ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2015 року о 09 год. 15 хв.Справа № 808/6650/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
за участю секретаря судового засідання Панасенка О.О.
представників сторін:
позивача не зявився
відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області
до Державного підприємства Міністерства оборони України "Запорізький автомобільний ремонтний завод" (військова частина А0652)
про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
07 вересня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі суд) надійшов позов відержавної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач) до Державного підприємства Міністерства оборони України "Запорізький автомобільний ремонтний завод" (військова частина А0652) (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути кошти у сумі податкового боргу: з земельного податку - 155 665, 16 грн., з податку на додану вартість - 12 828,68 грн., зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод - 1029,64 грн., з податку на прибуток підприємств - 45 241,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані Податковим кодексом від 02.12.2010 №2755-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі ПК України) та зазначено, що відповідач має узгоджений податковий боргу перед бюджетом, який складається з боргу: з земельного податку у сумі 155 665, 16 грн., з податку на додану вартість у сумі 12 828,68 грн. (у тому числі пені у сумі 1,68 грн.), зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод у сумі 1029,64 грн., з податку на прибуток підприємств у сумі 45 241,00 грн., що виник в результаті несплати відповідачем самостійно узгоджених сум податкових зобовязань, визначених у податкових деклараціях.
Ухвалою від 10 вересня 2015 року відкрито провадження у справі №808/6650/15 та призначено справу до розгляду.
Зазначена ухвала, разом із повістками про виклик до суду, була направлена на юридичні адреси сторін рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Позивач та відповідач отримали вказану ухвалу та повістку, про що свідчить підпис уповноваженої особи позивача на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Представник позивача у судове засідання не зявився, клопотань та заяв від позивача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, клопотань та заяв від відповідача на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Керуючись приписами статей 33, 35, 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Державне підприємство Міністерства оборони України "Запорізький автомобільний ремонтний завод" (військова частина А0652) (ідентифікаційний код 08011078) 11.03.1997 зареєстроване як юридична особа за адресою: 69600, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Уральська, буд.1 - що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.5-7).
Станом на час розгляду адміністративної справи у суді за відповідачем обліковується податковий борг, який складається з боргу: з земельного податку у сумі 155 665, 16 грн., з податку на додану вартість у сумі 12 828,68 грн. (у тому числі пені у сумі 1,68 грн.), зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод у сумі 1029,64 грн., з податку на прибуток підприємств у сумі 45 241,00 грн.
Податковий борг з земельного податку з юридичних осіб виник на підставі наступного.
Судом встановлено, що відповідачем подано до податкового органу податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (а.с.53-54), в якій відповідачем самостійно визначено податкові зобовязання на 2015 рік на загальну суму 266854,50 грн., щомісячна частка сплати складає 22237,88 грн., та у грудні 22237,82 грн.
Відповідачем не сплачені суми податкових зобовязань за цією декларацією за січень- липень 2015 року включно, сума до сплати за вказаним податком склала 155665,16 грн. (22237,88 грн. х 7 міс.). Отже вказана сума набула статусу податкового боргу.
Також судом встановлено, що за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість, який виник на підставі наступного.
Судом встановлено, що ДП Міністерства оборони України "Запорізький автомобільний ремонтний завод" (військова частина А0652) подавало до податкового органу податкові декларації з податку на додану вартість (а.с.19-52):
-за жовтень 2014 року №9067010655 від 18.11.2014 на суму 1603,00 грн.;
-за листопад 2014 року №9072151987 від 15.12.2014 на суму 472,00 грн.;
-за грудень 2014 року № НОМЕР_1 від 05.02.2015 на суму 620,00 грн.;
-за січень 2015 року №9017564106 від 18.02.2015 на суму 3364,00 грн.;
-за лютий 2015 року №9041306519 від 17.03.2015 на суму 2952,00 грн.;
-за березень 2015 року №9067441517 від 14.04.2015 на суму 1776,00 грн.;
-уточнюючий розрахунок №9070543268 від 16.04.2015 на суму 103,00 грн.;
-за квітень 2015 року №9096904202 від 15.05.2015 на суму 1333,00 грн.;
-за травень 2015 року №9124246799 від 15.06.2015 на суму 604,00 грн.
Відповідачем не сплачені суми податкових зобовязань за цими деклараціями та розрахунком, та за несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобовязань позивачем донараховано пеню у сумі 1,68 грн., сума до сплати за вказаним податком склала 12828,68грн. Отже вказана сума набула статусу податкового боргу.
Податковий борг зі сплати збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод виник на підставі наступного.
