Справа № 1421/5093/12
Провадження № 2-а/1421/321/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.11.2012 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Маржиної Т.В.
розглянувши у письмовому провадженні в залі суду м. Первомайська адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів по державній допомозі на дітей одиноким матерям, ціна позову 1 697 грн. 40 коп., -
ВСТАНОВИВ:
28.09.2012 року Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради (далі УПСЗН) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1, мотивуючи тим, що 26.05.2009 року відповідачка звернулася до УПСЗН із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, оскільки являється одинокою матірю. Згідно ст. 22 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми відповідачка зобовязана повідомляти орган, що призначає і здійснює виплату такої допомоги про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. 26.06.2012 року служба у справах дітей виконкому Первомайської міської ради надала список дітей, які перебувають на повному державному утриманні в притулку для дітей, серед яких зазначена донька відповідачки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. В притулку для дітей ОСОБА_2 перебувала на повному державному утриманні з 27.02.2012 року. Тобто, при наданні заяви для отримання допомоги одинокій матері ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію і не повідомила УПСЗН про те, що дитина на її утриманні не перебуває. Відповідно до п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. N 1751 допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні. Тобто у відповідачки право на отримання даного виду допомоги не має. При виявленні цього факту, відділом державних допомог УПСЗН виплата допомоги була припинена з 01.03.2012 року та було запропоновано відповідачці добровільно повернути надмірно виплачені кошти за період неправомірного отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.03.2012 року по 31.07.2012 року в сумі 1697 грн. 40 коп. у строк до 01.09.2012 року. Відповідне повідомлення було направлене відповідачці 31.07.2012 року за № 5661/05.1-02, однак ОСОБА_1 неправомірно отримані кошти добровільно не повертає. За таких обставин УПСЗН просить стягнути зазначену суму з відповідача.
Сторони в судове засідання не зявилися. Представник позивача надав заяву про розгляд справу в його відсутність і просив задовольнити позов.
Відповідачка про час та місце розгляду справи повідомлена своєчасно і належним чином, проте двічі в судові засідання не зявилася, причину неявки суду не повідомила, заперечень проти позову не надала.
Вирішуючи надану справу у письмовому провадженні відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України на основі наявних у суду матеріалів, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з таких підстав.
Судом встановлено, що 26.05.2009 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області (далі УПСЗН) із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, оскільки являється одинокою матірю неповнолітньої ОСОБА_2, 29.05.1995 року. При цьому у відповідних заявах та деклараціях ОСОБА_1 зазначила власноручно, що дитина проживає з нею та знаходиться на її утриманні. Такі обставини підтверджується копіями відповідних документів, складених власноручно ОСОБА_1 і поданих нею до УПСЗН для отримання допомоги як одинокій матері: заяви про призначення допомоги; довідки про склад сімї, декларації про доходи та майновий стан.
Згідно Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми від 21.11.92р. № 2811-ХІІ особа має право на такий вид державної допомоги, як одинока матір (яка не перебуває у шлюбі) і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері дитини. Таким чином зазначені і надані відповідачкою до УПСЗН надали їй право на отримання допомоги як одинокій матері. Відповідно, вказаний вид допомоги ОСОБА_1 був призначений 01.02.2012 року, що підтверджується відповідним рішенням УПСЗ про призначення допомоги сімям з дітьми. Кошти на забезпечення такої допомоги були перераховані відповідачці на відкритий нею власний рахунок № НОМЕР_1, що підтверджується довідкою про перерахунок державної допомоги № 7520/05.105 від 26.09.2012 року.
Як вбачається з наданого 26.06.2012 року повідомлення Служби у справах дітей виконкому Первомайської міської ради, у списку дітей, жителів м. Первомайська, які перебувають на повному державному утриманні в притулку для дітей, числиться дочка відповідачки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. В притулку для дітей ОСОБА_2 перебувала на повному державному утриманні з 27.02.2012 року.
Згідно ст. 22 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми, відповідачка зобовязана повідомляти орган, що призначає і здійснює виплату допомоги, про зміну всіх обставин, що впливали б на виплату допомоги, в тому числі відомості про зміни у складі сімї. Заявниця також не має права приховувати обставини, що впливають на виплату державної допомоги тощо). Приховування такої інформації тягне відповідальність заявника.
Відповідно до п.33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні. Тобто у відповідачки право на отримання даного виду допомоги не було, а надана нею інформація не відповідала дійсності.
Згідно п.36 зазначеного Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування чи державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Відділом державних допомог УПСЗН виплата допомоги була припинена з 01.03.2012 року, що підтверджується копією відповідного рішення. Відповідачці у письмовому вигляді було запропоновано добровільно повернути надмірно виплачені кошти за період отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.03.2012 року по 31.07.2012 року в сумі 1697 грн. 40 коп. у строк до 01.09.2012 року, що підтверджується копією повідомлення від 31.07.2012 року № 5661/05.1-02.
Як встановлено судом, добровільно відповідачка не повернула УПСЗН суму неправомірно отриманої соціальної допомоги.
Статтею 22 Закону України Про державну допомогу сімям з дітьми передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (зокрема, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги) стягуються згідно з законом в судовому порядку.
Враховуючи наведене, позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України Про державну допомогу сімям з дітьми, Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми.
Крім того, на підставі ст. 94 КАС України, п.п.1 п.3 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 107 грн. 30 коп.
Керуючись ст. ст. 2, 7-12, 70, 71,159-163, 122 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Миколаївської області на р/р № 35414023000616, МФО 826013, ЄДРПОУ 03194559, КТКВК 090306, КЕКВ 1343 на відшкодування надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.03.2012 року по 31.07.2012 року в сумі 1 697 (одна шістсот девяносто сім) грн. 40 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 107 (сто сім) грн. 30 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано, а якщо було подано, то після перегляду справи судом апеляційної інстанції, якщо рішення не буде скасовано.
Апеляційну скаргу може бути подано протягом десяти днів з дня отримання постанови всіма учасниками процесу до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
СУДДЯ: