Ухвала суду № 52816926, 24.10.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2015
Номер справи
817/3239/15
Номер документу
52816926
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кравчук Т.О.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

УХВАЛА

іменем України

"24" жовтня 2015 р. Справа № 817/3239/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Здолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" жовтня 2015 р. у справі за позовом Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Здолбунівському районі Рівненської області до Здолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

20 жовтня 2015 року до Рівненського окружного адміністративного суду звернулась Територіальна організація Політичної партії «Опозиційний блок» в Здолбунівському районі Рівненської області з позовом до Здолбунівської районної виборчої комісії про скасування постанови Здолбунівської районної виборчої комісії від 15.10.2015 року та зобов'язання зареєструвати кандидатів у депутати до Здолбунівської районної ради ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 першого кандидата та кандидатів в територіальних виборчих округах №2, №3 висунутих Територіальною Політичною партією «Опозиційний блок» в Здолбунівському районі Рівненської області, яким було відмовлено у реєстрації як кандидатів у депутати до Здолбунівської районної ради.

В обгрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що Здолбунівська районна виборча комісія не дотримуючись вимог постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2015 по адміністративній справі № 817/3177/15 не врахувала обставини, які були встановлені судом апеляційної інстанції та протиправно відмовила у реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради ОСОБА_3. ОСОБА_4, ОСОБА_5 висунутих Територіальною Політичною партією «Опозиційний блок» в Здолбунівському районі Рівненської області. А тому, вважає за необхідне скасувати оскаржувану постанову та зобов'язати зареєструвати відповідних кандидатів у депутати до Здолбунівської районної ради.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.10.2015 року позовні вимоги задоволено.

Скасовано постанову Здолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області від 15 жовтня 2015 року № 48 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 першого кандидата та кандидатів в територіальних виборчих округах № 2, № 3 висунутих Територіальною Політичною партією «Опозиційний блок» в Здолбунівському районі Рівненської області.

Зобов'язано Здолбунівську районну виборчу комісію Рівненської області зареєструвати кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 першого кандидата та кандидатів в територіальних виборчих округах № 2, № 3 висунутих Територіальною Політичною партією «Опозиційний блок» в Здолбунівському районі Рівненської області.

Не погоджуючись з прийнятою постановою Здолбунівська районна виборча комісія Рівненської області звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Відповідно до ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга не належить до задоволення, враховуючи таке.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року в адміністративній справі № 817/3177/15 відмовлено у задоволені позову Територіальній організації політичної партії "Опозиційний блок" в Здолбунівському районі Рівненської області до Здолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області про визнання нечинною постанови Здолбунівської районної виборчої комісії від 01.10.2015 року та зобов'язання зареєструвати кандидатів у депутати до Здолбунівської районної ради ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 першого кандидата та кандидатів в територіальних виборчих округах №2, № 3 висунутих Територіальною Політичною партією «Опозиційний блок» в Здолбунівському районі Рівненської області.

Житомирським апеляційним адміністративним судом 11.10.2015 року винесено Постанову по справі № 817/3177/15, якою скасовано Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року по справі № 817/3177/15 та постановлено нове рішення: визнано нечинною постанову Здодолбунівської районної виборчої комісії щодо відмови у реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 першого кандидата та кандидатів в територіальних виборчих округах № 2, № 3 висунутих Територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок» в Здолбунівському районі Рівненської області та зобов'язано Здолбунівську районну виборчу комісію повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 першого кандидата та кандидатів в територіальних виборчих округах № 2 № 3 висунутих Територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок" в Здолбунівському районі Рівненської області з врахування обставин викладених у судовому рішенні Житомирського апеляційного адміністративного суду.

На виконання рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду: 15.10.2015 року Здолбунівською районною виборчою комісією було проведено засідання щодо повторного розгляду документів щодо реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 першого кандидата та кандидатів в територіальних виборчих округах № 2, № 3 висунутих Територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок" в Здолбунівському районі Рівненської області з врахування обставин викладених у судовому рішенні Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Так, за результатами повторного розгляду відповідачем було прийнято Постанову від 15.10.2015 року № 48, якою відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати до Здолбунівської районної ради ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 першого кандидата та кандидатів в територіальних виборчих округах №2, №3 висунутих Територіальною Політичною партією «Опозиційний блок" в Здолбунівському районі Рівненської області.

Не погоджуючись з винесеною постановою позивач оскаржив її до суду.

Зі змісту Постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду по адміністративній справі №817/3177/15 від 11.10.2015 року, яка вступила в законну силу та є обов"язковою для виконання слудує, що 01.10.2015 року Здолбунівською районною виборчою комісією Рівненської області на підставі п.1 ч.1 ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори" прийнято постанову №25, пунктом 1 якої відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради (ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5.), висунутих Територіальною організацією Політичної партії "Опозиційний блок" в Здолбунівському районі Рівненської області.

Підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати стали висновки відповідача про порушення порядку висування кандидатів у депутати, передбаченого ч.5 ст.37 Закону України "Про місцеві вибори".

Відповідач суду пояснив, що позивачем до комісії були подані документи, у яких дата проведення конференції про висування кандидатів і затвердження списку не відповідала поданому повідомленню про проведення такої конференції. Зокрема, до комісії подано повідомлення про проведення конференції 23 вересня 2015 року, в той час як в документах, наданих для реєстрації кандидатів, зазначено дату 22 вересня 2015 року, відносно даної дати повідомлень про збори відповідачу не надходило.

За змістом частини першої статті 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регламентує порядок підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України "Про місцеві вибори" (далі - Закон).

Статтею 10 Закону передбачено, що право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій або шляхом самовисування відповідно до Закону.

Частиною третьою статті 11 Закону встановлено, що одним із етапів виборчого процесу є висування та реєстрація кандидатів.

Порядок висування та реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища регламентовано розділом VI Закону.

Згідно із частиною другою статті 35 Закону право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому Законом.

Зокрема, обласна організація партії може висунути виборчий список кандидатів у депутати відповідної обласної ради (із закріпленням не більше ніж по одному кандидату в депутати у територіальному виборчому окрузі по виборах депутатів обласної ради) (частина шоста статті 36 Закону).

Частиною першою статті 36 Закону встановлено, що висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів.

Згідно з частиною першою статті 37 Закону висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії.

Відповідно до ч.5. ст. 37 Закону України "Про місцеві вибори" про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії. Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє також засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.

Отже, висування кандидатів відбувається місцевою організацією партії на зборах (конференціях) цієї організації, про які повідомляється територіальна виборча комісія та засоби масової інформації.

Водночас, відсутність на зборах місцевої організації партії, на яких розглядається питання висування кандидатів, членів територіальної виборчої комісії не є підставою для того, щоб ставити під сумнів факт проведення таких зборів.

Колегією суддів встановлено, що 30.09.2015 року, представником позивача подано до Здолбунівської районної виборчої комісії документи щодо реєстрації кандидатів у депутати Здолбунівської районної ради, серед переліку яких були: заяви осіб включених до списку про реєстрацію їх як кандидатів у депутати від 22.09.2015року; рішення зборів місцевої партійної організації від 22.09.2015року про висування кандидатів у депутати та виборчий список, підписані головою Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" та погоджені рішенням Політради Політичної партії "Опозиційний блок".

Судом встановлено, що позивач 22.09.2015 року не проводив зборів (конференції) партії з питань висування кандидатів у депутати до місцевих рад. Такі збори були проведені позивачем 23.09.2015року. У зазначених вище документах було допущено описку, замість дати - 23.09.2015року помилково зазначено дату - 22.09.2015року.

Дослідженими судом доказами підтверджено, що позивачем 22 вересня 2015 року подано до Здолбунівської районної виборчої комісії та газети "Вільне слово" повідомлення про дату, час та місце проведення зборів (конференції) з висування кандидатів на місцеві вибори -23 вересня 2015 року (а.с. 7, 14-15).

На підтвердження обставини щодо фактичного проведення позивачем 23 вересня 2015року зборів (конференції) з питань висування кандидатів у депутати до місцевих рад позивачем надано: реєстр делегатів зборів та протокол зборів Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Здолбунівському районі Рівненської області №4 від 23.09.2015року (а.с. 8); рішення Політради Політичної партії "Опозиційний блок" №1 від 23 вересня 2015року про погодження рішення Зборів територіальних організацій політичної партії "Опозиційний блок" в Рівненській області про висування кандидатів у депутати до районних міських рад та кандидатів на посаду голів сільських, селищних рад, які були проведені 23.09.2015року територіальною організацією у Здолбунівському районі; копію публікації з друкованого засобу інформації "Вільне слово" №39 від 24.09.2015року про проведення 23.09.2015року партійних зборів територіальною організацією політичної партії "Опозиційний блок" у Здолбунівському районі по висуванню кандидатів на місцеві вибори 2015р.

