Справа № 336/7799/15-а
Провадження № 2-а/336/234/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2015 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя в складі головуючого судді Кляшторного В.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії № 231066 про визнання протиправним та скасування рішення дільничної виборчої комісії № 231066 від 26 жовтня 2015 року, оформлене протоколом Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців з виборів Запорізького міського голови,
ВСТАНОВИВ:
28.10.2015 року кандидат на посаду міського голови ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення дільничної виборчої комісії № 231066 від 26 жовтня 2015 року, оформлене протоколом Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців з виборів Запорізького міського голови.
В позові посилається на те, що він є кандидатом на посаду міського голови м. Запоріжжя від Запорізької міської організації політичної партії «Українське обєднання патріотів УКРОП».
Результати виборів на дільниці, затверджені протоколом, на його думку, не відповідають дійсності та є сфальсифікованими внаслідок грубого порушення виборчого законодавства з огляду на наступні обставини.
Членами дільничних виборчих комісій було незаконно відкрито сейфи в яких знаходились виборчі бюлетені, що є грубим порушенням ч. 12 ст. 75 ЗУ «Про місцеві вибори». Відповідно до ч. 12 ст. 35 Закону, територіальна дільнична виборча комісія забезпечує збереження та охорону отриманих виборчих бюлетенів. Виборчі бюлетені зберігаються у приміщенні виборчої комісії в закритому сейфі (металевій шафі), який (яка) опечатується стрічкою з проставлянням на ній підписів усіх присутніх на засіданні комісії та печатки комісії. Сейф (металева шафа чи окрема кімната) постійно (до передачі бюлетенів дільничним виборчим комісіям або до дня голосування) перебуває під охороною працівників органів внутрішніх справ України, а в разі необхідності, за зверненням Центральної виборчої комісії, - співробітників Служби безпеки України.
Відповідно до ч. 4 ст. 77 Закону дільнична виборча комісія не раніш як за 45 хвилин до початку голосування проводить засідання, під час якого відкриваються сейф (металева шафа, кімната) з виборчими бюлетенями. Голова дільничної виборчої комісії на підставі витягу з протоколу кожної територіальної виборчої комісії про передачу виборчих бюлетенів дільничній виборчій комісії оголошує кількість виборчих бюлетенів для голосування з кожних місцевих виборів та окремо по кожному виборчому округу, в яких проводиться голосування на виборчій дільниці, отриманих дільничною виборчою комісією. Ці відомості заносяться до відповідних протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
З системного аналізу вищевикладеного беззаперечним є той факт, що з моменту прийняття бюлетенів та складення протоколу про їх прийняття члени дільничної виборчої комісії поміщають бюлетені в сейф, який опечатується та в подальшому відкриваються виключно в день виборів, а саме не раніше як за 45 хвилин до голосування. Інших підстав, для відкриття сейфу з бюлетенями не передбачено, отже в даному випадку у діях членів дільничних виборчих комісій вбачається грубе порушення закону, яке проявляється в незаконному зриву пломб з сейфу та його відкриття.
Крім того, відповідачем було порушено строки передачі виборчих бюлетенів. Відповідно до ч. 5 ст. 75 ЗУ «Про місцеві вибори», районна, міська, районна в місті, сільська, селищна, територіальна виборча комісія не раніш як за три дні до дня голосування на своєму засіданні передає відповідним дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача для голосування з кожних місцевих виборів. Виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача від імені відповідної дільничної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії, уповноважені на це її рішенням, які повинні бути представниками різних субєктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії.
В даному випадку бюлетені були передані до дільничних виборчих комісій 24 жовтня 2015 року, при цьому датою проведення виборів оголошено 25 жовтня 2015 року.
Таким чином, приймаючи бюлетені члени ДВК порушили ч. 5 ст. 75 Закону в частині строків їх передачі.
Також члени дільничої виборчої комісії порушили процедуру погашення виборчих бюлетенів, передбачену ч. 14 ст. 75 Закону та ч. 5 ст. 79 Закону.
