Постанова № 52810067, 05.10.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2015
Номер справи
823/2334/15
Номер документу
52810067
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2015 року справа № 823/2334/15

м. Черкаси

16 год. 10 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Орленко В.І.,

при секретарі Дудці Г.О.,

за участю представника позивача публічного акціонерного товариства Жашківський маслозавод ОСОБА_1 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства Жашківський маслозавод до Уманської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області (Жашківське відділення) про скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось публічне акціонерне товариство Жашківський маслозавод, в якому просить скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-01-11 від 05 травня 2015 року, що винесена Жашківським відділенням Уманської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, обґрунтовуючи їх тим, що у зв'язку з несплатою публічним акціонерним товариством Жашківський маслозавод сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Жашківським відділенням Уманської обєднаної державної податкової інспекції на адресу позивача була направлена вимога №Ю-01-11 від 05.05.2015 на суму 308295,00 грн., в тому числі недоїмка 308295,00 грн.

В порушення п. 6.4. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455, відповідач не проводячи документальної перевірки ПАТ Жашківський маслозавод, виніс оскаржувану вимогу про сплату боргу (недоїмки).

Станом на 30.04.2015 сума боргу позивача з єдиного внеску включала також пеню, штрафні санкції, проте в оскаржуваній вимозі у відповідних графах будь-які числові значення відсутні.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду надіслав письмові заперечення. Відповідно до письмових заперечень відповідача, за даними картки особового рахунку ПАТ Жашківський маслозавод за платежем єдиний внесок станом на 30.04.2015 у товариства існував борг у розмірі 308295,00 грн.

У зв'язку з несплатою публічним акціонерним товариством Жашківський маслозавод сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Уманською обєднаною державною податковою інспекцією на адресу відповідача була направлена вимога №Ю-01-11 від 05.05.2015 на суму 308295,00 грн.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у зв'язку з несплатою публічним акціонерним товариством Жашківський маслозавод сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Жашківським відділенням Уманської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області на адресу позивача була направлена вимога №Ю-01-11 від 05.05.2015 на суму 308295,00 грн., в тому числі за недоїмка 308295,00 грн.

Не погоджуючись з вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 05.05.2015 №Ю-01-11, позивач звернувся зі скаргою від 21.05.2015 до Головного управління ДФС у Черкаській області.

Рішенням Головного управління ДФС у Черкаській області від 22.06.2015 №12313/23-00-10-0210 про результати розгляду скарги вирішено залишити без змін вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.05.2015 №Ю-01-11.

Не погоджуючись з рішенням Головного управління ДФС у Черкаській області про результати розгляду скарги, позивач звернувся зі скаргою №371 від 03.07.2015 до Державної фіскальної служби України.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 30.07.2015 №16017/6/99-99-10-01-07-25 про результати розгляду скарги вирішено вимогу Уманської ОДПІ (Жашківське відділення) про сплату боргу (недоїмки) від 05.05.2015 №Ю-01-11, рішення ГУ ДФС у Черкаській області від 22.06.2015 №12313/23-00-10-0210 про результати розгляду первинної скарги залишити без змін, а скаргу ПАТ Жашківський маслозавод від №371 від 03.07.2015 без задоволення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №2464-VI від 08.07.2010 (далі по тексту Закон № 2464), що набрав чинності з 01.01.2011.

Відповідно до статті 1 Закону №2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Страхувальниками, в свою чергу, вважаються роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону №2464 зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

З огляду на викладені вище норми Закону №2464 відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів та зборів.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Так, згідно ч. 8 статті 9 Закону №2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 Закону №2464, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону №2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Згідно ч. 10 ст. 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Пункт 2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464 визначає, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч. 13 ст. 25 Закону №2464 нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Згідно п. 14 ст. 25 Закону №2464 про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 статті 9 Закону №2464).

Зі змісту п. 6.3. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455 (далі Інструкція) (що була чинна на момент виникнення спірних правовідносин і втратила чинність 29.05.2015), вбачається, що у разі якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску та/або борги зі сплати фінансових санкцій, органи доходів і зборів протягом 5 робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або виросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій) надсилають вимогу про її сплату.

Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Згідно п. 6.4. Інструкції вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Судом встановлено, що за даними картки особового рахунку ПАТ Жашківський маслозавод за платежем єдиний внесок станом на 30.04.2015 у товариства існував борг у розмірі 308295,00 грн. Суд звернув увагу, що у вказану суму входять штрафні санкції та пеня.

Як вище встановлено, у зв'язку з несплатою публічним акціонерним товариством Жашківський маслозавод сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Уманською обєднаною державною податковою інспекцією на адресу відповідача була направлена вимога №Ю-01-11 від 05.05.2015 на суму 308295,00 грн.

Формування вказаної вимоги про сплату боргу (недоїмки) на підставі даних з картки особового рахунку платника повністю узгоджується з вищезгаданими нормами чинного законодавства України, та додатково не потребує проведення документальних перевірок платника.

Щодо відсутності в оскаржуваній вимозі числових значень розміру пені, штрафних санкцій, суд зазначає, що незначні (формальні) недоліки вимоги про сплату боргу (недоїмки) не можуть бути самостійними підставою для її скасування.

Натомість, загальна сума недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ПАТ Жашківський маслозавод визначена правильно.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Встановленими у судовому засіданні обставинами підтверджується, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 05.05.2015 №Ю-01-11 є законною та обґрунтованою, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства Жашківський маслозавод, ідентифікаційний код 00447793, до Державного бюджету України 4384 (чотири тисячі триста вісімдесят чотири) грн. 80 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Орленко

Повний текст постанови виготовлений 12.10.2015.