ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2015 року справа № 823/4995/15
м. Черкаси
14 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря: Цаплі І.Ю.,
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача та третьої особи ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
15 вересня 2015 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_3 (далі - позивач), в якій просить:
1) визнати протиправним рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом №6 від 25.06.2015 про скасування рішення Тимчасової комісії при Черкаській обласній державні адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень Учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС від 21.07.2007 (протокол №185) в частині встановлення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 з визнанням виданого посвідчення №152290 від 07.05.2010;
2) скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом №6 від 25.06.2015 про скасування рішення Тимчасової комісії при Черкаській обласній державні адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень Учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС від 21.07.2007 (протокол №185) в частині встановлення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 з визнанням виданого посвідчення №152290 від 07.05.2010 недійсним.
Обґрунтовуючи вимоги, представник позивача вказує, що оскаржуване рішення є таким, що прийнято без врахування всіх обставин справи, а саме факт його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є беззаперечним і підтверджується відповідними документами, які надавались ним під час присвоєння статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Між тим, позивач вказує на безпідставність посилань відповідачів на архівну довідку Галузевого державного архіву МО України від 29.08.2007 №35116. Адже, доказами участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є: військовий квиток серії НУ №7580129, в якому відображено період здійснення позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 27.11.1986 по 20.01.1987, та отримання ним дози опромінення 7,06 рентген, довідка з військової частини №34003 від 20.01.1987 №11/-фч. Тобто, на думку позивача, під час первісного встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії належним чином перевірено підстави для надання йому цього статусу. Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду за захистом прав позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідачів проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що комісія Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, правомірно прийняла рішення про позбавлення позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, в період з 27.11.1986 по 20.01.1987 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і отримав дозу опромінення 7,06 рентген.
25.06.2015 комісією Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, скасувано рішення Тимчасової комісії при Черкаській обласній державні адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС» від 21.07.2007 (протокол №185) в частині встановлення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 з визнанням виданого посвідчення №152290 від 07.05.2010.
Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991р. (далі по тексту - Закон) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в свою чергу, вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, ОСОБА_2 міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій (стаття 65 Закону). Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами (стаття 15 Закону).
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 (далі по тексту - Порядок).
Так, згідно пункту 10 Порядку посвідчення видаються, зокрема:
учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:
а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;
б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;
в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту);
інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Суд, дійшов висновку, що підставою для позбавлення позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є отримана архівна довідка від 29.08.2007 № 35116.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, включаючи військовослужбовців.
Приписами статті 14 вказаного Закону України встановлено визначення категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій.
Під час судового розгляду досліджено військовий квиток позивача серії НУ №7580129, в якому відображено період здійснення позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 27.11.1986 по 20.01.1987, та отримання ним дози опромінення 7,06 рентген, довідку з військової частини №34003 від 20.01.1987 №11/-фч.
Суд дослідивши наявні в матеріалах справи докази, прийшов до висновку, що позивач дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 27.11.1986 по 20.01.1987.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд зазначає, що представником відповідачів не доведено, що з боку позивача мали місце зловживання або повідомлення недостовірної інформації, що призвело до встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач, в свою чергу, не може нести відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень.
Крім того рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.01.2013 у справі №2а/2370/4708/2012, залишеним без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2013 та Вищого адміністративного суду України від 22.05.2014 встановлено, що позивач дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
За таких обставин суд дійшов висновку про достатність підстав для скасування рішення Черкаської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №6 від 25.06.2015 про скасування рішення Тимчасової комісії при Черкаській обласній державні адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень Учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС від 21.07.2007 (протокол №185) в частині встановлення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 з визнанням виданого посвідчення №152290 від 07.05.2010.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа..
Керуючись статтями 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом №6 від 25.06.2015 про скасування рішення Тимчасової комісії при Черкаській обласній державні адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень Учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС від 21.07.2007 (протокол №185) в частині встановлення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 з визнанням виданого посвідчення №152290 від 07.05.2010.
Скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом №6 від 25.06.2015 про скасування рішення Тимчасової комісії при Черкаській обласній державні адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень Учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС від 21.07.2007 (протокол №185) в частині встановлення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 з визнанням виданого посвідчення №152290 від 07.05.2010 недійсним.
Стягнути з бюджетних асигнувань Черкаської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код 00022668) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн 20 коп., сплачений згідно квитанції №70 від 09.09.2015 та 487 (чотириста вісімдесят сім) грн 20 коп., сплачений згідно квитанції №0.0.440217573.1 від 25.09.2015.
Постанова набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені статтями 185-187 цього Кодексу.
Суддя В.П. Тимошенко
Повний текст постанови складений та підписаний 26 жовтня 2015 року