Вичерпні підстави для погашення бюлетенів містяться в Законі, відповідно до ч. 14 ст. 75 Закону, у разі якщо до виборчих бюлетенів внесено зміни без рішення територіальної виборчої комісії чи внесені зміни, що не відповідають рішенню територіальної виборчої комісії, дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає про це акт у двох примірниках. В акті повинно бути зазначено кількість отриманих виборчих бюлетенів, кількість зіпсованих виборчих бюлетенів для голосування у відповідному окрузі та прізвища осіб, з вини яких це сталося. Один примірник цього акта невідкладно передається до територіальної виборчої комісії, другий примірник зберігається у комісії. Відомості зазначеного акта враховуються дільничною виборчою комісією при складання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Зіпсовані виборчі бюлетені для голосування на різних місцевих виборах погашаються та упаковуються окремо в різні пакети в порядку, передбаченому цим Законом. На пакетах зазначається вид зіпсованих виборчих бюлетенів для голосування. Запаковані зіпсовані виборчі бюлетені зберігаються у дільничній виборчій комісії до дня голосування і передаються до територіальної виборчої комісії разом з іншою виборчою документацією в порядку, передбаченому цим Законом. При підрахунку голосів виборців зіпсовані бюлетені враховуються як невикористані.
Відповідно до ч. 5 ст. 79 Закону невикористані виборчі бюлетені з кожних місцевих виборів погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута бюлетеня. Погашені невикористані виборчі бюлетені (із контрольними талонами) разом із бюлетенями, зазначеними у ч. 13 ст. 77 цього Закону запаковуються окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу. На пакетах робляться написи "Невикористані виборчі бюлетені", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів по відповідному виборчому округу, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.
З огляду на вищевикладене погашення бюлетенів відбувається в наступних випадках:
-до початку голосування у випадку внесення змін до бюлетенів без рішення відповідної виборчої комісії, або тих, що не відповідають рішенню територіальної виборчої комісії;
-після проведення голосування, погашаються невикористані бюлетені.
В даному випадку, були погашені бюлетені, які були належним чином прийняті дільничними виборчими комісіям, форма та текст яких було затверджено постановою ЦВК, яка не була скасована, а зміст затверджено постановою відповідною ТВК, яка є діючою та не була скасована. Той факт, що бюлетені були належним чином запаковані до сейфу свідчить про те, що бюлетені відповідали вимогам закону, та жодних підстав для визнання їх недійсними (погашення) не було. Крім того, жодних змін за період до 24 вересня 2015 року до бюлетенів не вносилось.
Законом передбачено вичерпний перелік підстав для погашення виборчих бюлетенів і такої підстави, як погашення на підставі рішення ТВК в законі не передбачено.
Як зазначає позивач, кількість бюлетенів, отримана ДВК значно,перевищує кількість виборців на дільниці, що грубо порушує законодавство про вибори. Відповідно до ч. 6 ст. 74 Закону, кількість виборчих бюлетенів для голосування визначається відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 12 днів до дня голосування виходячи з кількості виборців, включених до попередніх списків виборців на виборчих дільницях у межах відповідного виборчого округу, з урахуванням резерву виборчих бюлетенів, що становить 0,5 відсотка від кількості виборців на кожній виборчій дільниці у такому виборчому окрузі.
Позивач вказує, що в даному випадку, кількість виборчих бюлетенів, відповідно до протоколу дільничної виборчої комісії № 231066 з виборів міського голови м. Запоріжжя кількість виборчих бюлетенів становить 3698 штук, при тому що кількість виборців на зазначеній виборчий дільниці (включених до виборчого списку) становить 1831 осіб. Отже, кількість бюлетенів, що знаходились в дільничній виборчій комісії вдвічі перевищує кількість виборців, зареєстрованих на даній дільниці. Вищевикладені обставини, дають можливість зловживати та маніпулювати виборчими правами в тому числі проводити різноманітні махінації повязані з визначенням кількості виборців та підрахунком голосів.
Виборчі бюлетені, в яких ДВК «випадково» виявили помилку, повинні були знищуватися поліграфічним підприємством, а не «погашатись» самим ДВК.
За змістом ч 3 ст. 75 Закону України «Про місцеві вибори» технічні відходи, поліграфічний брак, виборчі бюлетені, в яких за рішенням територіальної виборчої комісії виявлені помилки, а також друкарські форми знищуються поліграфічним підприємством в порядку та у строки, визначені умовами договору про виготовлення виборчих бюлетенів, про що складається акт у двох примірниках.
Крім того, позивач вказує, що кількість погашених бюлетенів не дорівнює загальній кількості виборців на дільниці, а тому він вважає, що мало місце вкидування бюлетенів за рахунок тих, що повинні були знищити поліграфічним підприємством.
Також бюлетені, які використовувалися, у день голосування, містять текст, прийнятий з порушенням встановлених законом строків. Так, нормою ч. 3 ст. 74 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 17 днів до дня голосування.
