ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2015 року Справа № 876/8798/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Каралюса В.М.,
суддів Матковської З.М., Затолочного В.С.,
за участі секретаря судового засідання Бєлкіної Н.І.,
та за участі осіб:
від позивача ОСОБА_1Б,
від відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області на постанову Бродівського районного суду Львівської області від 18 серпня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
08.05.2015 року позивач звернулася з позовом до управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати за весь період призначення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що їй призначено пенсію відповідно до Закону України Про державну службу. Вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу, надавши всі необхідні документи,. Однак, відповідач листом від 28.04.2015 року відмовив у перерахунку пенсії.
Постановою Бродівського районного суду Львівської області від 18 серпня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправними дії відповідача щодо неврахування сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати у проведенні перерахунку та доплати визначеної пенсії. Зобов'язано відповідача провести з 01.04.2014 р. перерахунок та виплату недорахованої пенсії ОСОБА_1 з врахуванням в заробіток для обчислення пенсії суму 51862,20 грн., виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, компенсації за невикористану відпустку, індексації заробітної плати та виплачених сум пенсії.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою позов задоволити частково, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
В квітні 2015 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, долучивши до заяви довідки про складові заробітної плати державного службовця із зазначенням виплат, які не були включені в раніше видані довідки. Однак листом від 24 квітня 2015 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
Статтею 37 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР Про оплату праці (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що матеріальна допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за багаторічну сумлінну працю, компенсація за невикористану відпустку та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Згідно ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), які враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року у справі № 21-125а13 по якій зазначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за багаторічну сумлінну працю, компенсація за невикористану відпустку та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії.
Однак, згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку. Позивач пропустив належний строк звернення до суду, оскільки звернувся з позовом лише 08.05.2015 року.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення в межах шестимісячного строку звернення до суду, тобто починаючи з 08.11.2014 року, а позовні вимоги поза межами строку звернення до суду, - слід залишити без розгляду.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до переконання про помилковість суду першої інстанції в частині незастосування до спірних правовідносин строку звернення до суду, відтак оскаржувану постанову належить скасувати та винести нову про часткове задоволення позовних вимог з наведених вище підстав.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.3 ч.1 ст.198, ст. 202, ст. 205, ст. 206, ст.212, ст. 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області - задовольнити частково.
Постанову Бродівського районного суду Львівської області від 18 серпня 2015 року по справі № 439/705/15-а - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Бродівському районі Львівської області щодо відмови по невключенню до заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Бродівському районі Львівської області провести з 08 листопада 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від сум нарахованої заробітної плати, з врахуванням в заробіток для очислення пенсій суму 51862 грн. 20 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за багаторічну сумлінну працю, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку та виплачених сум пенсії.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Бродівському районі Львівської області про перерахунок пенсії за період з 01.04.2014 року по 07.11.2014 року - залишити без розгляду.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
суддя З.М. Матковська
суддя В.С. Затолочний
повний текст постанови виготовлений 27.10.15