Справа № 161/14988/14-к
Провадження № 1-кс/161/3842/14
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
19 вересня 2014 року Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Пушкарчук В.П., за участю старшого прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Волинської області ОСОБА_1, розглянувши клопотання старшого прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Волинської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності,-
В С Т А Н О В И В:
Старший прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Волинської області ОСОБА_1 звернувся із клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Любомльське лісове господарство».
Вказує, що у ході досудового розслідування за фактами зловживання службовим становищем та службового підроблення вчиненого службовими особами управління лісового та мисливського господарства у Волинській області та ДП «Володимир-Волинське лісомисливське господарство», ДП «Камінь-Каширське лісове господарство», ДП «Маневицьке лісове господарство», ДП «Городоцьке лісове господарство», ДП «Ковельське лісове господарство», ДП «Любомльське лісове господарство», ДП «Ківерцівське лісове господарство», ДП «Ратнівське лісомисливське господарство», ДП «Турійське лісове господарство», ДП «Старо-Вижівське лісове господарство» та ДП «Цуманське лісове господарство», які в порушення вимог п.п. 1.2, 1.5 «Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини» № 42 від 19.02.2007 року, затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства, що протягом 2011-2013 років здійснювали реалізацію ТзОВ «Захід Ліс» необробленої деревини - пиловника соснового без проведення аукціону та за цінами нижчими від тих, які склались на останньому аукціоні, встановлено, що між державним підприємством «Любомльське лісове господарство» та ТзОВ «Захід Ліс» 16.02.2011 року укладено договір № ЛБ ЗЛ-2011, відповідно до якого ДП «Любомльське лісове господарство» зобовязується поставити ТзОВ «Захід Ліс» пиловник сосновий довжиною 4,0-6,0 м діаметром 18-24 сантиметрів за ціною 250,00 грн. за 1 м3 на суму 950 000 грн. Згідно п. 2.1. вищевказаного договору половник сосновий повинен відповідати ГОСТу 9463-88 «Лісоматеріали круглі хвойних порід».
Відповідно до інформації наданої ТзОВ «Захід Ліс» пиловник сосновий І-ІІІ сорту, що протягом 2011-2012 років реалізувався для товариства, був якісним та відповідав ГОСТу 9463-88 «Лісоматеріали круглі хвойних порід».
Під час досудового розслідування встановлено, що протягом 2011 року ДП «Любомльське лісове господарство» здійснювалася реалізація необробленої деревини ТзОВ «Захід Ліс» поза аукціоном та за цінами нижчими від тих, що склались на останньому аукціоні.
ДП «Любомльське лісове господарство» є розпорядником державних коштів. Відповідно до ст. 8 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль та контроль за виконанням функцій з управління обєктами державної власності, цільовим використанням коштів державного і місцевих бюджетів та інші функції.
А тому, з метою встановлення додержання порядку та підставності укладення договору 16.02.2011 року № ЛБ ЗЛ-2011 між ДП «Любомльське лісове господарство» та ТзОВ «Захід Ліс», просить надати дозвіл на проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Любомльське лісове господарство» та доручити проведення такої ревізії працівникам Державної фінансової інспекції у Волинській області.
05 червня 2013 року прокуратурою Волинської області відомості про дане кримінальне правопорушення внесено в ЄРДР за № 12013020020000210 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
Згідно ч. 4 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулась до суду з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Оскільки старший прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Волинської області (стороною кримінального провадження) в судовому засіданні доведено наявність підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, які підтверджують обставини розтрати коштів державного підприємства при виконанні умов укладених договорів між ДП «Любомльське лісове господарство» та ТзОВ «Захід Ліс», тому розгляд даного клопотання здійснюється без виклику особи, у володінні якої знаходяться вказані документи.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши додані докази, заслухавши думку слідчого та прокурора, які підтримали клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.
Так, позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю (пункт 5 ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).
Відповідно до ч. 6 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду, а для проведення такої ревізії орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин 5 і 7 цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості (ч. 8 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).
Водночас, пунктом 29 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» передбачено, що позапланова виїзна ревізія обєкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним:
- клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ);
-постанови слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії, винесеної після повідомлення посадовій особі підконтрольної установи, що ревізується, про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення;
-інформації про факти, що свідчать про порушення об'єктом контролю - підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, в якому зазначаються підстави проведення, дати початку та закінчення.
Так, із з поданих старшим прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Волинської області матеріалів, встановлено достатність підстав для проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Любомльське лісове господарство», а також те, що зібрані в результаті такої ревізії дані, можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні.
Частиною 6 ст. 9 КПК України передбачено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою ст. 7 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 7, 40, 101 КПК України,
У Х В А Л И В:
Клопотання старшого прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Волинської області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Любомльське лісове господарство» (адреса місцезнаходження: м. Любомль, вул. Незалежності, 64, код ЄДРПОУ 00991580) за період з 01.01.2011 року по 31.12.2012 року, а саме, перевірити:
- чи додержаний порядок передбачений законодавством при укладені договору 16.02.2011 № ЛБ ЗЛ-2011, відповідно до якого ДП «Любомльське лісове господарство» зобов'язується поставити ТзОВ «Захід Ліс» пиловник сосновий довжиною 4,0-6,0 м діаметром 18-24 сантиметрів за ціною 250,00 грн. за 1 м3 на суму 950 000 грн.?
- яка загальна сума та кількість поставленого ДП «Любомльське лісове господарство» до ТзОВ «Захід Ліс» пиловника соснового протягом 2011-2012 років?
- чи має місце факт завищення (заниження) вартості пиловника соснового при укладенні договору від 16.02.2011 № ЛБ ЗЛ-2011? Якщо має місце факт заниження вартості поставленого ДП «Любомльське лісове господарство» до ТзОВ «Захід Ліс» пиловника соснового протягом 2011-2012 років то яка загальна сума збитків та кому вони спричинені?
- чи укладалися ДП «Любомльське лісове господарство» інші договори з підприємствами протягом 2010-2012 роках на поставку пиловника соснового діаметром 18 і більше? Якщо так, то за якими цінами (окремо по місяцях та роках) та хто їх зі сторони ДП «Любомльське лісове господарство» підписував?
- яка фактична вартість поставленого ДП «Любомльське лісове господарство» пиловника соснового протягом 2011-2012 років до ТзОВ «Захід Ліс»?
- яка загальна сума перерахованих коштів ТзОВ «Захід Ліс» до ДП «Любомльське лісове господарство» за поставлений у 2011-2012 роках пиловник сосновий?
- чи виконані сторонами зобовязання за даним договором (договорами) у повному обсязі? Якщо такі зобовязання сторонами (стороною) в повному обсязі не виконані - ким саме, який розмір заборгованості рахується за боржником станом на теперішній час (по кожному договору окремо)?
- за рахунок яких коштів виконувались зазначені договірні зобовязання, а саме п.3.1. договору з приводу оплати залізно-дорожнього тарифу до станції призначення?
- чи відповідає ведення бухгалтерського обліку у ДП «Любомльське лісове господарство» щодо відображення фінансового-господарської діяльності, яка є предметом перевірки даної ревізії - вимогам законодавства, чинного у період здійснення такого обліку? Якщо ні - то які саме порушення допущені, які службові особи ДП «Любомльське лісове господарство» за своїм службовим становищем та розподілом обовязків відповідальні за допущені порушення?
- які службові особи ДП «Любомльське лісове господарство» за своїм службовим становищем та розподілом обовязків повинні були забезпечувати ефективне ціноотворення та були відповідальні за фінансово-господарську діяльність Товариства, що є предметом перевірки даної ревізії, - за весь період здійснення такої діяльності? Чи допущені порушення вимог чинного законодавства службовими особами ДП «Любомльське лісове господарство» при укладенні, підписанні та виконанні умов договору від 16.02.2011 № ЛБ ЗЛ-2011 - в чому вони полягають та які службові особи за своїм службовим становищем та розподілом обовязків відповідальні за них?
Проведення позапланової документальної ревізії із вищевказаних питань доручити службовим особам Державної фінансової інспекції у Волинській області, що знаходиться за адресою: 43005, Волинська область, м. Луцьк, пр. Грушевського, 3а.
Термін проведення позапланової виїзної ревізії встановити 15 робочих днів, із 23.09.2014 року по 13.10.2014 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Пушкарчук В.П.