Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2015 р. Справа №818/2779/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області до дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнень просить стягнути з дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - відповідач, ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України") за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків, та готівки, що належить такому платнику податків, податковий борг у розмірі 1993886,71 грн, у т.ч.: по податку на прибуток приватних підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, в сумі 32279,07 грн та по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 1961607,64 грн, мотивуючи тим, що відповідач всупереч вимог п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України порушив строки сплати податків, у зв'язку з чим за ним утворилася вказана заборгованість.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги відповідно до уточненої суми позову підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
У судове засідання представник відповідача не прибув, 27.10.2015 р. подав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.53).
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.34-36).
Заборгованість на загальну суму 1993886,71 грн виникла внаслідок несплати до бюджету податкового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, та по податку на додану вартість. Відповідно до п. 54.1 ст. 54, п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку. Така сума грошового зобов'язання вважається узгодженою. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Так, відповідачем було подано податкові декларації з податку на додану вартість за березень та квітень 2015 року та уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ, в яких було визначено суму податкового зобов'язання (а.с.28-32), проте не сплачену у встановлений строк у повному обсязі.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 12.02.2013 р. позивачем була проведена документальна планова виїзна перевірка ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 р. по 30.09.2012 р. та іншого законодавства за період з 01.01.2011 р. по 30.09.2012 р., якою встановлено порушення вимог Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (чинного на час виникнення спірних правовідносин), в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 493137,00 грн, порушення Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 967828,00 грн, донараховано податку на доходи фізичних осіб, пені за несвоєчасне та неповне перерахування податку та застосовано штрафні санкції на загальну суму 556829,78 грн, встановлено порушення термінів подання податкової звітності та неподання податкових декларацій з екологічного податку. За наслідками проведеної перевірки складено Акт № 425/2230/31931024/9 від 12.02.2013 р. (а.с.18-20).
На підставі акту перевірки ДПІ у м. Сумах було прийнято податкове повідомлення-рішення по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, № 000012230 від 27.02.2013 р. на загальну суму 552500,00 грн, у т.ч.: за основним платежем - 493137,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями - 59363,00 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене відповідачем у судовому порядку. Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18.07.2013 р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2013 р. (а.с.22-27), позовні вимоги ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" задоволено частково: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах від 27.02.2013 р. № 000012223, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - податок на прибуток - в частині збільшення грошового зобов'язання на суму 447506,06 грн, у т.ч.: за основним платежем - 410168,06 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями - 37338,00 грн.
У зв'язку з частковим скасуванням вказаного податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах було прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.02.2015 р. № 0000302230, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем - податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, - в сумі 104993,94 грн, у т.ч. за основним платежем - 82968,94 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями - 22025,00 грн (а.с.21).
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, вважається податковим боргом.
Відповідно до п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Оскільки зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржувалося відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку, визначена ним сума грошового зобов'язання є узгодженою та набула статусу податкового боргу.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу.
З метою погашення податкового боргу позивачем було виставлено ДП "Сумський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" податкову вимогу від 05.01.2015 р. № 19-25 на суму 89689,16 грн (а.с.33), яка була надіслана відповідач поштою, проте сума боргу не сплачена.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 19-1.1.1, 19-1.1.22 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу.
Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Заборгованість відповідачем не сплачена і складає 1993886,71 грн.
Відповідно до ч. 1 п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до п.п. 95.1, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що податкова заборгованість відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена та складає 1993886,71 грн, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями представника позивача, тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області до дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (40002, м. Суми, вул. Роменська, буд. 79/2, ідентифікаційний код 31931024) за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків, та готівки, що належить такому платнику податків, податковий борг у розмірі 1 993 886,71 грн (один мільйон дев'ятсот дев'яносто три тисячі вісімсот вісімдесят шість грн 71 коп), у т.ч.:
- по податку на прибуток приватних підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, в сумі 32 279,07 грн (тридцять дві тисячі двісті сімдесят дев'ять грн 07 коп) до Державного бюджету на р/р № 31116002700002, одержувач УК у м. Сумах/м. Суми/11020100, код одержувача 37970593, банк одержувача ГУ ДКСУ в Сумській області, МФО банка одержувача 837013;
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 1 961 607,64 грн (один мільйон дев'ятсот шістдесят одна тисяча шістсот сім грн 64 коп) до Державного бюджету України на р/р № 31111029700002, одержувач УК у м. Сумах/м. Суми/14010100, код одержувача 37970593, банк одержувача ГУ ДКСУ в Сумській області, МФО банка одержувача 837013.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах