Постанова № 52845697, 05.10.2015, Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дата ухвалення
05.10.2015
Номер справи
727/6889/15-а
Номер документу
52845697
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 727/6889/15-а

Провадження № 2-а/727/140/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2015 року м. Чернівці

Шевченківський районний суд м. Чернівці, в складі:

Головуючого судді Слободян Г.М.

при секретарі судових засідань Веселий С.С.

за участю:

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Бірюк Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань приміщення Шевченківського райсуду м. Чернівці справу адміністративного судочинства за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Чернівцях про визнання протиправною відмову у призначенні пенсії за віком та зобов'язання відповідача вчинити дії,- ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в м. Чернівцях про визнання протиправною відмову у призначенні пенсії за віком та зобов'язання відповідача вчинити дії. В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що він працював на різних посадах в державних та комунальних установах охорони здоров'я з 11.03.1974 року і продовжує працювати по даний час, зокрема на посаді головного лікаря КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня». Зазначає, що в зв'язку з набуттям спеціального трудового стажу в системі охорони здоров'я, у вересні 2010 року йому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно пункту е ст.55 до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р., а 01.11.2010 р. він влаштувався на посаду, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років, однак звернувшись до відповідача з письмовою заявою, надавши довідку роботодавця, виплата йому пенсії за вислугу років була припинена з 01.11.2010 р., тобто отримував він вказану пенсію лише не повних два місяці, при цьому грошові кошти за останній місяць ним було повернуто відповідачу. Вказує, що сном на 25.05.2015 року він досягнув пенсійного віку і 01.07.2015 року звернувся до Управління ПФУ в м. Чернівцях з заявою про призначення йому пенсії за віком, при цьому представивши спеціалісту управління необхідні для призначення даного виду пенсії документи. Крім наведеного, мотивує вимоги тим, що пенсію за вислугу років він не отримує вже майже 5 років і вважає, що не має права на її поновлення, однак, відповідачем не було призначено йому згідно поданої заяви пенсію за віком, натомість проведено переведення пенсії з одного виду на інший, чим на його думку, грубо порушив його права на соціальний захист, оскільки розмір належної йому пенсії незаконно було зменшено майже у два рази. Обгрунтовує вимоги також і тим, що після ознайомлення із розпорядженням про переведення пенсії, він звернувся повторно до відповідача з письмовою заявою від 11.08.2015 р., про призначення йому пенсії за віком, відповідно до чинного законодавства; при цьому, звертає увагу, що при призначенні вперше пенсії за віком, йому відповідно до ст.7-1 Прикінцевих положень Закону №1058 як лікарю із спеціальним стажем роботи в державних та комунальних установах охорони здоров'я понад 35 років, повинна бути виплачена грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій, а отже, відповідач не призначив йому пенсію за віком, а протиправно перевів пенсію з одного виду на інший, йому не була виплачена грошова допомога у розмірі його десяти місячних пенсій. Вважає оскаржуваний перерахунок пенсії та відмову відповідача незаконними та просить визнати незаконними розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Чернівці №196418 від 27.07.2015 р. про переведення його з одного виду пенсії на інший, з застосуванням середньої заробітної плати по Україні, станом на момент призначення йому пенсії за вислугу років, та відмову від 13.08.2015 р. №154/4-11 у призначенні йому пенсії за віком з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії, а також у виплаті йому грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях призначити йому пенсію за віком з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії, з моменту виникнення права на таку пенсію - з 25.05.2015 року, та виплатити грошову допомогу, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій.

Представник позивача ОСОБА_4 - ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повному обсязі, у наданих суду поясненнях посилався на обставини аналогічно викладеним в адміністративному позові, просив заявлені його довірителем вимоги задовольнити.

Представник відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в м. Чернівцях, за довіреністю Бірюк Г.В. в судовому засіданні проти позову заперечувала, в наданих суду поясненнях вказувала на те, що позивачу призначена пенсія за віком в межах вимог чинного законодавства, оскільки у відповідності до ст.45 ч.3 Закону України «Про пенсійне забезпечення», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду, а при переведенні з одного виду пенсії на інший, за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені ст.40 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Стосовно виплати грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій позивача, то дана виплата проводиться особам, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, але оскільки позивач отримував пенсію, підстав для виплати йому грошової допомоги не має. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4

Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_4 - ОСОБА_2, представника відповідача Управління Пенсійного Фонду України в м. Чернівцях Бірюк Г.В., розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, об'єктивно дослідивши і оцінивши усі докази, в їх сукупності встановлені в судовому засіданні, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Право на оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення є однією з гарантій захисту прав особи, забезпечення законності притягнення до адміністративної відповідальності.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 досяг пенсійного віку - ІНФОРМАЦІЯ_1 що підтверджується копією паспорта (а.с.7), який працював на різних посадах в державних і комунальних установах охорони здоров'я починаючи з 11.03.1974 року по даний час та на сьогоднішній день працює на посаді головного лікаря КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня»; його загальний страховий стаж складає понад 44 роки, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.9-17).

Крім наведеного установлено, що внаслідок набуттям ОСОБА_4 спеціального трудового стажу в системі охорони здоров'я, у вересні 2010 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно пункту е) ст.55 до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ, однак, 01.11.2010 р. позивач влаштувався на посаду, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років, згідно поданої ним заяви і довідки роботодавця, а отже, виплата пенсії за вислугу років була припинена з 01.11.2010 р.

Станом на 25.05.2015 року позивач досяг передбаченого законом пенсійного віку, і 01.07.2015 року звернувся до управління ПФУ в м. Чернівцях із заявою про призначення йому пенсії за віком, додавши необхідні для призначення зазначеного виду пенсії документи. На момент звернення із заявою про призначення пенсії за віком він працював і продовжує працювати на посаді головного лікаря КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня», але відповідач на підставі поданої заяви не призначив позивачу пенсію за віком, а здійснив переведення його з одного виду пенсії на інший (а.с.18-19). Після ознайомлення з розпорядженням, позивач звернувся до відповідача із заявою від 11.08.2015 р., про призначення йому пенсії за віком відповідно до чинного законодавства (а.с.21), на яку відповідач листом №154/ч-11 від 13.08.2015 року надав роз'яснення про відповідність чинному законодавству обчислення пенсії позивачу та відсутність підстав для виплати грошової допомоги (а.с.22).

Статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно ст.45 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ, пенсія за віком призначається при досягненні пенсійного віку з дня звернення особи.

Відповідно до ст.40 ч.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ, при призначенні пенсії за віком особа має право при обчисленні її розміру на урахування середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки. Середня зарплата по Україні за 2012-2014 роки становить 2960,62 грн.

При переведенні позивача з одного виду пенсії на інший Управлінням Пенсійного фонду України в м Чернівцях, відповідно до ст.45 ч.4 Закону №1058 було застосовано показник середньої заробітної плати по Україні станом на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років, тобто за 2009 рік. Значення середньої зарплати по Україні у 2009 році становило всього 1650,43 грн., що призвело до значного заниження розміру пенсії позивача, хоча позивач як було установлено в судовому засіданні, у наданій відповідачу письмовій заяві просив призначити йому пенсію за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії і виплатити грошову допомогу у розмірі моїх десяти місячних пенсій, а не надавав своєї згоди на перевід пенсії з одного виду на інший.

Отже, виходячи з аналізу доказів досліджених по справі, а також у відповідності до ст. 40 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року і лише, за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. При цьому суд звертає увагу, як вбачається з показів представника позивача - ОСОБА_4 грошові кошти отримані за один місяць нарахованої пенсії за вислугу років до відповідача було повернуто, що фактично в судовому засіданні було визнано представником Управлінням Пенсійного фонду України в м Чернівцях.

Статтею 40 ч.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою, Зп = Зс х (Ск : К), де Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Передбачено статтею 44 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує нормування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Частина третя ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ регулює порядок переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви (про переведення) на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (ст. 45 ч.4 Закону).

