ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/1752/15
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого:- ОСОБА_1,
суддів:- ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у порядку письмового провадженні апеляційну Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Лідер" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року, у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Лідер" до Кілійської районної державної адміністрації, за участі 3-тьої особи на стороні відповідача Приморської сільської ради, про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И Л А:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Лідер" звернулося до суду з позовом у якому заявлено вимоги Кілійській районній державній адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження № 283 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків власнику землі територіальній громаді села Приморське на території Приморської сільської ради, заподіяних зайняттям земельних ділянок та обмеження прав власника» від 21 липня 2014 року, в частині п. 2 «Затвердження акту від 21 липня 2014 року № 6», п. 3 «Запропонувати товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Лідер» відшкодувати збитки власнику землі територіальній громаді села Приморське на території Приморської сільської ради, в розмірі 21 216,17 грн.»
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року, відмовлено у задоволені позову.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що товариство не сповіщено належним чином про час і місце засідання комісії, внаслідок чого воно не приймало участі в її роботі, що підтверджується відсутністю підпису представника у складеному акті про затвердження збитків, а посилання суду першої інстанції на належне сповіщення товариства про час і місце засідання комісії є безпідставним, так як наявний у матеріалах лист № 8 від 10 липня 2014 року, не є належним доказом у справі.
Крім того, позивач зазначає, що судом першої інстанції не витребувано доказів, необхідних для повного зясування усіх обставин справи, що є грубим порушенням норм процесуального права.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням голови Кілійської районної державної адміністрації № 242 від 20 червня 2014 року, створено комісію по визначенню та відшкодуванню розмірів збитків власникам землі та землекористувачам на території Кілійського району Одеської області.
Актом вказаної комісії від 21 липня 2014 № 6 "По визначенню розмірів збитків власнику землі територіальній громаді с. Приморське на території Приморської сільської ради, заподіяних тимчасовим заняттям земельної ділянки та обмеженням прав власника, за період з 2013 року по 1 півріччя 2014 року", визначено розміри збитків, що повязані з тимчасовим заняттям земельної ділянки позивачем, площею 0,22 га., для розміщення та експлуатації бази відпочинку "Ялпуг", в сумі 21 216,47 грн.
Розмір зазначених збитків, визначено комісією виходячи із нормативно грошової оцінки землі та інформації Кілійського відділення Ізмаїльської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області щодо сплати суб'єктами господарювання земельного податку.
Розпорядженням відповідача № 283 від 21 липня 2014 року затверджено акти з визначення розмірів збитків власнику землі - територіальній громаді села Приморське на території Приморської сільської ради, заподіяних зайняттям земельних ділянок та обмеженням прав власників, зокрема затверджено акт № 6 від 21 квітня 2014 року, та запропоновано ТОВ "Фінансова компанія "Лідер" добровільно відшкодувати збитки, на суму 21 216,47 грн.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, з яким погоджується судова колегія, зроблено висновок про відмову у задоволенні позовних вимог, так як оскаржуване рішення прийняте в порядку та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, особа яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, має право на судовий захист.
Згідно ст. 157 Земельного кодексу України, порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 284 від 19 квітня 1993 року «Про затвердження порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Згідно, ст. 6. ЗУ "Про місцеві державні адміністрації", на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Судовою колегією встановлено, що предметом спору у даній справі є визначення правомірності дій відповідача, як субєкта владних повноважень, при виданні розпорядження, яким затверджено акти комісії з визначення збитків нанесених територіальній громаді села Приморське.
В даному випадку, спір виник з публічно-правових відносин, за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовував в межах наданих законом повноважень свої управлінські функції, зокрема, його розпорядження і оскаржується позивачем.
Тому, в порядку адміністративного судочинства перевіряється чи діяв відповідач під час видання оскарженого розпорядження на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства.
З вищевикладених норм вбачається, що у відповідача наявне право на створення комісій по визначенню розмірів збитків власникам землі та землекористувачам, а також право затвердження актів, оформлених цими комісіями, шляхом видання відповідних розпоряджень.
Колегія суддів зазначає, що питання наявності підстав для відшкодування збитків ТОВ "Фінансова компанія "Лідер", належить вирішувати у порядку господарського судочинства під час розгляду справи про стягнення збитків.
В даному випадку, позивач не посилається на порушення процедури прийняття районною державною адміністрацією оскаржуваного розпорядження, а фактично оскаржує підстави для стягнення збитків з Товариства, що не є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Крім того, колегія не приймає посилання товариства на неналежне сповіщення його представників про час і місце засідання комісії та відсутність у матеріалах справи документів, підтверджуючих створення та формування складу комісії, так як зазначені обставини стосується саме дій зі створення та діяльності комісії, що не оскаржено позивачем у даній справі.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог, так як оскаржуване рішення прийняте в порядку та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, що є підставою для залишення її без задоволення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Лідер" залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2015 року без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після складання ухвали у повному обсязі, згідно ст. 160 КАС України.
Головуючий:О.В. Яковлєв
Судді:А.В. Бойко
ОСОБА_3