Прийнявши нові бюлетені, відповідач перевищив надані йому повноваження, оскільки, згідно з ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеві вибори», форма та колір виборчого бюлетеня для кожних місцевих виборів затверджуються Центральною виборчою комісією не пізніш як за 30 днів до дня проведення чергових місцевих виборів і не можуть змінюватися до початку виборчого процесу наступних чергових виборів.
Так, постановою ЦВК від 25.08.2015 затверджено форму та колір виборчих бюлетенів з виборів міського голови (міста з районним поділом та/або до складу якого входить інше місто, село, селище) для голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі (додаток 10).
На думку позивача, відповідач своїм рішенням про прийняття бюлетенів, які не відповідають первісному оригінал-макету бюлетеня, порушив норму статті 19 Конституції України, яка вимагає від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб - діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією України та законами України. Таким чином протокол підсумкового засідання дільничних виборчих комісій є незаконним та підлягає скасуванню.
В поданому до суду позові, ОСОБА_1 не заперечує проти розгляду справи без його участі.
Представник виборчої дільниці № 231066 подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, заперечує проти задоволення позову з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Згідно ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
В силу ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Зясувавши обставини справи, вивчивши її матеріали, дослідивши та оцінивши у сукупності надані у справі докази, суд дійшов до висновку, що заявлений позов не підлягає задоволенню на підставі встановлених фактичних обставин справи та відповідних їм правовідносин.
Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-VIIІ " Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2015 року.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про місцеві вибори» (далі Закон) підготовку та проведення місцевих виборів здійснюють, в тому числі Центральна виборча комісія, територіальні та дільничні виборчі комісії.
П.3 ч.2 ст.19 Закону визначено, що повноваження дільничної виборчої комісії поширюється на територію відповідної виборчої дільниці стосовно кожних місцевих виборів, які проводяться на її території.
Згідно з п.п. 3, 4 ст. 12 Закону субєктами виборчого процесу є, зокрема, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати на посади міського голови.
Згідно зі ст. 18 Закону для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців використовуються звичайні та спеціальні виборчі дільниці у стаціонарних закладах охорони здоровя, утворені на постійній основі відповідно до Закону України "Про вибори народних депутатів України". Звичайні виборчі дільниці призначені для підготовки і проведення голосування та підрахунку голосів виборців за місцем їх проживання.
Згідно ч. 19 ст. 27 Закону України "Про місцеві вибори" рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.
Зі змісту предявленого до суду позову вбачається, що в обґрунтування підстав для визнання протиправним та скасування протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці позивач посилається на порушення, які мали місце до початку процесу голосування на виборчій дільниці, а саме, вказує на безпідставність зривання пломб та відкриття сейфів, неправомірну передачу та, відповідно, прийняття дільничною виборчою комісією бюлетенів, порушення процедури погашення виборчих бюлетенів, невідповідність кількості отриманих бюлетенів кількості виборців на дільниці, порушення процесу знищення виборчих бюлетенів, використання бюлетенів, які містили текст, прийнятий із порушенням визначених Законом строків, та прийняття бюлетенів, які не відповідали оригінал-макету бюлетеня, затвердженого ЦВК.
Однак, в матеріалах адміністративної справи відсутні відомості про те, що вказані дії дільничної виборчої комісії, які мали місце до початку голосування, у встановлені Законом та КАС України у порядок та строки оскаржені позивачем.
Предметом спору у даній адміністративній справі є протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 231066 з виборів Запорізького міського голови.
Статтями 79-80 Закону встановлено порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу про такий підрахунок.
Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 79 Закону, підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування.
Засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці, відповідно до вимог, передбачених цим Законом. На час проведення засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання виборчої комісії заступнику голови або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколу про підрахунок голосів виборців.
Протокол цього засідання дільничної виборчої комісії складається і підписується у тому самому приміщенні, де проходило голосування.
У разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги стосовно порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, дільнична виборча комісія розглядає їх на початку засідання до початку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Матеріали адміністративної справи не містять інформації з приводу надходження від позивача до дільничної виборчої комісії скарг стосовно порушень, які мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, та результатів їх розгляду.
При цьому, як вказує представник дільничної виборчої комісії у своїх запереченнях, таких скарг до дільничної виборчої комісії не надходило.
Позивач посилається на те, що кількість виборчих бюлетенів, відповідно до протоколу дільничної виборчої комісії № 231066 - 3698, при тому, що кількість виборців на зазначеній виборчій дільниці (включених до виборчого списку) становить 1831 осіб, що суперечить ч.6 ст.74 Закону.
