28.10.2015 .
провадження 2-а/331/141/15
справа 331/7950/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2015 р. Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі
головуючого судді Смолки І.О.,
при секретарі Качан К.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії № 230829 про визнання протиправним та скасування рішення дільничної виборчої комісії,
в с т а н о в и в :
Кандидат на посаду міського голови ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення дільничної виборчої комісії № 230829 від 26 жовтня 2015 року, оформлене протоколом Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців дільниці № 230829 з виборів Запорізького міського голови.
В обґрунтування позову зазначає, що він є кандидатом на посаду міського голови м. Запоріжжя, висунутого Запорізькою міською організацією політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП».
Результати виборів на дільниці, затверджені протоколом, не відповідають дійсності та є сфальсифікованими внаслідок грубого порушення виборчого законодавства.
Членами дільничних виборчих комісій незаконно відкрито сейфи, в яких знаходились виборчі бюлетені, що є порушенням ч. 12 ст. 75 Закону України «Про місцеві вибори».
У діях членів дільничних виборчих комісій вбачається грубе порушення закону, яке проявляється в незаконному зриву пломб з сейфу та його відкриття.
Порушено строки передачі виборчих бюлетенів, передбачені ч. 5 ст. 75 Закону
України «Про місцеві вибори»,
В даному випадку бюлетені були передані до дільничних виборчих комісій 24 жовтня 2015 року, при цьому датою проведення виборів оголошено 25 жовтня 2015 року.
Члени дільничних виборчих комісій порушили процедуру погашення виборчих
бюлетенів, передбачену ч. 14 ст. 75 Закону та ч.5 ст. 79 Закону.
Вичерпні підстави для погашення бюлетенів містяться в Законі.
Погашення бюлетенів відбувається в наступних випадках:
до початку голосування у випадку внесення змін до бюлетенів без рішення відповідної виборчої комісії, або тих, що не відповідають рішенню територіальної виборчої комісії;
після проведення голосування, погашаються невикористані бюлетені.
Такої підстави, як погашення на підставі рішення TBK в законі не передбачено.
Кількість бюлетенів, отримана ДВК більш ніж вдвічі перевищує кількість виборців на дільниці, що грубо порушує законодавство про вибори.
Виборчі бюлетені, в яких ДВК "випадково" виявили помилку, повинні були
знищуватися поліграфічним підприємством, а не "погашатися" самим ДВК.
Кількість "погашених" бюлетенів не дорівнює загальній кількості виборців на дільниці, а тому мало місце "вкидування" бюлетенів за рахунок тих, що повинні були знищити поліграфічним підприємством.
Бюлетені, які використовувалися у день голосування, містять текст, прийнятий з порушенням встановлених законом строків.
Також, прийнявши нові бюлетені, відповідач перевищив надані йому повноваження, оскільки, згідно з ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеві вибори», форма та колір виборчого бюлетеня для кожних місцевих виборів затверджуються Центральною виборчою комісією не пізніше як за 30 днів до дня проведення чергових місцевих виборів і не можуть змінюватися до початку виборчого процесу наступних чергових виборів.
Відповідач своїм рішенням про прийняття бюлетенів, які не відповідають первісному оригінал-макету бюлетеня, порушив норму статті 19 Конституції України, яка вимагає від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб - діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією України та законами України.
Таким чином, протокол підсумкового засідання дільничних виборчих комісій є незаконним та підлягає скасуванню.
Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення дільничної виборчої комісії № 230829 від 26 жовтня 2015 року, оформлене протоколом Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 230829 з виборів Запорізького міського голови.
У судовому засіданні позивач відсутній. У своїй заяві просить суд розглядати справу у його відсутності.
Заступник голови дільничної виборчої комісії № 230829 та представник третьої особи проти позову заперечують, надали письмові заперечення і пояснили, що жодних порушень під час виборів відповідачем допущено не було, ніяких порушень не зафіксовано, ніяких скарг, зауважень з приводу дій чи бездіяльності відповідача від суб»єктів виборчого процесу не надходило. На виборчій дільниці ОСОБА_1 не був присутнім. Під час закінчення голосування був присутнім один представник політичної партії «Українське об'єднання патріотів - УКРОП». Від нього також ніяких зауважень не надходило.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали позову, суд вважає його таким, що задоволенню не підлягає, з наступних підстав:
судом встановлено, що, згідно Постанови Запорізької міської виборчої комісії Запорізької області №42 від 29.09.2015 р., позивача ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом на посаду Запорізького міського голови від Запорізької міської організації політичної партії «Українське об»єднання патріотів УКРОП».
