Справа № 288/864/15-а
Провадження № 2-а/288/38/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2015 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого судді - Васільєва Л. А.,
при секретарі - Нечипоренко М.І.,
за участю: позивачки - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Попільня справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області про визнання неправомірною відмову у перерахунку пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально - побутові потреби, індексації заробітної плати та зобов'язання відповідача здійснити включення вказаних сум, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ
Позивачка звернулася до суду з позовною заявою в якій вказує, що вона перебуває на обліку в УПФ Попільнянського району Житомирської області та отримує пенсію державного службовця, яку було призначено їй відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» за наявності стажу державної служби понад 12 років.
На підставі заяви позивачки від 27.03.2015 року їй було нараховано пенсію без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати. Позивачка 27.05.2015 року звернулася до відповідача з заявою в якій просила включити вказані суми виплат до призначеної пенсії, проте відповідач, листом від 23.06.2015 року відмовив їй у врахуванні сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, з вказівкою, що зазначені виплати не включені до складу заробітної плати. Крім того відповідачем було відмовлено у виплаті позивачці надбавки, як непрацюючому інваліду на утримання непрацездатного члена сім'ї.
Позивачка просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально - побутові потреби, індексації заробітної плати та зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити до призначеної їй пенсії, починаючи з 27.03.2015 року вказані суми, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 60 останніх календарних місяців роботи, перед зверненням за призначенням пенсії та виплатити їх та просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування надбавки непрацюючому інваліду на утримання непрацездатного члена сім»ї та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити зазначену надбавку з 27.03.2015 року.
Позивачка та її представник в судовому засіданні позов підтримали, просили його задоволити, оскільки позивачка має право на вказані виплати.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій позов не визнав, заперечував проти його задоволення.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно посвідчення НОМЕР_1, ОСОБА_1 є пенсіонером. /а.с.13/
Судом встановлено, що 27.03.2015 року ОСОБА_1 зверталась до Управління Пенсійного фонду України у Попільнянському районі Житомирської області з заявою про призначення пенсії з встановленням надбавки, як непрацюючому інваліду на утримання непрацездатного члена сім'ї. До заяви надала необхідні документи, зокрема довідки про складові заробітної плати, видані виконавчим комітетом Великолісівецької сільської ради № 69 - 73 від 27.03.2015 року, та документи про перебування на утриманні неповнолітньої дитини. /матеріали пенсійної справи/.
Відповідно до Розпорядження №135846 від 15.04.2015 року УПФ України у Попільнянському районі Житомирської, ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності як державному службовцю без врахування усіх складових заробітної плати, а саме сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати та без встановлення надбавки як непрацюючому інваліду на утримання непрацездатного члена сім»ї. /матеріали пенсійної справи/
Заяви позивача про проведення донарахування пенсії та виплату надбавки як непрацюючому інваліду на утримання непрацездатного члена сім'ї відповідачем залишені без задоволення. / а.с.6-10,15/
Відповідно до заперечення УПФ України у Попільнянському районі Житомирської області від 23.07.2015 року на позовну заяву, ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, згідно ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» з 27.03.2015 року /60 % від заробітної плати/, при загальному стажі роботи 25 років 5 місяців 24 дні, в тому числі стаж в органах місцевого самоврядування 12 років 7 місяців 13 днів, інші виплати, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. /а.с.7, 32 - 33/
Ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з ст.1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Як вбачається з статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.
Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Викладені обставини узгоджуються з правовою позицією викладеною в Постанові Верховного суду України від 03 червня 2014 року в справі № 21-134а14, за якою отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок суду касаційної інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XІІ.
Відповідно до статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
На підставі вищевикладеного, висновок Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки ним перевагу було надано нормам, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Тому вимоги Позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_2, довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААВ № 820858, заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 27.03.2015 року, ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи загального захворювання та є матір'ю неповнолітньої дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. /а.с.11, 12, 14/
Згідно ч.8 ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Відповідно до пп.3 п.4 Постанови КМУ від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», встановлено, що з 01.09.2008 року, непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні дітей до 18 років, надбавка до пенсії за віком, по інвалідності та за вислугу років, передбачена Законами України "Про пенсійне забезпечення" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплачується у розмірі 150 гривень на кожну дитину.
Згідно ч.1 п.а ст.33, Закону України «Про пенсійне забезпечення, від 05.01.1991 року №1788 - ХІІ, до пенсії по інвалідності, в тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюються такі надбавки: непрацюючим інвалідам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, - на кожного непрацездатного члена сім'ї (статті 37, 40, 41) в розмірі соціальної пенсії, передбаченої для відповідної категорії непрацездатних. Частиною 3 п.а ст.37 зазначеного закону встановлено, що непрацездатними членами сім'ї вважаються: діти, брати, сестри й онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років, при цьому брати, сестри й онуки - за умови, якщо вони не мають працездатних батьків.
За даних обставин, позивачка має право на проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально - побутові потреби, індексації заробітної плати, тобто складових заробітної плати зазначених у довідці та надбавки на утримання непрацездатного члена сім'ї з 27 березня 2015 року.
Вимоги позивача про встановлення строку для подання відповідачем звіту про виконання постанови суду відповідно ст.207 КАС України та звернення постанови суду відповідно до ст.256 КАС України до негайного виконання не підлягають задоволенню, оскільки ст.207 КАС України регламентує зміст постанови суду апеляційної інстанції та ст.256 КАС України не передбачає підстав для звернення судового рішення до негайного виконання за даних спірних правовідносин.
На підставі викладеного, керуючись ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»; ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу»; ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці»; ст.ст.13, 33, 66, 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; ст.2 Закону України «Про індексацію грошових коштів населення»; ст.41, 43-46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; Постановою КМУ від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», Постановою Верховного суду України від 03.06.2014 року в справі № 21-134а14; ст. 6, 10, 14, 70, 71, 94, 161-163, 167, 183-2, 186, 207, 244-2, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Попільнянському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально - побутові потреби, індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Попільнянському районі Житомирської області донарахувати до призначеної пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 квітня 2015 року суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 60 останніх календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії (60 відсотків заробітної плати) та виплатити донараховану суму.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Попільнянському районі Житомирської області щодо не нарахування ОСОБА_1 надбавки, як непрацюючому інваліду на утримання непрацездатного члена сім'ї та здійснити нарахування надбавки з 01 квітня 2015 року та виплатити донараховану суму.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Попільнянський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Попільнянського
районного суду Васільєв Л. А.