Згідно вимог Закону №1788-ХІІ, пенсії за вислугу років призначаються у разі залишення роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Таким чином, у випадку припинення пенсії за вислугу років, її поновлення можливе лише в разі звільнення з роботи. Разом з тим, на момент призначення пенсії за віком позивач працював на посаді головного лікаря КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня», робота на якій дає право на призначення цього виду пенсії, тобто судом виходячи з сукупності досліджених доказів встановлено, що на момент призначення пенсії за віком позивачу не поновлювалася і відповідно до закону не могла поновлюватися пенсія за вислугу років, та на момент його звернення за призначенням пенсії за віком він не був одержувачем жодного виду пенсії.

Переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ, можливе лише у тому разі, якщо особі відповідно до Закону №1058 був призначений один з видів пенсії, визначених приписами ст. 10 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ - пенсія за віком, пенсія по інвалідності чи пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій повинно здійснюватись за матеріалами пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.

Оскільки в поданій позивачем - відповідачу заяві про призначення пенсії не вбачається, що він просив призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати доходу, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, тобто такої згоди не було, то і у відповідача не було підстав застосовувати показник середньої заробітної плати за 2009 рік.

Як видно з письмової заяви позивач звертався до управління Пенсійного Фонду України про призначення пенсії за віком та як вбачається з тексту оскаржуваного перерахунку, відповідачем йому було вперше призначено пенсію за віком, а тому наявні правові підстави для зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком з 01.07.2015 р. відповідно до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ, із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки.

Крім того, згідно положень ст.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІУ, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Як було установлено в засіданні, ОСОБА_4 на день досягнення пенсійного віку працював на посаді головного лікаря КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня», яка є закладом обласної комунальної власності і у відповідності до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постанови КМУ від 04.11.1993 р. №909, посади, які він обіймав, дають право на призначення пенсії за вислугу років, страховий стаж на таких посадах складає понад 40 років, він не отримував жодного виду пенсій, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-ІУ, а тому йому повинна бути виплачена грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Аналогічні правові позиції висловлені ВАС України у постановах від 01.12.2013 у справі №К/800/38624/13, від 02.04.2014 у справі № К/800/45035/13, від 16.01.2014 у справі №/800/1384/13.

Відповідно до ст. 66 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Згідно до ст.71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, виходячи з сукупності досліджених доказів по справі, які є спів мірними і з вимогами закону, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія)....

Таким чином, враховуючи викладене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог та визначеного позивачем предмету спору, суд приходить до висновку що вимоги позивача про визнання незаконними розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях №196418 від 27.07.2015 р. про переведення ОСОБА_4 з одного виду пенсії на інший із застосуванням середньої заробітної плати по Україні станом на момент призначення йому пенсії за вислугу років, та відмову від 13.08.2015 р. №154/4-11 у призначенні йому пенсії за віком з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії, а також у виплаті йому грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях призначити ОСОБА_4, пенсію за віком з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії, з моменту виникнення права на таку пенсію - з 25.05.2015 року, та виплатити грошову допомогу, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій є обгрунтованими і підлягають до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІУ, ст. 2, 6, 7, 8, 9, 17, 94, 99, 100, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_4 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Чернівцях про визнання протиправною відмову у призначенні пенсії за віком та зобов'язання відповідача вчинити дії задовольнити.

Визнати незаконними розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях №196418 від 27.07.2015 р. про переведення ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) з одного виду пенсії на інший, із застосуванням середньої заробітної плати по Україні станом на момент призначення йому пенсії за вислугу років, та відмову від 13.08.2015 р. №154/4-11 у призначенні ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) пенсії за віком з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії, а також у виплаті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях призначити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) пенсію за віком з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року зверненню за призначенням пенсії, з моменту виникнення права на таку пенсію - з 25.05.2015 року, та виплатити грошову допомогу, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій.

Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці, шляхом подачі сторонами апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Суддя Слободян Г.М