Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2015 р. Справа № 805/3539/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі Головуючого судді Крилової М.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського міського управління юстиції, третя особа: Блок ОСОБА_2 "Солідарність" про визнання неправомірним та скасування рішення від 19.08.2015 року, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського міського управління юстиції, третя особа: Блок ОСОБА_2 "Солідарність" про визнання неправомірним та скасування рішення від 19.08.2015 року.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він, відповідно до протоколу № 1 установчих документів від 13.06.2015 року, є Головою Маріупольської міської організації партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність".
20.08.2015 року позивачу стало відомо, що відповідачем прийнято рішення щодо внесення змін до Єдиного реєстру громадських формувань, щодо статутних документів Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" з питань зміни керівника та місцезнаходження.
Позивач вважає, що рішення відповідача про реєстрацію змін у складі керівних органів та зміну місцезнаходження (юридичної адреси) Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" здійснено на підставі документів, котрі не відповідають вимогам діючого законодавства та статуту політичної партії, винесені з грубим порушенням вимог діючого законодавства.
На підставі викладеного позивач просив визнати неправомірним та скасувати рішення про реєстрацію (взяття до відома) інформації про зміну у складі керівних органів та місцезнаходження Маріупольської міської організації партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність".
Свідок 1 ОСОБА_4, свідок 2 ОСОБА_5 та свідок 3 ОСОБА_6 у судовому засіданні, яке відбулося 07.10.2015 року, пояснили, що не були обізнані про проведення зборів Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" 19.08.2015 року під час проведення яких було прийнято рішення про звільнення позивача з посади Голови Маріупольської міської організації партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність", відповідно не голосували щодо питань, відображених у протоколі № 1/15.
Позивач до судового засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав клопотання, відповідно до змісту якого просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи не заперечував проти розгляду справи в порядку письмового провадження, через канцелярію суду надав заяву, в якій зокрема вважає, що позов є необґрунтованим та в його задоволенні має бути відмовлено.
З урахуванням ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе розглянути справу без участі представників сторін, на підставі наявних в матеріалах справи доказів в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
09.07.2015 року Маріупольська міська організація Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" була зареєстрована Маріупольським міським управлінням юстиції Донецької області у якості структурного утворення політичної партії, про що свідчить свідоцтво № 161.
Протоколом № 1 установчих зборів Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" від 13.06.2015 року разом з іншим обрано позивача Головою Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність".
Відповідно до п.п. 4.2.5 Статуту Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність", (зареєстровано Міністерством юстиції України 05.05.2000 р., свідоцтво № 1418, останні зміни взяті до відома наказом від 03.02.2015 року № 73, свідоцтво № 1418. далі-Статут), статутним органом територіальної організації Партії є разом з іншим Збори (Конференція).
Згідно пп. 4.2.6 Статуту, вищим керівним органом територіальної організації партії є Збори (Конференція). Збори (Конференція) територіальної організації скликаються Радою територіальної організації Партії не рідше одного разу на два роки і є правомочними, коли в їх роботі беруть участь більше половини від загальної кількості обраних делегатів. Усі рішення приймаються простою більшістю голосів від кількості присутніх делегатів Зборів (Конференції). Рішення, прийняті Зборами (Конференцією) оформлюються протоколом Зборів (Конференції), якій підписується головуючим та секретарем, яких обирають на засіданні Зборів (Конференції).
Відповідно п.п. 4.2.7 Статуту, Збори (Конференція) територіальної організації разом з іншим обирають на посаду та звільняють із посади Голову територіальної організації партії.
Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи, протоколом № 7 Засідання Ради Донецької територіальної організації Партії Блок ОСОБА_2 "Солідарність" від 10.08.2015 року разом з іншим ухвалено: внести подання до Центральної Ради Партії про припинення членства в Партії ОСОБА_9; прийняти 50 осіб у члени Партії згідно поданих заяв (Перелік осіб у Додатку до Протоколу); рекомендувати Маріупольської місцевої організації проведення Зборів (Конференції) та внести на розгляд наступний порядок денний: обговорення питання про стан поточної роботи Маріупольської місцевої організації, обговорення та аналіз негативних тенденцій у останній час в роботі Маріупольської місцевої організації, переобрання Голови Маріупольської місцевої організації, переобрання Ради Маріупольської місцевої організації, переобрання ревізора Маріупольської місцевої організації; надати доручення організаційних заходів про проведення Зборів (Конференції) Маріупольської місцевої організації члену Маріупольської місцевої організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" з попередньо затвердженим порядком денним.
Як вбачається з Протоколу №1/15 Зборів Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" від 19.08.2015 року (присутні 54 члена Партії) разом з іншим було ухвалено розпочати роботу зборів Місцевої організації Партії ("за" проголосували 54 члена Партії), визнано поточну роботу Маріупольської місцевої організації незадовільною ("за" проголосували 54 члена Партії); доклад щодо негативних тенденцій у останній час в роботі Маріупольської місцевої організації прийняти до відома ("за" проголосували 54 члена Партії); звільнити Голову Маріупольської місцевої організації та скасувати повноваження ОСОБА_9 ("за" проголосували 54 члена Партії); припинено повноваження членів Ради Маріупольської місцевої організації затверджених протоколом № 1 установчих зборів від 13.06.2015 року ("за" проголосували 54 члена Партії).
Беручи до уваги вищевказане суд зазначає, що рішення про звільнення Голови Маріупольської місцевої організації та скасування його повноважень за прийняття якого проголосувало 54 з 88 членів Партії, прийнято у відповідності до п.п. 4.2.6 Статуту Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність".
Відповідно до протоколу № 8 Засідання Ради Донецької територіальної організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" від 20.08.2015 року, взято до відома переобрання Головою Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" ОСОБА_10 відповідно до Протоколу Зборів Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" № 1/15 від 19.08.2015 року, керівного органу Ради Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" , а також зміни юридичної адреси.
20.08.2015 року затверджено правовий висновок щодо відповідності законодавству України та статуту (положенню) громадського формування інформації про зміни у складі керівних органів та місцезнаходження Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність", яким встановлено, що інформація про зміни у складі керівних органів та місцезнаходження Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" може бути взята до відома.
Наказом від 20.08.2015 року №110 відповідачем взято до відома інформацію про зміни у складі керівних органів та місцезнаходження Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність".
З приводу спірних відносин суд зазначає наступне.
Згідно вимог ст. 3 Закону України "Про політичні партії" від 5 квітня 2001 року N 2365-III (далі - "Про політичні партії"), політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку. Політичні партії в Україні створюються і діють тільки із всеукраїнським статусом.
Відповідно ч. 1 ст. 11 Закону України "Про політичні партії", реєстрацію політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.
Згідно ч. 7, 8 ст. 11 Закону України "Про політичні партії", реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, на місцевому рівні, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії. Первинні осередки політичної партії, яким статутом політичної партії не надається право юридичної особи, легалізують свою діяльність шляхом письмового повідомлення про утворення до відповідного центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, в 10-денний строк з часу їх утворення. Про своє утворення первинні осередки політичної партії повинні у вказаний строк повідомити також відповідні місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Пунктом 1 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України 08.07.2011 N 1828/5 (далі-Порядок № 1828/5), встановлено, що цей Порядок розроблено відповідно до Законів України "Про професійних творчих працівників та творчі спілки", "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", "Про політичні партії в Україні", "Про організації роботодавців, їх об'єднання, права і гарантії їх діяльності", "Про торгово-промислові палати в Україні", "Про третейські суди", "Про асоціації органів місцевого самоврядування" та інших нормативно-правових актів, що регулюють питання створення, легалізації (реєстрації) та функціонування громадських формувань, згідно з якими легалізація (реєстрація) політичних партій та їх структурних утворень, організацій роботодавців та їх об'єднань, творчих спілок, професійних спілок, їх об'єднань, асоціацій кредитних спілок, торгово-промислових палат, постійно діючих третейських судів, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок та інших громадських формувань (далі - громадські формування) є обов'язковою і здійснюється шляхом їх легалізації або реєстрації.
