Справа № 357/13258/15-а
2-а/357/879/15
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2015 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Гапоненко А. П. ,
при секретарі - Кричевська Н. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Біла Церква справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, яким просить суд визнати відмову УПФУ у м. Біла Церква про перерахунок його пенсії на підставі довідки № 22 від 26.01.2006 року, яка видана згідно рішення Білоцерківського міськрайонного суду від 03.06.2005 року - неправомірною та зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію згідно довідки № 22 від 26.01.2006 року, виданої Комунальним підприємством «Київоблкомунтранс АТП 13254» на підставі рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 3 червня 2005 року, а також зобов'язати відповідача негайно виконати постанову суду згідно ст. 256 КАС України.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по 2-й групі інвалідності, захворювання якого пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 18.01.2006 року. Розмір його пенсії з дня призначення було визначено згідно довідки №22 від 26.01.2006 року, виданої Комунальним підприємством Київоблкомунтранс АТП 13254. Дана довідка видавалася на підставі рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.06.2005 року. Розмір пенсії позивача з врахуванням зазначеної довідки та надбавками складав біля 3000,00 грн. Починаючи з 01.01.2012 року відповідачем був перерахований розмір пенсії позивача без врахування довідки № 22 від 26.01.2006 року, виданої Комунальним підприємством «Київоблкомунтранс АТП 13254», чим були порушені законні права позивача. Звернення позивача до УПФУ в м. Біла Церква залишились без уваги, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтвердив обставини, викладені в адміністративному позові, просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав, надав письмові заперечення, які підтримав у судовому засіданні, просить суд в задоволені позову відмовити повністю.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідністю зі ст.71 КАС України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій або бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ у м. Білій Церкві Київської області, (пенсійна справа № 184721), та одержує пенсію по 2-й групі інвалідності, захворювання якого пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 18.01.2006 року. Відсоток втрати працездатності - 80%, розмір пенсії з 18.01.2006 року склав 2181 грн.,65 коп. Позивач являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії ( а.с.5-6).
Розмір пенсії позивача з дня призначення було визначено згідно довідки № 22 від 26.01.2006 року, виданої Комунальним підприємством Київоблкомунтранс АТП 13254. Дана довідка видана позивачу на підставі рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.06.2005 року ( а.с.17-18).
Згідно ч.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно ч.3 п.4 Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
У відповідності до ч. 7 Порядку призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У вищезазначеній довідці № 22 значиться фактично відпрацьований позивачем час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 11.09.1986 року по 25.09.1986 року, а також розмір нарахованої заробітної плати, премії.
Відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України за № 03-3/16520018-2 від 13.04.2001 року до розміру заробітної плати із якої визначається пенсія за роботу в зоні відчуження включається премія виплачена позивачеві.
Згідно п.1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС №524-156 від 07.05.1986 року, на підставі Розпорядження Ради Міністрів СРСР №1767 від 03.09.1986 року ( Розпорядження Ради Міністрів УРСР №530-с від 10.09.1986 року), за якими тарифні ставки і посадові оклади працівників, які виконували роботи з підвищеною радіоактивністю підвищувались на 15%, тому до посадового окладу позивачеві зараховується виплачена надбавка за роботу в зоні ЧАЕС.
Відповідач у письмових запереченнях посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинність з 01.01.2012 року, якою визначено новий механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 15 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», довідки про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС видаються підприємствами, установами та організаціями.
Враховуючи, що позивачу була призначена пенсія і виплачувалась з 2006 року з врахуванням довідки № 22, а здійснивши перерахунок розміру пенсії без врахування зазначеної довідки № 22 з 01.01.2012 року, відповідач порушив права позивача.
Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу вже існуючих прав і свобод.
Представник відповідача у судовому засіданні не надав суду жодного доказу, який би підтверджував правомірність своїх дій щодо проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2012 року та відмови зробити перерахунок пенсії, виходячи з даних довідки № 22 від 26.01.2006 року, виданої Комунальним підприємством Київоблкомунтранс АТП 1325 на підставі рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.06.2005 року. Доводи представника відповідача щодо недостовірності даних, зазначених у довідці № 22, суд до уваги не приймає і вважає їх необґрунтованими.
При вирішені адміністративного позову по суті суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо пропуску строків звернення до суду, оскільки позивач неодноразово звертався до відповідача про здійснення перерахунку пенсії і його звернення залишались без задоволення. Чергова заява була направлена відповідачу 30.07.2015 року, а відповідь була отримана 03.09.2015 року. За таких обставин позивач звернувся до суду за захистом своїх прав в межах 6 місяців.
За таких обставин суд вважає, що відповідач не довів правомірності свого рішення щодо перерахунку з 01.01.2012 року пенсії ОСОБА_1 та відмови здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки № 22 від 26.01.2006 року і вважає за необхідне позов задовольнити частково і визнати дії відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію згідно довідки № 22 від 26.01.2006 року, виданої Комунальним підприємством «Київоблкомунтранс АТП 13254» на підставі рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 3 червня 2005 року.
Позовні вимоги позивача в частині допустити негайне виконання постанови суду задоволенню не підлягають оскільки не передбачені ст. 256 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 ст. ст. 2, 17, 18, 71, 158-163, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду у м. Біла Церква Київської області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 22 від 26.01.2006 року, яка видана згідно рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.06.2005 року - неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду у м. Біла Церква перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію згідно довідки № 22 від 26.01.2006 року, виданої Комунальним підприємством «Київоблкомунтранс АТП 13254» на підставі рішення
Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 3 червня
2005 року.
Звільнити сторони від сплати судового збору.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Повний текст постанови виготовлений 28.10.2015 року.
Суддя А. П. Гапоненко