Постанова № 52869095, 27.03.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2012
Номер справи
2а/0470/17324/11
Номер документу
52869095
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2012 р. Справа № 2а/0470/17324/11 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача представників відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "ВЕСТА - ДНІПРО" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Дніпропетровську про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську.

Звернувшись до суду, позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від - 02.12.2011 року; № НОМЕР_2 від 02.12.2011 року; № НОМЕР_3 від 02.12.2011 року; № НОМЕР_4 від 02.12.2011 року.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішень що оскаржено.

Представник позивача, що прибув у судове засідання, позов підтримав та надав пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.

Представники відповідача, позов не визнали мотивуючи тим, що в ході перевірки позивача виявлені порушення Закону України «Про оподаткуванні прибутку підприємств», Закону України «Про бухгалтерський облік фінансову звітність в Україні», Закону України «Про податок на додану вартість» тощо.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи та чинне на момент виникнення спірних правовідносин законодавство, судом встановлено наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську проведено виїзну планову перевірку публічного акціонерного товариства «ВЕСТА-ДНІПРО» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 р. по 30.06.2011 р.

За результатами зазначеної перевірки СДПІ складено Акт № 1639/08-02/1-31950849 від 17.11.2011 р., на підставі якого відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:

№ НОМЕР_1 від 02.12.2011 року, яким ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» визначено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 8792713 грн. 10 коп.;

№ НОМЕР_3 від 02.12.2011 року, яким ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» зменшено розмір від'ємного значення податку на додану вартість в сумі 284301 грн. 00 коп., задекларованого за червень 2011 року та застосовано штрафну санкцію в розмірі 1 грн. 00 коп.;

№ НОМЕР_4 від 02.12.2011 року, яким ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» зменшено суму бюджетного відшкодування, заявлену у податковій декларації за січень 2011 року, на 79681 грн. 00 коп. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 1 грн. 00 коп.;

№ НОМЕР_2 від 02.12.2011 року, яким ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» визначено суму грошового зобов'язання з екологічного податку в розмірі 34286 грн. 99 коп. та з штрафної санкції в розмірі 1 грн. 00 коп.;

Приймаючи повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 02.12.2011 року, відповідач виходив з того, що ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» неправомірно включило до складу витрат другого кварталу 2011 року від'ємне значення об'єкта оподаткування за підсумками першого кварталу 2011 року із врахуванням від'ємного значення за 2010 рік.

Відповідно до пункту 1 підрозділу 4 "Особливості справляння податку на прибуток підприємств" розділу XX "Перехідні положення" ПКУ, розділ III "Податок на прибуток" цього Кодексу застосовується під час розрахунків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року, якщо інше не встановлено цим підрозділом.

Пунктом 1 розділу XIX "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України встановлено, що Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" втрачає чинність з 01 квітня 2011 року.

Відповідно до п. 2 підрозділу 4 "Особливості справляння податку на прибуток підприємств" розділу XX "Перехідні положення" ПКУ з дати набрання чинності розділом III цього Кодексу платники податку на прибуток підприємств складають наростаючим підсумком та подають декларацію з податку на прибуток за такі звітні податкові періоди: другий квартал, другий і третій квартали та другий - четвертий квартали 2011 року.

Отже, з 01.01.2011 р. по 01.04.2011 р. правовідносини щодо визначення об'єкту оподаткування податком на прибуток, складу валового доходу та валових витрат платника цього податку регулювалися Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", а починаючи з 01.04.2011 р. - положеннями ПК України.

Відповідно до пункту 6.1 ст.6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року має від'ємне значення об'єкта оподаткування (з урахуванням суми амортизаційних відрахувань), сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу валових витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього року у складі валових витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

Згідно із пунктом 22.4 ст.22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у 2010 році у складі валових витрат платника податку враховується 20 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, яке утворилося станом на 1 січня 2010 року.

У 2011 році сума від'ємного значення, яка відповідно до абзацу першого цього пункту не була врахована у складі валових витрат, та від'ємне значення об'єкта оподаткування, яке виникло у 2010 році, підлягають включенню до складу валових витрат у порядку, встановленому статтею 6 цього Закону, без обмежень, встановлених цим пунктом.

Отже, від'ємне значення об'єкту оподаткування податком на прибуток минулих років, зокрема, 2010року, - це складова витрат І кварталу 2011 року, оскільки його включення до складу податкових витрат, саме в цьому періоді, було передбачене нормами Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що діяв на той час.

Відповідно до пункту 3 підрозділу 4 "Особливості справляння податку на прибуток підприємств" розділу XX "Перехідні положення", пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується у 2011 році з урахуванням такого:

якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.

розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого -четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

Таким чином, включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року підлягає сума від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за підсумками першого кварталу

2011року, складовою якої є від'ємне значення об'єкту оподаткування минулих років.

Тому, включення ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» до витрат другого календарного кварталу 2011 року суми від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток минулих 2009 та 2010 років є правомірним.

Окрім того, що не підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року сума від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток минулих 2009 та 2010 років, при прийнятті податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 02.12.2011 року, та при прийнятті податкових повідомлень-рішень № НОМЕР_3 від 02.12.2011 року, НОМЕР_4 від 02.12.2011 року, відповідач виходив з того, що не підлягає включенню до складу валових витрат у четвертому кварталі 2010 року сума матеріальної складової вартості знищених пожежею акумуляторів в розмірі 1795587 грн. 00 коп., та необхідності віднесення до складу податкових зобов'язань з податку на додану вартість у грудні 2010 року з цієї вартості знищених акумуляторів суми 359117 грн. 40 коп., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування за січень 2011 року на 79681 грн. 00 коп. і до завищення від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту за червень 2011 року на 279436 грн. 40 коп., оскільки знищення товарів внаслідок пожежі не є господарською операцією.

Відповідно до пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції Г (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті.

Відповідно до пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Матеріальна складова витрат у вартості акумуляторів в розмірі 1795587 грн. 00 коп. є витратами ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» пов'язаними із виробництвом цих акумуляторів, що в силу пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» є підставою для включення таких витрат до складу валових, оскільки пункти 5.3-5.7 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» не містять обмежень для цього, а суми 359117 грн. 40 коп., згідно із пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», - включенню складу податкового кредиту. Відтак, висновки відповідача щодо не включення до складу валових витрат та податкового кредиту зазначених сум, та прийняті на підставі цих висновків рішення є незаконними.

Приймаючи повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 02.12.2011 року, податковий орган виходив з того, що починаючи з 01 січня 2011 року ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО», незважаючи на укладений договір на послуги по вивозу та розміщенню на спеціально відведених місцях відходів, повинно нараховувати та сплачувати екологічний податок за тимчасове розміщення відходів.

Проте, відповідно до пп. 240.1.3 п. 240.1 ст. 240 ПКУ платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються в тому числі розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини.

В силу приписів пп. 242.1.3 п. 242.1 ст. 242 ПКУ об'єктом оподаткування в тому числі є обсяги та види (класи) відходів, що розміщуються у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах протягом звітного кварталу, крім обсягів та видів (класів) окремих відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на збирання і заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини і провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів.

Підпунктом 14.1.223 п. 14.1 ст. 14 ПКУ встановлено, що розміщення відходів - зберігання (тимчасове розміщення до утилізації чи видалення) та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері поводження з відходами.

Статтею 1 Закону України «Про відходи» визначено що зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення); спеціально відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами; розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах; операції поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів.

Отже, розміщення відходів є операцією поводження з відходами у спеціально відведених місцях чи об'єктах на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на здійснення такої операції.

Таким чином, платниками екологічного податку, є особи, які здійснюють розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері поводження з відходами, а об'єктом оподаткування екологічним податком є обсяги відходів, що розміщуються у таких спеціально відведених місцях чи об'єктах.

Оскільки ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» не здійснює розміщення відходів у спеціально-відведених місцях та не має відповідного дозволу на використання вказаних місць, воно не є платником екологічного податку.

Тому висновки відповідача щодо порушення ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» пп. 240.1.3 п. 240.1 ст. 240, пп. 242.1.3 п. 242.1 ст. 242, ст. 246, п. 249.6 ст. 249 ПКУ та заниження екологічного податку за 1 півріччя 2011 року на 34286 грн. 99 коп. Незаконним є також і визначення відповідачем штрафної санкції за несплату цього податку та з штрафної санкції в розмірі 1 грн. 00 коп. є неправомірними.

З огляду на викладене, рішення, що оскаржено є протиправними. Тому, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську № НОМЕР_1 від 02.12.2011 р., № НОМЕР_2 від 02.12.2011 р., № НОМЕР_3 від 02.12.2011 р., № НОМЕР_4 від 02.12.2011 р.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, предбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 26 березня 2012 року

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 26.03.2012 Суддя Р.А. БарановськийОСОБА_1