29.10.15
.
ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 336/7803/15-а
Провадження 2-а/336/237/2015
29 жовтня 2015 р. м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя в складі головуючого судді Іжевської Н.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 231077 про визнання протиправним та скасування рішення від 26 жовтня 2015 р., оформленого протоколом Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 231077 з виборів Запорізького міського голови,
в с т а н о в и в:
28 жовтня 2015 року кандидат на пост міського голови ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду міста Запоріжжя з позовом до дільничної виборчої комісії № 231077. про визнання протиправними та скасування рішення дільничної виборчої комісії від 26 жовтня 2015 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що він є кандидатом на посаду міського голови м. Запоріжжя висунутий Запорізькою міською організацією політичної партії « Українське обєднання патріотів УКРОП». Результати виборів на дільниці, затверджені протоколом, не відповідають дійсності та є сфальсифікованими внаслідок грубого порушення виборчого законодавства. А саме: членами дільничної комісії грубо порушений закон незаконний зрив пломби; порушено строки передачі виборчих бюлетенів (передані до дільнічнії виборчої комісії 24.10.2015р., а дата виборів оголошено 20.10.2015р. ; порушена процедура погашення виборчих бюлетенів.
Позивач вважає, що протокол підсумкового засідання дільничних виборчих комісій є незаконним та підлягає скасуванню, а тому просить визнати протиправними та скасувати рішення виборчої комісії. Від 26.10.2015р. про підрахунок голосів виборців на виборчій ділянці № 231077 з виборів Запорізького міського голови.
У судове засідання позивач або його довірені особи не зявилися, про дату, час та місце судового розгляду позивач повідомлявся належним чином за допомогою електронного звязку та за допомогою смс-повідомлення на номер, зазначений у позовній заяві. Позивач у позовній заяві просить суд розглядати справу у його відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином за допомогою електронного звязку, про що в матеріалах справи наявні відповідні докази, надав свої заперечення та заяву з проханням розглянути справу за його відсутності.
Розглянувши адміністративний позов. суд вважає. що він задоволенню не підлягає з таких підстав.
Згідно 4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
В силу ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-VIIІ " Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році" призначено чергові вибори призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2015 року.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про місцеві вибори» (далі Закон) підготовку та проведення місцевих виборів здійснюють, в тому числі Центральна виборча комісія, територіальні та дільничні виборчі комісії.
П.3 ч.2 ст.19 Закону визначено, що повноваження дільничної виборчої комісії поширюється на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території.
Згідно з п.п. 3, 4 ст. 12 Закону субєктами виборчого процесу є, зокрема, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати на посади міського голови.
Згідно зі ст. 18 Закону для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців використовуються звичайні та спеціальні виборчі дільниці у стаціонарних закладах охорони здоровя, утворені на постійній основі відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України". Звичайні виборчі дільниці призначені для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців за місцем їх проживання.
Згідно ч. 19 ст. 27 Закону України "Про місцеві вибори" рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.
У матеріалах адміністративної справи відсутні відомості про те, що вказані дії дільничної виборчої комісії, які мали місце до початку голосування, у встановлені Законом та КАС України у порядок та строки оскаржені позивачем.
Предметом спору у даній адміністративній справі є протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів Запорізького міського голови.
Статтями 79-80 Закону встановлено порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу про такий підрахунок.
Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 79 Закону, підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування.
Засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці, відповідно до вимог, передбачених цим Законом. На час проведення засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання виборчої комісії заступнику голови або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколу про підрахунок голосів виборців.
Протокол цього засідання дільничної виборчої комісії складається і підписується у тому самому приміщенні, де проходило голосування.
У разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги стосовно порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, дільнична виборча комісія розглядає їх на початку засідання до початку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Матеріали адміністративної справи не містять інформації з приводу надходження від позивача до дільничної виборчої комісії скарг стосовно порушень, які мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, та результатів їх розгляду.
При цьому, як вказує представник дільничної виборчої комісії у своїх запереченнях, таких скарг до дільничної виборчої комісії не надходило.
Надані позивачем акти, складені офіційними спостерігачами, не свідчать про можливі (ймовірні) порушення під час проведення голосування..
Окрім того, як вбачається із матеріалів справи, відповідно до Постанови №128 від 23 жовтня 2015 року про затвердження оригінал-макету та друку кількості повторного тиражу виборчих бюлетенів для голосування на виборах Запорізького міського голови що має друкуватися внаслідок виявлення факту масового псування бюлетенів та помилки написанні прізвища кандидата на посаду Запорізького міського голови затверджено оригінал макет та друк кількості повторного повного тиражу виборчих бюлетенів для голосування на виборах Запорізького міського голови
Відповідно до протоколу про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів (а.с. 27-37) Шевченківська районна у місті Запоріжжі виборча комісія Запорізької області на своєму засіданні передала виборчі бюлетені 24 жовтня 2015 року.
Є постанова № 131 від 24.10.2015р. про те, що дільничним виборчим комісіям до початку засідання, що має розпочатися 0 7 год. 125 хв. 25 жовтня 2015 р. погасити та упакувати весь перший тирах виборчих бюлетенів для голосування на виборах Запорізького міського голови (а.с.19).
Ані позовна заява, ані матеріали адміністративної справи не містять інформації, що зазначені вище дії та постанови виборчої комісії були оскаржені або скасовані. Також на цю обставину послався і представник відповідача у письмових запереченнях проти позову.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 80 Закону передбачено, що дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці.
Протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються та мають однакову юридичну силу. У протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди з діями комісії чи результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці мають право також підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців. Непідписання або відмова від підписання протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
Відповідно до частин 1, 4, 6 ст. 83 Закону, протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії. У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців
на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобовязати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Рішення про відмову у прийнятті виборчих документів від дільничної виборчої комісії, про зобовязання дільничної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" із зазначенням підстав прийняття відображається у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.
За наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - субєктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Матеріали справи також не містять відповідних актів, складених уповноваженими особами позивача або іншими особами відповідно до вимог Закону, про порушення вимог Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці. При цьому у матеріалах справи також відсутня інформація, що протокол, який оскаржує позивач, не був прийнятий територіальною виборчою комісією та розглянутий на її засіданні, за наслідками чого територіальною виборчою комісією було б прийнято відповідне рішення, передбачене статтею 83 Закону.
Відповідно до ч. 8 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Ч.1 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Відповідно до ч. 11 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у п'ятиденний строк після надходження позовної заяви.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч..3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням викладених обставин суд дійшов до висновку про відсутність порушень з боку відповідача виборчих прав позивача, що дозволяє поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на Дільничній виборчій комісії № 231077, які б слугували підставою для визнання протиправним та скасування протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 231077.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 9-12, 41, 99, 100, 158, 160-163, 167, 173, 177 КАС України,суд -
П о с т а н о в и в :
В задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 231077 про визнання протиправним та скасування рішення від 26 жовтня 2015 р., оформленого протоколом Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 2311077 з виборів Запорізького міського голови - відмовити.
Стягнути з кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок) в дохід держави (отримувач коштів УДКСУ у Шевченківському районі м. Запоріжжя 22030001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38025367, банк отримувача УДКСУ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУДКСУ у Запорізькій області, код банку отримувача (МФО) 813015, рахунок отримувача 31218206700009, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу судовий збір, код 37408380, пп 1 п. 3 ч.2 ст. 4).
Копії судового рішення невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду може бути оскаржена протягом двох днів з дня проголошення постанови до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя