ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2015 р.м. ОдесаСправа № 520/14237/13-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Коваленко О.Б. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Романішина В.Л.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Київського районного суду м. Одеси від 4 грудня 2014 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови зробити перерахунок пенсії з дня її призначення та щодо виплати різниці між перерахованою та виплаченою пенсією, зобов'язати Управління зробити перерахунок пенсії з дня її призначення та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач з 17.04.2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Однак пенсію Управління розраховує неправильно, без урахування подання ГУ МВС України в Одеській області про вислугу років у пільговому обчисленні, чим порушує право позивача на пенсійне забезпечення.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 4 грудня 2014 року визнано неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з дня призначення пенсії та виплати різниці між перерахованою та виплаченою пенсією. Зобов'язано Управління здійснити перерахунок пенсії з дня призначення та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ України на посаді полковника міліції, заступника начальника ГУ МВС України в Одеській області з кадрового забезпечення та наказом начальника ГУ МВС України в Одеській області від 16.04.2010 року №174о/с звільнений у відставку за п. 65 «а» (за віком).
Згідно зазначеного наказу на день звільнення вислуга років позивача становила 29 років 07 місяців 24 дні, а у пільговому обчисленні - 32 роки 11 місяців 14 днів.
З 17.04.2010 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Пенсія позивача обчислена на підставі розрахунку Головного управлінням МВС України в Одеській області про вислугу років позивача, яким не враховано вислугу років у пільговому обчисленні.
Не погоджуючись з вказаним розрахунком ГУ МВС України в Одеській області, позивач оскаржив до суду дії посадових осіб ГУ МВС України в Одеській області щодо направлення до ГУ ПФУ в Одеській області розрахунку вислуги років на пенсію з неврахуванням пільгової вислуги років та просив суд зобов'язати орган внутрішніх справ направити до ГУ ПФУ в Одеській області новий розрахунок вислуги років з урахуванням пільгової вислуги років у розмірі 32 роки 11 місяців 14 днів згідно наказу ГУМВСУ в Одеській області від 16.04.2010 року № 174 о/с.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2011 року, зміненою Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 3 жовтня 2012 року, адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково, визнано неправомірними дії ГУМВС України в Одеській області щодо направлення до ГУ ПФУ в Одеській області подання від 05.05.2010 року № 1433 про призначення пенсії без зазначення вислуги років в пільговому обчисленні, зобов'язано орган внутрішніх справ скласти новий розрахунок вислуги років з урахуванням пільгової вислуги років ОСОБА_2 на пенсію відповідно до закону.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 20 листопада 2013 року касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області залишено без задоволення. Змінену постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 липня 2011 року, постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2012 року залишено без змін.
На виконання рішення суду, яке набрало законної сили та є чинним, ГУМВС України в Одеській області в квітні 2013 року направлено в ГУ ПФУ в Одеській області подання про призначення позивачу пенсії з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні.
Разом з тим, перерахунок його пенсії належним чином не був проведений та її розмір не збільшений.
У вересні 2013 року позивач звернувся з письмовою заявою до ГУ ПФУ в Одеській області про проведення перерахунку пенсії з дня її призначення, з 17 квітня 2010 року, та про виплату різниці між перерахованою та виплаченою пенсією, проте Управління відмовило йому в проведенні перерахунку та виплати пенсії.
Як на підставу для відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії Управління посилалось на те, що перерахунок пенсії здійснюється тільки за останній рік з урахуванням Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким з 01.10.2011 року визначено максимальний розмір призначених пенсій.
Вирішуючи спір по суті та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача про проведення перерахунку та виплати різниці пенсії ґрунтуються на законі, тому відмова Управління у проведенні перерахунку та виплати пенсії є протиправною.
Колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції з огляду на наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII.
За правилами ст. 52 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно із ч. 2 ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Аналіз наведених норм показав, що перерахунок пенсії пов'язаний з обставинами, які впливають на його проведення, зокрема, у разі набуття права на підвищення пенсії, та передбачає обмеження строком виплати пенсії за минулий час.
Як вірно встановив суд першої інстанції заявлений позивачем перерахунок пенсії ґрунтується на обставинах, які мали місце на момент призначення пенсії, правомірність яких вирішувалась в судовому порядку, отже не є такими, що провадиться на праві підвищення пенсії у розумінні ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Також судом першої інстанції надано вірну оцінку положенням Розділу II Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI та суд дійшов правильного висновку про безпідставність застосування пенсійним органом його положень про виплаті позивачу пенсії з обмеженням її розміру, оскільки ці обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, оскільки пенсія позивачу призначена у жовтні 2010 року, а Закон України від 08.07.2011 року № 3668-VI набрав чинності з 01.10.2011 року, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що обмеження позивачу розміру пенсії максимальним розміром, що не перевищує 10 прожиткових мінімумів громадян, є безпідставним.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству, а доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.
Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не встановлено.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.
Постанову Київського районного суду м. Одеси від 4 грудня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: О.В. Єщенко
судді: О.О. Димерлій
В.Л. Романішин