нараховано пеню.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідачів у судовому засіданні проти задоволення позову заперечили з підстав, висловлених у письмових запереченнях. Просили суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача та представників відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Позивач ФОП ОСОБА_1 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В02 №644818 від 02.07.2007р., витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 06.01.2012р. №12660441. Позивач взятий на облік в органах державної податкової служби з 03.07.2007р. за №569, перебуває на обліку в ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області.

Позивач зареєстрований як платник єдиного податку, що підтверджується свідоцтвом платника єдиного податку серії Б №742991.

ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області винесла рішення №0003051703 від 04.03.2015р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким визначено позивачу штраф у сумі 119,41грн. та нараховано пеню у розмірі 143,29грн.

ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області винесла рішення №0003061703 від 04.03.2015р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким визначено позивачу штраф у сумі 119,4грн. та нараховано пеню у розмірі 45,37грн.

Позивач оскаржив вказані рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області до ГУ ДФС у Львівській області та до ДФС України. Рішенням ГУ ДФС у Львівській області №2019/10/13-01-10-0705 від 10.04.2015р. відмовлено у задоволенні скарги позивача на рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області від 04.03.2015р. №0003061703 та №0003051703.

Згідно з рішенням ДФС України №4715/Г/99-99-10-01-0-07-15 від 21.05.2015р. позивачу відмовлено у задоволенні скарги на рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області від 04.03.2015р. №0003061703 та №0003051703 та на рішення ГУ ДФС у Львівській області №2019/10/13-01-10-0705 від 10.04.2015р.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області, ГУ ДФС у Львівській області та ДФС України, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправними та скасування вказаних рішень.

При вирішені спору по суті суд виходив з такого.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (далі Закон).

Частиною 1 ст.4 вказаного Закону передбачено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п.3 ст.9 вказаного Закону обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно з п.8 ст.9 Закону платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 вказаного Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Відповідно до ч.10 ст.9 Закону днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі;

3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів .

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно з п.13 ст.25 Закону нарахування пені, передбаченої вказаним Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Відповідно до п.4 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з проведенням адміністративної реформи» дані про платників та суму боргу чи переплат в карточку особового рахунку платників єдиного соціального внеску внесено у вигляді перехідного сальдо на центральному рівні Міністерством доходів і зборів України станом на 01.10.2013р.

Така заборгованість передана в електронному вигляді в Інформаційну систему «Податковий блок», який впроваджено у промислову експлуатацію з 01.01.2013р.

Листом УПФ України в Шевченківському районі м.Львова від 22.10.2015р. №12719/04-18 повідомлено, що згідно з актом передачі даних з карток особових рахунків платників єдиного внеску від 03.10.2013р. ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області станом на 01.10.2013р. по ФОП ОСОБА_1 сума боргу з єдиного соціального внеску фізичної особи-підприємця, який обрав спрощену систему оподаткування, 34,7% становить 1194,06грн.

Суд встановив, що станом на 01.10.2013р. згідно з даними картки особового рахунку позивача як платника податку борг зі сплати єдиного соціального внеску за 2 квартал 2013р. становив 1194,06грн. Заборгованість сплачена 19.11.2013р., в той час як граничний термін сплати встановлено 22.07.2013р. Крім того, позивач несвоєчасно сплатив борг зі сплати єдиного соціального внеску за 3-й квартал 2013р. у сумі 1194,03грн., а саме 28.11.2013р., в той час як граничний термін сплати встановлено 21.10.2013р.

З цих підстав, суд вважає, що позивач несвоєчасно сплатив суму єдиного внеску, у звязку з чим відповідач наклав на ФОП ОСОБА_1 штраф у сумі 119,41грн. та нарахував пеню у розмірі 143,29грн.(відповідно до рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області №0003051703 від 04.03.2015р.), також наклав на позивача штраф у сумі 119,4грн. та нарахував пеню у розмірі 45,37грн. (відповідно до рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області №0003061703 від 04.03.2015р.).

З огляду на наведене, ГУ ДФС у Львівській області та ДФС України правомірно відмовили позивачу в задоволенні заяви про скасування рішень ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області №0003051703 від 04.03.2015р.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області від 04.03.2015р. №0003061703 та №0003051703, а також рішення ГУ ДФС у Львівській області №2019/10/13-01-10-0705 від 10.04.2015р., ДФС України №4715/Г/99-99-10-01-0-07-15 від 21.05.2015р., прийняті за результатами їх перегляду, є правомірними та скасуванню не підлягають.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню з позивача.

Суд встановив, що позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви, яка має одночасно майновий та немайновий характер (187,20грн. за вимоги майнового характеру відповідно до квитанції №51 від 17.06.2015р. та 73,08грн. за вимоги немайнового характеру відповідно до квитанції №4 від 01.07.2015р.).

Згідно з ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

З огляду на наведене, суд вважає, що з позивача слід стягнути решту суми судового збору за вимоги майнового характеру, а саме 1644,3грн.

Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області, Головного управління ДФС у Львівській області та Державної фіскальної служби України про визнання неправомірними та скасування рішень відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1644 (тисяча шістсот сорок чотири) грн. 30 коп. до Державного бюджету України.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови суду складений та підписаний 29.10.2015р.

Головуючий суддяА.Г. Гулик

Суддя В.А. Потабенко

СуддяН.Т. Сидор

\