Ухвала суду № 52814601, 06.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2015
Номер справи
815/1969/15
Номер документу
52814601
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/1969/15

Категорія: 8.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бойка А.В.,

суддів: Танасогло Т.М.,

Яковлєва О.В.,

за участю секретаря - Авраменко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційні скарги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 року по справі за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС до Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про стягнення коштів у розмірі 104 188 924,47 грн., -

В С Т А Н О В И В:

03.04.2015 року Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" про стягнення коштів в розмірі 176 110 785,08 грн. на наступні бюджетні рахунки:

- № 31119029799002, код податку 14010100, одержувач: Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області, ЄДРПОУ 38016923, банк одержувача: Головне управління державної казначейської служби України в Одеській області, МФО 828011, призначення платежу - податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг);

- № 33212861799002, код податку 11020201, одержувач: Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області, ЄДРПОУ 38016923, банк одержувача: Головне управління державної казначейської служби України в Одеській області, МФО 828011, призначення платежу - податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності;

- № 33216845799002, код податку 11023201, одержувач: Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області, ЄДРПОУ 38016923, банк одержувача: Головне управління державної казначейської служби України в Одеській області, МФО 828011, призначення платежу - авансові внески з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності;

- № 33118329799002, код податку 19050200, одержувач: Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області, ЄДРПОУ 38016923, банк одержувача: Головне управління державної казначейської служби України в Одеській області, МФО 828011, призначення платежу - інші збори за забруднення навколишнього природного середовища.

Після уточнення позовних вимог позивач просив стягнути з Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» борг у розмірі 104 188 924,47 грн. на бюджетний рахунок № 31119029799002, код податку 14010100, призначення платежу - податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); та на рахунок № 33216845799002, код податку 11023201, призначення платежу - авансові внески з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 року адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" подали апеляційні скарги на вказану постанову суду.

Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» зазначають, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Апелянти не погоджуються з постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 року в частині визначення строків виконання рішення. Комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» посилається на скрутність фінансового становища та неможливість сплати грошових зобов'язань по податкам у строки визначені судом першої інстанції - 5 років.

Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС зазначає, що розстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників, а тому вважає, що із врахуванням інфляційних процесів у країні, в даному випадку відсутні підстави для розстрочення виконання постанови на п'ять років.

На підставі викладеного в апеляційних скаргах ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2015 року в частині розстрочення виконання постанови строком на п'ять років, шляхом сплати заборгованості щомісячно рівними частками у розмірі 1 736 482,02 грн. та ухвалення нової постанови.

Комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» просить розстрочити виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 року строком на 25 (двадцять п'ять) років, тоді як Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС просить відмовити у розстроченні виконання рішення суду.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційних скарг, вивчивши матеріали справи колегія суддів дійшла наступного:

Підставою звернення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС із позовом про стягнення коштів в розмірі 104,188924,47 грн., став факт наявності у Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" податкового боргу з податку на додану вартість та по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, який виник у зв'язку з порушення платником податків обов'язку, визначеного підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, щодо сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідач - комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» визнав адміністративний позов.

В свою чергу, позивачем було подано до суду першої інстанції заяву про зміну строків виконання рішення, а саме про розстрочення його виконання строком на 25 років шляхом погашення податкового боргу щомісяця, відповідно до графіку.

Судом першої інстанції було встановлено, що згідно даних облікових карток КП «Теплопостачання міста Одеси» податковий борг відповідача з податку на додану вартість становить 102163445,20 грн. та з податку на прибуток - 2025479,20 грн.

Зазначене також підтверджується актами звірки № 308-18 від 22.07.2015 року та № 310-18 від 22.07.2015 року, складеними відповідно до Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, ЄВЗДСС, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів (а.с. 208-213, 218-219).

Відповідно до п. 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів в порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.

У зв'язку з несплатою комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» у строки, визначені Податковим кодексом України сум податку на додану вартість та авансових внесків по податку з прибутку приватних підприємств у підприємства утворився податковий борг в загальній сумі 104188924,47 грн.

Зазначена сума заборгованості визнана відповідачем в повному обсязі.

З огляду на викладене, із врахуванням положень ст.ст. 136, 112 КАС України, а також зважаючи на те, що визнання відповідачем даного адміністративного позову не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС та стягнення в судовому порядку з розрахункових рахунків КП «Теплопостачання міста Одеси» у банківських установах суми заборгованості зі сплати податку на додану вартість в розмірі 102163445,24 грн. та авансових внесків з податку на прибуток підприємств в розмірі 2025479,23 грн.

В свою чергу, комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси» була подана до суду першої інстанції заява про розстрочення виконання постанови суду у разі задоволення адміністративного позову, в якій відповідач просив розстрочити виконання рішення про стягнення з КП «Теплопостачання міста Одеси» коштів у загальній сумі 104 188 924,47 грн. на 25 років, шляхом погашення податкового боргу щомісяця, відповідно до графіку (а.с. 225-229).

В обґрунтування поданої заяви відповідач посилався на те, що підприємство «Теплопостачання міста Одеси» є комунальним підприємством, майно якого перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Одеси та закріплюється за ним на праві господарського відання. Відповідач посилався на те, що на даний час підприємство є збитковим, що підтверджується звітом про фінансові результатами за 2014 рік, а стягнення податкового боргу призведе до призупинення господарської діяльності підприємства, що взагалі унеможливить погашення боргу та виконання інших зобов'язань відповідача.

З урахуванням викладеного КП «Теплопостачання міста Одеси» зазначило про відсутність можливості сплатити в повному обсязі податковий борг у загальній сумі 104188924,47 грн. без розстрочення виконання рішення строком на 25 років.

В свою чергу, позивач по справі заперечував проти задоволення клопотання КП «Теплопостачання міста Одеси» про розстрочення виконання рішення та наполягав на виконанні рішення суду в цілому, без розстрочення сплати частками. При цьому, посилався на суттєве зменшення купівельної спроможності грошей протягом п'яти років, що призведе до втрат по надходженням до Державного бюджету України.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи клопотання КП «Теплопостачання міста Одеси», виходив з того, що на дату розгляду заяви відповідач не має можливості сплатити вказану суму одночасно у зв`язку із тяжким фінансовим становищем, у зв'язку з чим, з метою забезпечення балансу прав та інтересів сторін, а також з метою запобігання процесів банкрутства відповідача можливим є розстрочення виконання постанови строком на п'ять років.

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції КП «Теплопостачання міста Одеси» уточнило вимоги апеляційної скарги. Відповідач зазначив, що рішенням Одеської міської ради від 10.09.2015 року № 6917-VI підприємству виділено з бюджету м. Одеси 7 458 455,23 грн. на сплату податкового боргу з авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які були повністю перераховані до бюджету. З огляду на зазначене, відповідач вважає, що податковий борг по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, визнаний підприємством у даній судові справі у розмірі 2 025 479,23 грн. у зв'язку з його сплатою не підлягає стягненню за судовим рішенням та розстроченню, а тому просить суд розстрочити виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду строком на двадцять п'ять років шляхом погашення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 102 163 445,24 грн. щомісяця, відповідно до графіку підприємства.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про розстрочення виконання рішення строком на п'ять років, та відсутністю підстав для задоволення апеляційних скарг КП «Теплопостачання міста Одеси» та Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС просить відмовити у розстроченні виконання рішення суду, з огляду на наступне:

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

З наведених положень КАС України вбачається, що суд може розстрочити виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що ускладнюють його виконання - відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо, а також за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин. Вичерпний перелік таких обставин не встановлений.

З матеріалів справи вбачається, що КП «Теплопостачання міста Одеси» є збитковим підприємством про що свідчать дані звіту про фінансові результати за 2014 рік.

Крім того, скрутне фінансове становище підприємства, підтверджується поданими відповідачем документами, а саме: балансом на 31.12.2014 року, звітом про фінансові результати за 2014 рік баланс на 31.03.2015 року, звіт про фінансові результати за 1 квартал 2015 року, з яких вбачається що діяльність відповідача є збитковою (а.с. 221-224).

З огляду на аналіз фінансового стану підприємства, зважаючи на конкретне економічне обґрунтування неможливості одночасної сплати всієї суми заборгованості, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення заяви відповідача про розстрочення виконання рішення суду, оскільки, як вірно встановлено судом першої інстанції, стягнення з відповідача одразу усієї суми заборгованості може призвести до погіршення фінансового стану підприємства та банкрутства, що позбавить його можливості надавати послуги населенню міста Одеси.

При цьому, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про розстрочення виконання рішення суду саме строком на п'ять років, шляхом сплати заборгованості щомісячно рівними частками у розмірі 1736482, 08 грн., починаючи з дня набрання законної сили постанови суду, є обґрунтованим, прийнятим з урахуванням всіх обставин, в тому числі, з урахуванням інфляційних процесів у державі.

В свою чергу, посилання відповідача на часткову сплату боргу після вирішення судом першої інстанції справи по суті не може бути підставою для скасування рішення суду, оскільки зазначені обставини виникли вже після ухвалення судового рішення та не свідчать про допущення судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права.

Зважаючи на все вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи, правильно по суті вирішено справу, та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційних скарг на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційні скарги без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 184, 185, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

У Х В А Л И В:

Апеляційні скарги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 липня 2015 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Бойко

Судді: Т.М. Танасогло

О.В. Яковлєв