Постанова № 52907538, 27.10.2015, Кальміуський районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Іллічівський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
264/5413/15-а
Номер документу
52907538
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 264/5413/15-а

2-а/264/250/2015

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2015 р. м. Маріуполь

Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області в особі судді Литвиненко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Іллічівському районі міста Маріуполя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». З 13.04.2011 року позивач не працює, що підтверджується трудовою книжкою. З отриманої на його звернення відповіді УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя від 11.06.2015 року позивачу стало відомо про суттєві порушення відповідачем при проведенні індексації його пенсії, а саме з 01 вересня 2014 року. У зв'язку з вищенаведеним позивач просив суд визнати неправомірними дії відповідача щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з 01 вересня 2014 року виходячи з базового місяця грудня 2013 року та визнати неправомірними дії УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя по застосуванню коефіцієнтів при проведенні індексації пенсії та визнати неправомірними дії УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя щодо зміни базового місяця з грудня 2013 року на жовтень 2014 року; зобов'язати УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя проводити позивачу з 01 вересня 2014 року у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця грудня 2013 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, з урахуванням фактично виплачених коштів.

Позивач у судове засідання не з'явився, в матеріалах адміністративного позову міститься клопотання з проханням розглянути справу у його відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ Іллічівського району м.Маріуполя з 06.01.2011 року та отримує пенсію відповідно до ст..26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року. У вересні 2014 року позивачем була подана заява про перерахунок пенсії з додаванням стажу, на підставі якої УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя зроблено перерахунок пенсії позивача, відповідно до якого розмір пенсії з 01.09.2014 року складає 1737,93 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився з вересня 2014 року, тому базовим місяцем для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії є вересень 2014 року. З жовтня 2014 року по листопад 2014 року право на індексацію виходячи з базового місяця вересня 2014 року не настало , оскільки це право настало в грудні 2014 року. З грудня 2014 року проводилась індексація пенсії позивача виходячи з базового місяця вересня 2014 року: 2014 р. грудень 22,78 грн., 2015 р. січень 22,78 грн., 2015 р. лютий вересень 22,78 грн. Відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсії призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Згідно постанови КМУ від 25.02.2015 року №67 Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік видатками цього бюджету індексація пенсій не передбачена. Зазначена постанова Уряду підлягає застосуванню у межах спірних відносин відповідно до пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний Бюджет України на 2015 рік», яким встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України. Таким чином, діючими нормами п.9 Перехідних положень Закону України «Про Державний Бюджет України на 2015 рік» та постанови КМУ від 25.02.2015 року №67 Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік унеможливлюється індексація грошових доходів населення, зокрема, пенсій у 2015 році. Відповідно до зазначеного вважає, що дії Управління ПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя при призначенні пенсії позивачу були правомірними. Просить суд у задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши докази по справі в їх сукупності, прийшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 06.01.2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя та отримує пенсію відповідно до ст..26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року.

Згідно із трудовою книжкою позивача вбачається, що останній 13.04.2011 року звільнений на підставі ст.38 КЗпП України у звязку з виходом на пенсію.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про надання довідки про отриману ним суму індексації його пенсії. Згідно отриманої відповіді УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя та довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 11.06.2015 року позивачу призначена і виплачується пенсія вірно, відповідно до вимог діючого законодавства.

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Згідно з ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі за текстом постанови - Закон) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Стаття 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

За ст. 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Згідно до ст. 6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Згідно з п. 1-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з 06 березня 2003 року (дати опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

За п. 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Відповідно до абзаців 1 та 2 п. 5 Порядку в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. В разі ж, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці 1 цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до п. п. 1-1, 4 Порядку.

За п. 10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Згідно із абзацом 3 пункту 5 Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року на підставі Постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення») в разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.

Згідно із довідкою про базові місяці для індексації пенсії вбачається, що відповідач визначив базові місяці: 01.12.2013 року та 01.10.2014 року. Враховуючи, що базовий місяць грудень 2013 року встановлений відповідачем та проти цього не заперечує позивач, відповідач проводив обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії позивача з цього місяця, правильно визначив грудень 2013 року як базовий місяць, так як в цьому місяці було здійснено підвищення пенсії з 1634,83 грн. до 1639,23 грн. В період з травня 2014 року по вересень 2014 року відповідач індексацію пенсії позивача не проводив та не нараховував. В жовтні 2014 року відповідач в перше нарахував та виплати заборгованість по індексації пенсії за період з травня 2014 року по вересень 2014 року, виплативши заборгованість в сумі 706,19 грн., розрахунок якої проводився з базового місяця грудень 2013 року, після чого відповідач змінив базовий місяць з грудня 2013 року на жовтень 2014 року.

З матеріалів справи вбачається, що з 01 вересня 2014 року відповідач не проводить позивачу індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком внаслідок чого нарахування та виплату індексації проводить в заниженому розмірі.

Отже з 01 вересня 2014 року відповідач має обов'язок відповідно до пункту 1-1 Порядку проводити індексацію пенсії наростаючим підсумком.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Посилання відповідача на положення пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» не прийнято до уваги з наступного.

Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Однак на виконання наведеної норми Кабінетом Міністрів України не було затверджено особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Доказів встановлення у період з 01 січня 2015 року обмеження на проведення нарахування та виплату індексації, встановлення відповідних розмірів бюджетних асигнувань, відповідачем не надано.

При таких обставинах, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується вимог позивача щодо встановлення строку подання субєктом владних повноважень відповідачем до суду звіту про виконання постанови суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зазначеній нормі кореспондують положення абз. 7 п. 4 ч. 1 ст. 163, абз. 5 п. 4 ч. 1 ст. 207 КАС України, відповідно до яких у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної інстанції зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.

При цьому слід зазначити, що вказані норми передбачають право, а не обов'язок суду зобов'язати суб'єкта владних повноважень - відповідача надати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями ст.ст. 2, 6-12, 17-18, 41, 69-71, 79, 86, 94, 122-128, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з 01 вересня 2014 року виходячи з базового місяця грудня 2013 року.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області по застосуванню коефіцієнтів при проведенні індексації пенсії ОСОБА_1, зміни базового місяця з грудня 2013 року на жовтень 2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області провести перерахунок індексації пенсії ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1 з 01 вересня 2014 року у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України нарахування та виплатити суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця грудня 2013 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, з урахуванням фактично виплачених коштів.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 73,08 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Іллічівський районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її отримання. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 73,08 грн.

Суддя: Н. В. Литвиненко