Постанова № 52870403, 22.10.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2015
Номер справи
820/6097/15
Номер документу
52870403
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

22 жовтня 2015 р. №820/6097/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Куп'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області, в якому просить суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, стягнути з рахунків Комунального підприємства „КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області суму податкового боргу: по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, КБК 13030100, у розмірі 89379,16 грн. на р/р 331 15366700013; отримувач: Куп'янське УДКСУ, код ОКПО: 37813292, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ в Харківській області; по надходженню рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово - комунального значення КБК 13020401, у розмірі 38 041,09 грн. на р/р 3311 1359700013; отримувач: Куп'янське УДКСУ, код ОКПО: 37813292, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ в Харківській області; по надходженню від скидання забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти КБК 19010201, у розмірі 18 113,37 грн. на р/р 33118363700013; отримувач: Куп'янське УДКСУ, код ОКПО: 37813292, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ в Харківській області.

Ухвалою суду від 14.09.2015 р. замінено позивача з Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області на належного позивача Куп'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що КП "Комсервіс" перебуває на обліку у Куп'янській ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області. Відповідач має податковий борг у загальному розмірі 145533,62 грн., що виник на підставі не сплаченого податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 89379,16 грн., з рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово - комунального значення у розмірі 38041,09 грн., з надходжень від скидання забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у розмірі 18113,37 грн.

Представник позивача - Паркаренко Г.Ю. через канцелярію суду надав клопотання, в якому просив розглядати справу без участі представника позивача.

Представник відповідача - Глушко О.В. в судове засідання не прибув, через канцелярію суду надав письмові заперечення, в яких просив суд відмовити у задоволенні позову Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в обґрунтування своєї позиції представник відповідача зазначив, що позивачем не вжито заходів для стягнення податкового боргу та не виконано усіх приписів Податкового кодексу України щодо такого стягнення.

Судом розглянуто справу у письмовому провадженні у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.41 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Комунальне підприємство "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області зареєстроване як юридична особа 21.11.2011 року (а.с.36) та перебуває на обліку в Куп'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області з 22.11.2011 року (а.с.12).

Згідно з п.п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 36.1. ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом із самостійно визначеними сумами податкових зобов'язань, які він у встановлені строки не сплатив, а саме : з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 89379,16 грн.; по надходженню рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово - комунального підприємства у розмірі 38041,09 грн.; по надходженню від скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти у розмірі 18113,37, всього на загальну суму 145533,62 грн.

Згідно п.п.16.1.3 та п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України - платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно п. 46. 1 ст. 46 ПК України - податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п. 49.18 ст. 49 ПК України - податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Згідно п. 56.11 ст. 56 ПК України - не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Пунктом 54.1 ст.54 ПК України встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України - платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Щодо підстав виникнення заборгованості з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, судом встановлено наступне.

Згідно п. 252.1 ст. 252 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Відповідно до п.252.26 ст.252 Податкового кодексу України порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників та контроль за справлянням рентної плати визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу.

Згідно п.257.1 ст.257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу. Відповідно до п.257.2 ст.257 Податкового кодексу України платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Згідно п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем був поданий до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за перший квартал 2015 року.

Однак у визначений законом строк суму визначених податкових зобов'язань до бюджету відповідач у повному обсязі не сплатив, що підтверджено обліковою карткою платника податків.

Таким чином, податковий борг складає 89379,16 грн.

Щодо підстав виникнення заборгованості з рентної плати за спеціальне водокористування, суд зазначає, що відповідач визначив свої податкові зобов'язання у податковій декларації збору: за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водопостачання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами; за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод для потреб рибництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води від 12.05.2015 року №9092711582.

Однак у визначений законом строк суму вказаних податкових зобов'язань до бюджету відповідач у повному обсязі не сплатив, що підтверджено обліковою карткою платника податків.

Таким чином, податковий борг складає 38 041,09 грн.

Відповідно до п.255.1 ст.255 Податкового кодексу України платниками рентної плати за спеціальне використання води є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Щодо підстав виникнення заборгованості з екологічного податку (скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти), суд зазначає, що відповідач визначив свої податкові зобов'язання у податковій декларації з екологічного податку від 12.05.2015 року №9092705701.

Однак у визначений законом строк суму визначених податкових зобов'язань до бюджету відповідач у повному обсязі не сплатив, що підтверджено обліковою карткою платника податків.

Таким чином, податковий борг складає 18113,37 грн.

Відповідно до пп. 240.1.1 п. 240.1 ст. 240 Податкового кодексу України платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти.

Згідно п. 249.1. ст. 249 Податкового кодексу України суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку.

Пунктом 250.1 ст. 250 Податкового кодексу України встановлено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Відповідно до пп. 250.2.1 п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.

Згідно з п.п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, орган державної податкової служби надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. ( п.п. 59.4. ст. 59 Податкового кодексу України).

Аналізуючи приписи п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, суд доходить висновку, що податковий орган має обов'язок скласти податкову вимогу і направити цей документ на адресу платника податків за фактом виникнення податкового боргу, тобто у випадку невиконання податкового обов'язку платником податків, котрий до цього не мав заборгованості перед Державним бюджетом України. В разі збільшення податкового боргу (тобто у випадку продовження існування податкового боргу після направлення податкової вимоги за правилами Податкового кодексу України і зростання розміру невиконаного податкового обов'язку) підстав для формування податковим органом нових податкових вимог на так звану "новоутворену суму податкового боргу " і направлення таких вимог на адресу платника податків не має, оскільки п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

З матеріалів справи вбачається, що Куп'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області була складена податкова вимога від 08.01.2013 року № 1 в розмірі 193406,75 грн. (а.с.10), яка була надіслана відповідачу.

Сторонами доказів щодо оскарження та скасування податкової вимоги до суду не подано.

Таким чином, за відповідачем рахується податковий борг у сумі 145533,62 грн., який складається з сум: з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 89379,16 грн.; по надходженню рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово - комунального підприємства у розмірі 38041,09 грн.; по надходженню від скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти у розмірі 18113,37, всього на загальну суму 145533,62 грн.

На момент розгляду справи судом сума заборгованості у розмірі 145533,62 грн. відповідачем не погашена, наявність заборгованості підтверджується обліковою карткою, що міститься в матеріалах справи.

Згідно ст.61 ПК України, органи державної податкової служби здійснюють, зокрема, контроль щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 145533,62 грн., суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 183-2, 256 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з рахунків Комунального підприємства "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області на користь бюджету суму податкового боргу у загальному розмірі 145533.62 грн. (сто сорок п'ять тисяч п'ятсот тридцять три гривні 62 коп.) з них: по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, КБК 13030100, у розмірі 89379,16 грн. (вісімдесят дев'ять тисяч триста сімдесят дев'ять гривень 16 копійок) на р/р 331 15366700013; отримувач: Куп'янське УДКСУ, код ОКПО: 37813292, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ в Харківській області; по надходженню рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово - комунального значення КБК 13020401, у розмірі 38041,09 грн. (тридцять вісім тисяч сорок одна гривня 09 копійок) на р/р 3311 1359700013; отримувач: Куп'янське УДКСУ, код ОКПО: 37813292, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ в Харківській області; по надходженню від скидання забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти КБК 19010201, у розмірі 18113,37 грн. (вісімнадцять тисяч сто тринадцять гривень 37 копійок) на р/р 33118363700013; отримувач: Куп'янське УДКСУ, код ОКПО: 37813292, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ в Харківській області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Мар'єнко Л.М.