Відповідно до вимог п. 2 Порядку № 1828/5, цей Порядок визначає процедуру підготовки та оформлення рішень, які приймаються за результатами розгляду Міністерством юстиції України та його територіальними органами, документів щодо легалізації (реєстрації) громадських формувань, щодо державної реєстрації символіки політичних партій, а також рішень щодо реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, щодо взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадських формувань, щодо державної реєстрації змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів, щодо видачі дублікатів свідоцтва та/або статуту (положення) громадських формувань, щодо взяття до відома рішення про припинення громадського формування, щодо скасування запису про легалізацію (реєстрацію) громадських формувань.
Пунктом 3 Порядку № 1828/5 встановлено, що відповідно до цього Порядку приймаються рішення стосовно реєстрації політичних партій та їх структурних утворень; легалізації первинних осередків політичних партій; реєстрації (державної реєстрації, погодження або взяття до відома) змін до статутних документів громадських формувань, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадських формувань; державної реєстрації змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів; взяття до відома рішення про припинення громадського формування, скасування запису про легалізацію (реєстрацію) громадських формувань тощо.
На підставі пп.3 п. 7 Порядку № 1828/5, правову експертизу проводять: у районних, міжрайонних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управліннях юстиції - спеціалісти з питань легалізації об'єднань громадян.
Згідно пп. 3, 4 п. 8 Порядку № 1828/5, мін'юст та його територіальні органи (далі - легалізуючий орган), зобов'язані у строк, визначений законами України та іншими актами законодавства України, прийняти одне з таких рішень: про реєстрацію (державну реєстрацію, погодження або взяття до відома) змін до статутних документів та видачу (у разі потреби) нового свідоцтва про легалізацію (реєстрацію); про відмову у реєстрації (державній реєстрації, погодженні або взятті до відома) змін до статутних документів громадського формування або про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадського формування; про відмову у взятті до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадського формування.
Як вбачається з п. 9 Порядку № 1828/5, рішення, зазначені у пункті 8 цього Порядку, приймаються в межах установленого строку виключно на підставах, встановлених законами, а також прийнятими на їх виконання актами Кабінету Міністрів України та наказами Мін'юсту України, а в разі реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів - також на підставі статуту (положення) відповідного громадського формування. Такі рішення оформляються наказами, до яких додається правовий висновок щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на легалізацію (реєстрацію) (додатки 1, 2) щодо відповідності законодавству України та статутному документу громадського формування інформації про зміни у складі керівних органів тощо.
Підпунктом 1 п. 22 Порядку № 1828/5 передбачено те, що у разі якщо є підстави для відмови у легалізації (реєстрації) громадського формування, у реєстрації (державній реєстрації, погодженні або взятті до відома) змін до статутних документів, у державній реєстрації змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів, у взятті до відома інформації про зміни у складі керівних органів, у видачі дубліката свідоцтва та/або статуту (положення) громадського формування, у взятті до відома рішення про припинення громадського формування, у скасуванні запису про легалізацію (реєстрацію) громадського формування, готуються правовий висновок про відмову з викладенням підстав відмови - конкретних положень законодавства України, яким суперечать (з якими не узгоджуються) статутні документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті громадським формуванням відповідних рішень, та проект наказу.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно із ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши документи, що знаходяться у матеріалах справи у відповідності до діючого законодавства, суд вважає, що рішення про реєстрацію (взяття до відома) інформації про зміни у складі керівних органів та місцезнаходження Маріупольської міської організації Партії "Блок ОСОБА_2 "Солідарність" є правомірним та таким, що прийняте у порядок та на підставі вимог діючого законодавства.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 151-154, 158, 160-163, 167, 172, 177, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Маріупольського міського управління юстиції, третя особа: Блок ОСОБА_2 "Солідарність" про визнання неправомірним та скасування рішення від 19.08.2015 року - відмовити.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Крилова М.М.