Постанова № 52859470, 17.10.2015, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
17.10.2015
Номер справи
686/12733/15-а
Номер документу
52859470
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/12733/15-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 вересня 2015 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Стефанишин С.Л., розглянувши в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонд України у м. Хмельницькому про визнання протиправних дій та вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У червні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонд України у м. Хмельницькому про визнання протиправних дій та вчинити певні дії в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, щодо відмови в перерахунку пенсії в розмірі 90% відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» включивши до сум заробітної плати суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з урахуванням виплачених сум та зобов'язати вищевказаний орган здійснити перерахунок та виплату пенсії з 02.07.2014 року на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 01.08.2014 року по справі № 686/14530/14-а із розрахунку 90% заробітної плати, тобто з розміру встановленого ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на дату призначення пенсії.

Ухвалою суду від 01 липня 2015 року позовна заява в частині позовних вимог за період з 02.06.2014 року по 29.12.2014 року включно була залишена без розгляду.

Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем до суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові.

Суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних мотивів.

Судом встановлено, що постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 01.08.2014 року визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо неврахування індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань у заробітну плату для обчислення розміру пенсії.

Ухвалою по справі № 686/14530/14-а Вінницьким апеляційним адміністративним судом від 08.10.2014 року вказану постанову залишено без змін.

Після звернення до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі судових рішень відповідач відмовив у задоволенні заяви, обґрунтовуючи її тим, що в постанові суду не зазначено розмір відсотка, який слід застосовувати при обчисленні пенсії з урахуванням довідки від 19.06.2014 року.

Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 01.08.2014 року визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо неврахування індексації заробітної плати в сумі 749 грн., 52 коп.,, матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2 350грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в сумі 5 915 грн. 44 коп. у заробітну плату для обчислення розміру пенсії на підставі поданої заяви ОСОБА_1 від 02 липня 2014 року.

У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні діє принци верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією України (стаття 19 ч.1 Конституції України).

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.

Статтею 24 Конституції України передбачено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 64 Конституції України встановлено вичерпний перелік випадків, при яких допускається обмеження прав і свобод людини а саме: в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватись окремі обмеження прав і свобод людини із зазначеннями строку дії цих обмежень та визначено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин.

Виходячи зі змісту ст. 22 та ст. 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень) лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Стаття 1 Протоколу №12 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод передбачає аналогічні положення недопущення дискримінації гарантованих законом прав, а саме здійснення будь-якого передбаченого законом права забезпечується без дискримінації за будь-якою ознакою, наприклад за ознакою статті, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національної меншини, майнового стану, народження або іншою ознакою.

У ч. 3 ст.22 Конституції України проголошено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон) загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно до ч.3 статті 42 Закону, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановленого прожиткового мінімуму.

Стаття 43 Закону передбачає, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Також, згідно з розділом II Прикінцевих положень Закону України " Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - частиною 2 передбачено, що дія статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" поширюється на пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до системного аналізу положень викладених у ст.ст. 28 та 42 Закону встановлено, що перерахунок (підвищення розміру) пенсії здійснюється органом Пенсійного фонду автоматично, незалежно від наявності заяви пенсіонера про перерахунок (підвищення) пенсії.

Разом з тим, відповідно до ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

На підставі викладеного керуючись ст. ст. 6, 8-11, 70, 71, 72, 86, 87, 98, 158-163, 167 КАС України, Законом України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправних дій та вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії в розмірі 90% відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» включивши до сум заробітної плати суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.12.2014 року на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 01.08.2014 року по справі № 686/14530/14-а із розрахунку 90% заробітної плати, тобто з розміру встановленого ст. 37 Закону України «Про державну службу», у редакції яка була чинною на дату призначення пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 73 грн. 08 коп., які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із державного бюджету шляхом їх безспірного списання із рахунку суб'єкта владних повноважень - Управління пенсійного фонду України в м. Хмельницькому.

Копії постанови невідкладно надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: С. Стефанишин