Отож, з наведених доказів слідує, що рішення щодо висування кандидатів у депутати було прийняте на зборах позивача -23.09.2015року та затверджене рішенням Політради Політичної партії "Опозиційний блок" №1 від 23 вересня 2015року. Про дату, час та місце проведення таких зборів, позивач повідомив відповідача та засіб масової інформації. За наслідками проведених зборів друкований засіб масової інформації "Вільне слово" розмістив у своєму виданні за №39 від 24.09.2015року інформацію про проведені позивачем збори (23.09.2015року) по висуванню кандидатів в депутати до місцевих рад.

Однак, при поданні 30.09.2015року до Здолбунівської районної виборчої комісії документів щодо реєстрації зазначених вище кандидатів у депутати було допущено описку замість дати -23.09.2015року, зазначено дату - 22.09.2014року.

Відповідно до ч. 12 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори" помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Водночас, відповідач зазначених обставин не врахував. Виявивши розбіжності між документами, що були надані для реєстрації кандидатів та повідомленням про дату проведення зборів по висуненню кандидатів, відповідач не з'ясував обставин щодо дати фактичного проведення зборів та дотримання порядку їх проведення, а як наслідок прийшов до передчасного висновку про порушення позивачем ч. 5 ст. 37 Закону України "Про місцеві вибори".

А відтак, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідачем не враховані такі обставини та визнав нечинною постанову Здолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області від 01.10.2015 року №25. Зобов'язав відповідача повторно розглянути подані документи з врахуванням обставин викладених у рішенні суду апеляційної інстанції.

Під час повторного розгляду документів Здолбунівською районною виборчою комісією було встановлено, що доказів того, що збори Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Здолбунівському районі Рівненської області по висуванню кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Здолбунівської районної ради Рівненської області відбулися 23, а не 22 вересня 2015 року комісії не надано. Самою комісією таких доказів не здобуто. А тому, не підтверджено, що в документах наданих позивачем для реєстрації кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Здолбунівської районної ради Рівненської області було допущено помилки.

Колегія суддів зазначає, що дату фактичного проведення зборів партії було встановлено судом апеляційної інстанції та встановлено, що різниця між датами в наданих документах є опискою, відповідно до ч.12 статті 41 Закону України «Про місцеві вибори» не є підставою для відмови в реєстрації кандидата у депутати.

Таким чином, на виконання вимог вказаної Постанови суду Здолбунівська районна виборча комісії при повторному pозгляді документів від позивача повинна була прийняти рішення саме, як вказано в Постанові Житомирського апеляційного адміністративного суду по адміністративній № 817/3177/15 від 11.10.2015 року, з врахуванням обставин викладених у даному рішенні, оскільки дане рішення суду набрало законної сили та є обов"язковим для виконання.

Оскільки виборча комісія не прийняла до уваги обставин встановлених судом апеляційної інстанції, тому її рішення не може вважатись законним. За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів вважає, що позивач в повній мірі довів ті обставини, на яких грунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність оспорюваних дій не доказана.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

В зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, а також з урахуванням того, при зверненні з апеляційною скаргою апелянт судовий збір не сплатив, колегія суддів вирішує питання про його стягнення в розмірі 2679,60 грн. відповідно до вимог підпункту 2 пункту 3 частини 2 статті 4 та частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" (1339,80х2х110%)

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Здолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" жовтня 2015 р. без змін.

Стягнути з Здолбунівської районної виборчої комісії Рівненської області судовий збір в розмірі 2679 (дві тисячі шістсот сімдесят дев"ять) грн. 60 коп. за наступними реквізитами: 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу судовий збір. Код 37446362.

Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: В.В. Євпак

М.М. Капустинський

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Територіальна організація Політичної партії "Опозиційний блок" в Здолбунівському районі Рівненської області вул.Соборна,444,м.Рівне,Рівненська область,33000, ТЕЛЕФОНОГРАМА 098-866-05-04, e-mail: vikaprit@mail.ru

3- відповідачу/відповідачам: Здолбунівська районна виборча комісія Рівненської області вул.Грушевського,14,м.Здолбунів,Рівненська область,35700, ТЕЛЕФОНОГРАМА 097-543-23-59, e-mail:zdolbuniv.tvk@ukr.net

4- Рівненська обласна виборча комісія

5- Центральна виборча комісія

- ,