Після проведення виборів на посаду міського голови м. Запоріжжя 25.10.2015 р. позивач 27.10.2015 р. звернувся до суду з позовом, так як вважає, що результати виборів на дільниці, затверджені протоколом, не відповідають дійсності та є сфальсифікованими внаслідок грубого порушення виборчого законодавства.
Позивачем у позові зазначено, що в порушення ч.12 ст.75 Закону України «Про місцеві вибори» членами дільничних виборчих комісій незаконно відкрито сейфи, в яких знаходились бюлетені, були зірвані пломби.
Згідно ч.4 ст.77 Закону України «Про місцеві вибори», дільнична виборча комісія, не раніш як за 45 хвилин до початку голосування проводить засідання, під час якого відкривається сейф з виборчими бюлетенями. З Протоколу № 9 від 25.10.2015 р. засідання ДВК № 230829 вбачається, що роботу ДВК почала о 7 годині 15 хвилин 25.10.2015 р., зареєстровані були члени ДВК, спостерігачі. Було проведено огляд сейфу, огляд на пломбування скриньок.
Позивач не зазначає жодного факту, на підставі якого він дійшов висновку про незаконне відкриття сейфів. Як пояснив заступник голови ДВК № 230829, ОСОБА_1 не був присутнім під час відкриття сейфів. А, тому ОСОБА_1 не бачив як відкривались сейфи і стверджувати про незаконність їх відкриття у нього підстав не має. Жодним чином він цей факт не доводить.
Позивач вказує, що в порушення ч.5 ст.75 Закону України «Про місцеві вибори» відповідачем порушено строки передачі виборчих бюлетенів. Проте, відповідач виконував чинне розпорядження (постанову), якою здійснювалась така передача. Вказане рішення міської виборчої комісії від 23.10.2015 р. не скасовано, та підлягало виконанню відповідачем. Згідно ч.5 ст.75 Закону України «Про місцеві вибори», районна, міська, районна в місті, сільська, селищна територіальна виборча комісія не раніш як за три дні до дня голосування на своєму засіданні передає відповідним дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені в упаковці підприємства виготовлювача для голосування з кожних місцевих виборів. Виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача від імені відповідної дільничної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії, уповноважені на це її рішенням, які повинні бути представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Відповідач не міг порушити приписи зазначеної норми Закону, оскільки не є ініціюючим суб»єктом, а лише є суб»єктом, який має один обов»язок прийняти бюлетені, що відповідач і виконав, що підтверджено витягами з протоколів від 23,24 жовтня 2015 р. Строки прийняття відповідач не порушив і не міг порушувати, оскільки приймання відбувалось негайно після доставки виборчих бюлетенів, проти чого позивач не заперечує.
Позивач зазначає у позові про порушення порядку погашення виборчих бюлетенів, про отримання виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує кількість виборців, про «вкидування» бюлетенів. Але, з тексту позову вбачається, що позивач лише припускає можливість зловживання та махінації і не наводить жодного факту чи документального свідчення про такі зловживання.
Позивач зазначає, що текст бюлетенів прийнятий з порушенням строків (17 днів до голосування). Але, такий довід позивача не стосується відповідача і не може свідчити про наявність фальсифікацій.
Позивач вказує на порушення ч.1 ст.74 Закону України «Про місцеві вибори» та ст.19 Конституції України, яке сталося внаслідок того, що відповідач прийняв бюлетені не за формою і кольором, встановлені ЦВК за 30 днів до дня проведення чергових виборів. Ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеві вибори», передбачено, що форма та колір виборчого бюлетеня для кожних місцевих виборів затверджуються Центральною виборчою комісією не пізніше як за 30 днів до дня проведення чергових місцевих виборів і не можуть змінюватися до початку виборчого процесу наступних чергових виборів. Але, відповідач не затверджував форму і колір бюлетенів та виконував чинне на теперішній час рішення виборчої комісії вищого рівня, тому не перевищував своїх повноважень.
Таким чином, суд вважає, що доводи позивача не містять жодних фактів та документальних свідчень про наявність фальсифікацій та впливу на результати голосування. А, також не містять, по суті вимог саме до відповідача ДВК № 230829. Всі наявні претензії позивача відносяться до інших суб»єктів і не можуть бути підставою для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.159-161,172 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
У задоволенні позову кандидата на посаду міського голови ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії № 230829 про визнання протиправним та скасування рішення дільничної виборчої комісії відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у сумі 487,20 грн. (платіжні реквізити: отримувач коштів Державний бюджет Жовтневого району м. Запоріжжя, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38025440, банк отримувача УДКСУ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, код банку отримувача (МФО) 813015, рахунок отримувача 31214206700003, код класифікації доходів бюджету 22030001).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Суддя Смолка І.О.