Як встановлено із матеріалів справи, відповідачем подані до податкового органу податкові декларації зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод №9080116522 від 06.02.2015 на суму 869,71 грн. та №9057280654 від 07.10.2014 на суму 159,93 грн.
Відповідачем вищевказані самостійно нараховані податкові зобовязання не сплачені, отже сума у розмірі 1029,64 грн. набула статусу податкового боргу.
Крім цього, судом встановлено, що за відповідачем обліковується податковий борг з податку на прибуток підприємств, який виник на підставі наступного.
Згідно поданої відповідачем до податкового органу податкової декларації з податку на прибуток підприємств №9081094780 від 26.02.2015 (а.с.8-10) платником задекларовано до сплати податок у сумі 45241,00 грн.
Однак, відповідачем не сплачено суму податкового зобовязання за цією декларацією. Отже вказана сума набула статусу податкового боргу.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно з положеннями ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181, яким регулювався порядок адміністрування податків, зборів (обовязкових платежів) під час виникнення податкового боргу, позивач направив на адресу відповідача податкову вимогу №1/495 від 21.07.2004 та №2/609 від 15.09.2004, які отримані відповідачем, про що свідчить підпис на повідомленнях про вручення поштових відправлень, копії яких наявні в матеріалах адміністративної справи (а.с.62-63).
Отже, станом на 28.08.2015 відповідач має заборгованість перед бюджетом, яка складається з боргу: з земельного податку у сумі 155 665, 16 грн., з податку на додану вартість у сумі 12 828,68 грн. (у тому числі пені у сумі 1,68 грн.), зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод у сумі 1029,64 грн., з податку на прибуток підприємств у сумі 45 241,00 грн., - яка до теперішнього часу не погашена.
Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно зі ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обовязок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з п. 49.1 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
За правилами п. 287.3 ст. 286 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
В пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
За правилами пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;
Згідно з п.п. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;
Пунктом 129.4 ст. 129 ПК України передбачено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пунктом 59.1. ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 ПК України податкова вимога це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до п. 59.3. ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 59.4. ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобовязання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обовязок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Вищенаведеним нормативним актом не передбачено направлення податкових вимог в інших випадках.
ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області на підтвердження податкового боргу відповідача: з земельного податку у сумі 155 665, 16 грн., з податку на додану вартість у сумі 12 828,68 грн. (у тому числі пені у сумі 1,68 грн.), зі збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод у сумі 1029,64 грн., з податку на прибуток підприємств у сумі 45 241,00 грн., надано інтегровані картки із вказаних податків Державного підприємства "Міністерства оборони України "Запорізький автомобільний ремонтний завод" (військова частина А0652).
На момент розгляду справи в суді, вказані суми податкових зобовязань відповідачем не сплачені, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем податкової заборгованості ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області звернулась до суду із позовом про стягнення з відповідача зазначеного податкового боргу.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11,71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Міністерства оборони України "Запорізький автомобільний ремонтний завод"" (військова частина А0652) (ідентифікаційний код 08011078) кошти у розмірі суми податкового боргу:
- з земельного податку з юридичних осіб у сумі 155665,16 грн. (сто пятдесят пять тисяч шістсот шістдесят пять гривень 16 коп.) на р/р 33214811700009, на користь місцевого бюджету Шевченківського району, код платежу 18010500, код ОКПО 38025367, МФО 813015, банк - ГУДКСУ у Запорізькій області;
- з податку на додану вартість у сумі 12828,68 грн. (дванадцять тисяч вісімсот двадцять вісім гривень 68 коп.) на р/р 31116029700009, на користь Державного бюджету Шевченківського району, код платежу 14010100, код ОКПО 38025367, МФО 813015, банк одержувача - ГУДКСУ у Запорізькій області;
- зі збору на спеціальне використання поверхневих та підземних вод 1029,64 грн. (одна тисяча двадцять девять гривень 64 коп.) на р/р 33110357700009, код платежу 13020100, на користь Державного бюджету Шевченківського району, код ОКПО 38025367, МФО 813015, банк одержувача - ГУДКСУ у Запорізькій області;
- з податку на прибуток підприємств у сумі 45241,00 грн. (сорок пять тисяч двісті сорок одна гривня) на р/р 31111002700009, на користь Державного бюджету Шевченківського району, код платежу 11020100, код ОКПО 38025367, МФО 813015, банк одержувача - ГУДКСУ у Запорізькій області;
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис)І.В.Шара
Постанова не набрала законної сили.
Суддя І.В. Шара