Такі доводи є неприйнятними, оскільки з наданої позивачем копії протоколу дільничної виборчої комісії № 231066 від 26.10.2015 р. встановлено, що кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією складає 1842, до яких включена також кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією, у урахуванням актів (за наявності), зазначених у ч.ч.11, 12 ст.75 Закону.
Згідно до Постанови № 131 від 24.10.2015 року Запорізька міська виборча комісія Запорізької області постановила: дільничним виборчим комісіям до початку засідання, що має розпочатися о 07 годині 15 хвилин 25 жовтня 2015 року погасити та упакувати весь перший тираж виборчих бюлетенів для голосування на виборах Запорізького міського голови, що вважається зіпсованим. При підрахунку голосів виборців весь тираж зіпсованих бюлетенів врахувати та внести дані в протокол про підрахунок як невикористані.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до Постанови № 128 від 23 жовтня 2015 року про затвердження оригінал-макету та друку кількості повторного тиражу виборчих бюлетенів для голосування на виборах Запорізького міського голови що має друкуватися внаслідок виявлення факту масового псування бюлетенів та помилки написанні прізвища кандидата на посаду Запорізького міського голови затверджено оригіналмакет та друк кількості повторного повного тиражу виборчих бюлетенів для голосування на виборах Запорізького міського голови (Додаток №1).
Відповідно до вказаного Додатку №1 до постанови по виборчій дільниці тираж +0,5% складає 1842 (3 пачки по 500 шт.), залишок 342.
Передача дільничній виборчій комісії № 231066 виборчих бюлетенів у кількості 1842 штук відбулась 24 жовтня 2015 р, що підтверджено протоколом Шевченківської районної у місті виборчої комісії про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів міського голови м. Запоріжжя від 24.10.2015 року, згідно до якого відповідно до ч. 5,6 ст. 75 Закону дільнична виборча комісія № 231066 прийняла виборчі бюлетені з виборів міського голови м. Запоріжжя для голосування в єдиному одномандатному виборчому окрузі 1842 бюлетеня та самим протоколом від 24 жовтня 2015 р.
Отже погашення першого тиражу виборчих бюлетенів для голосування на виборах Запорізького міського голови здійснено на підставі постанови Запорізької міської виборчої комісії Запорізької області № 131 від 24 жовтня 2015 р., а дані про зіпсовані бюлетені враховані та внесені в протокол про підрахунок як невикористані.
Ані позовна заява, ані матеріали адміністративної справи не містять інформації, що зазначені вище дії та постанови виборчої комісії були оскаржені та/або скасовані. Також на цю обставину послався і представник відповідача у письмових запереченнях проти позову.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 80 Закону передбачено, що дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці.
Протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються та мають однакову юридичну силу. У протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди з діями комісії чи результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці мають право також підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців. Непідписання або відмова від підписання протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
Відповідно до частин 1, 4, 6 ст. 83 Закону, протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії. У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобовязати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Рішення про відмову у прийнятті виборчих документів від дільничної виборчої комісії, про зобовязання дільничної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" із зазначенням підстав прийняття відображається у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.
За наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - субєктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Матеріали справи також не містять відповідних актів, складених уповноваженими особами позивача або іншими особами відповідно до вимог Закону, про порушення вимог Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці. При цьому у матеріалах справи також відсутня інформація, що протокол, який оскаржує позивач, не був прийнятий територіальною виборчою комісією та розглянутий на її засіданні, за наслідками чого територіальною виборчою комісією було б прийнято відповідне рішення, передбачене статтею 83 Закону.
Відповідно до ч. 8 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Ч.1 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням викладених обставин суд дійшов до висновку про відсутність порушень відповідачем виборчих прав позивача, які ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на Дільничній виборчій комісії № 231066 та можуть бути підставою для визнання протиправним та скасування рішення дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 9-12, 41, 99, 100, 158, 160-163, 167, 173, 177 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії № 231066 про визнання протиправним та скасування рішення дільничної виборчої комісії № 231066 від 26 жовтня 2015 року, оформлене протоколом Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців з виборів Запорізького міського голови - відмовити.
Стягнути з кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок) в дохід держави (отримувач коштів УДКСУ у Шевченківському районі м. Запоріжжя 22030001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38025367, банк отримувача УДКСУ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУДКСУ у Запорізькій області, код банку отримувача (МФО) 813015, рахунок отримувача 31218206700009, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу судовий збір, код 37408380, пп 1 п. 3 ч.2 ст. 4).
Копії судового рішення невідкладно надіслати особам, які беруть участь у справі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду може бути оскаржена протягом двох днів з дня проголошення постанови до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя В.С. Кляшторний
29.10.15