Справа№751/7642/15-а
Провадження №2-а/751/259/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2015 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого-судді Овсієнко Ю.К.,
при секретарі Михайлова І.О.,
з участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Данілевського О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання бездіяльності і неправомірними дій, скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
04 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог (а.с. 71), просить поновити йому строк звернення до суду з адміністративним позовом; визнати неправомірними дії відповідача щодо направлення постанови від 23.06.2015 року про закінчення виконавчого провадження № 45847554 з порушенням триденного строку, встановленого ч. 3 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» та щодо закінчення виконавчого провадження № 45847554 на виконання виконавчого листа № 751/7891/14; визнати постанову відповідача від 23.06.2015 року про закінчення виконавчого провадження №45847554 на виконання виконавчого листа № 751/7891/14 неправомірною; скасувати постанову від 23.06.2015 року про закінчення виконавчого провадження № 45847554 на виконання виконавчого листа № 751/7891/14; встановити для відповідача строк для подання звіту про виконання постанови суду - протягом одного місяця з моменту набрання постановою законної сили. Свої вимоги мотивує тим, що 04 грудня 2014 року постановою Київського апеляційного адміністративного суду частково задоволено його позов і 11 грудня 2014 року видано виконавчий лист № 751/7897/14. 15 грудня 2014 року старшим державним виконавцем відділу складено постанову про відкриття виконавчого провадження № 45847554 і встановлено строк виконання постанови суду і виконавчого листа № 751/7891/14 в строк до семи днів з моменту винесення постанови. 23.06.2015 року відповідачем складено постанову про закінчення виконавчого провадження № 45847554 з посиланням на п. 11 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження». Пояснює, що у постанова про закінчення виконавчого провадження від 23.06.2015 року йому була надіслана лише 27 липня 2015 року, чим порушено норми ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», якою встановлено триденний строк для надсилання копії постанови сторонам. Також зазначає, що письмові повідомлення ГУПФУ у Чернігівській області, залучені до матеріалів виконавчого провадження, про здійснення перерахунку пенсії за судовим рішенням не є належним доказом фактичного виконання в повному обсязі судового рішення, оскільки постанова суду передбачає перерахунок і виплату належної йому пенсії, а тому відповідач на власний розсуд визначив кінцеву дату проведення перерахунку пенсійних виплат і за відсутності підстав для закінчення виконавчого провадження виніс спірну постанову. Також просив вважати причини поважними і поновити йому строк звернення до суду з цим позовом, а також зобов'язати відповідача надати звіт про виконання постанови суду протягом одного місяця з моменту набрання постановою законної сили.
В судовому засіданні позивач позов підтримав та просив його задовольнити. В своїх поясненнях посилався на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав і в його задоволенні просив відмовити в повному обсязі. В своїх поясненнях посилався на обставини, викладенні в письмових запереченнях (а. с. 93-95).
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 15.12.2014 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Курилець В.І. винесено постанову відкриття виконавчого провадження ВП №45847554 при примусовому виконанні виконавчого листа № 751/7891/14, виданого 11.12.2014 року Київським апеляційним адміністративним судом, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 за період з 01 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, встановленого у статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням фактично виплачених сум; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 16.08.2014 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС інваліду ІІІ групи в розмірі 284,7 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням фактично виплачених сум (а. с. 67).
23 червня 2015 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Данілевським О.М. винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №45847554 на підставі п. 11 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» (а. с. 5).
05.01.2015 року відповідачем отримано лист ГУ ПФУ в Чернігівській області від 29.12.2014 року № 6725/03, відповідно до якого ОСОБА_1 проведено перерахунок відповідно до рішення суду, а нараховану доплату не виплачено через відсутність відповідного фінансування (а. с. 97).
Постанова про закінчення виконавчого провадження від 23 червня 2015 року була надіслана позивачу 27 липня 2015 року, про свідчить штамп на конверті ДП «Укрпошта» (а. с. 27).
20.01.2015 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу ВП № 45847554 в розмірі 680,00 грн. (а. с. 101), 23.02.2015 року - про накладення штрафу ВП № 45847554 в розмірі 1360,00 грн. (а. с. 101 на звороті).
23.06.2015 року державним виконавцем винесено подання правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності № 324/5 від 23.06.2015 року (а.с. 105-106).
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом;
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі: повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 75 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову з обов'язковим мотивуванням підстав її винесення, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Копія постанови у триденний строк надсилається сторонам і може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що постанова про закінчення виконавчого провадження ВП № 45847554 від 23.06.2015 року була надіслана ОСОБА_1 лише 27.07.2015 року і вказана обставина відповідачем не спростована, тому суд приходить до висновку, що слід визнати неправомірними дії Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області щодо направлення постанови від 23.06.2015 року про закінчення виконавчого провадження № 45847554 з порушенням триденного строку, встановленого ч. 3 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження».
З витягу з журналу реєстрації вихідної кореспонденції (а. с. 132) не вбачається факту того, що подання № 324/5 від 23.06.2015 року було отримано правоохоронними органами та внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінального правопорушення, а тому суд вважає, що оскільки відповідачем не надано достатніх доказів, що під час примусового виконання виконавчого листа № 751/7891/14, виданого 11.12.2014 року Київським апеляційним адміністративним судом, були повністю виконані вимоги ч. 3 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження», тому постанова про закінчення виконавчого провадження від 23.06.2015 року є неправомірною та підлягає скасуванню у зв'язку не дотриманням п. 11 ч. 1 ст. 49 та ч. 3 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження».
Позивач отримав постанову про закінчення виконавчого провадження від 23.06.2015 року лише 27.07.2015 року, з адміністративним позовом звернувся 04.08.2015 року, а тому підстави для залишення позову без розгляду відсутні.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Як вбачається з вищенаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду. Виходячи з обставин даної справи, на даній стадії, суд не вбачає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 17, 69-71, 72, 94, 99, 100, 122, 158-163, 167, 267 КАС України, ст. ст. 11, 49, 75 Закону України «Про виконавче провадження»,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Визнати неправомірними дії Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області щодо направлення постанови від 23.06.2015 року про закінчення виконавчого провадження № 45847554 з порушенням триденного строку, встановленого ч. 3 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження».
Визнати неправомірними дії Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області щодо закінчення виконавчого провадження № 45847554 на виконання виконавчого листа № 751/7891/14.
Визнати постанову Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області від 23.06.2015 року про закінчення виконавчого провадження № 45847554 на виконання виконавчого листа № 751/7891/14 неправомірною.
Скасувати постанову від 23.06.2015 року про закінчення виконавчого провадження № 45847554 на виконання виконавчого листа № 751/7891/14.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги на протязі десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Ю.К. Овсієнко