Постанова № 52806718, 22.10.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2015
Номер справи
818/2925/15
Номер документу
52806718
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія:

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2015 р. справа №818/2925/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

суддів: Прилипчука О.А., Шаповала М.М.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2925/15

за позовом публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання"

до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області, державної фіскальної служби України

про визнання бездіяльності протиправною, стягнення бюджетної заборгованості та пені,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" (далі по тексту - позивач, ПАТ "СМНВО") звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області, державної фіскальної служби України, в якому просить, з урахуванням уточнення позовних вимог: визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області щодо не надання до управління Державної казначейської служби України у м.Сумах Сумської області висновків про відшкодування податку на додану вартість за квітень 2015 року; стягнути з Державного бюджету України бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за квітень 2015 року у загальному розмірі 23399751 грн.; стягнути з Державного бюджету України пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за лютий, березень, квітень 2015р. станом на 05.10.2015р. у сумі 4088650,98 грн. Свої вимоги мотивує тим, що товариством до податкової інспекції була подана декларація з податку на додану вартість за квітень 2015 року із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 23339751 грн. Проте, відповідачі, в порушення вимог податкового законодавства, не відшкодували позивачу вказану суму протягом місяця. Тому, суми податку, не відшкодовані платнику протягом визначеного строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Сума заборгованості бюджетного відшкодування податку на додану вартість на момент винесення постанови складає 23339751 грн. Розмір пені станом на 05.10.2015р. становить 4088650,98 грн.

Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що на виконання Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом №68/23, суму бюджетного відшкодування по декларації за квітень 2015 року в сумі 23339751 грн. включено до узагальнених матеріалів щодо можливих обсягів відшкодування грошовими коштами по суб'єктам підприємницької діяльності, щодо яких наявні зазначені матеріали у сумі 100 тис. грн. і більше, та направлено до Головного управління ДФС у Сумській області 14.07.2015 року, які в свою чергу були направлені до ДФС України. Проте відповіді від ДФС України не надійшло, а тому ДПІ у м.Сумах позбавлено можливості надати висновок про повернення сум бюджетного відшкодування на користь позивача (а.с.67).

Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що до управління не надходили висновки податкових органів про повернення сум бюджетного відшкодування на користь позивача (а.с.81-82).

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав, з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Представник управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області, державної фіскальної служби України в судове засідання не з"яився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ПАТ "СМНВО" подало до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області декларацію з податку на додану вартість за квітень 2015 року із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 23339751 грн. (а.с.53-61).

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до пп. 14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Пунктом 203.1 статті ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до пункту 200.7 статті 200 ПК України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно п.200.8 ст.200 ПК України до декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування; а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

Пунктом 200.18 статті 200 ПК України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

За приписами підпунктів 200.18.1, 200.18.2 пункту 200.18 статті 200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.

Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Згідно п.200.21 ст.200 ПК України у разі невідповідності за висновком контролюючого органу платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку контролюючий орган зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку.

Якщо контролюючий орган у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у м. Сумах у встановлений термін не надіслав ПАТ "СМНВО" повідомлення про відмову в отриманні товариством автоматичного бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2015 року.

Отже вважається, що ПАТ "СМНВО" відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.

В порушення вказаних вимог податкового законодавства, ДПІ у м.Сумах у встановлений Податковим кодексом України строк не надала УДКС України в м.Сумах Сумської області висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до пункту 200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Посилання податкової інспекції на Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011р. №68/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 р. №199/18937 (далі - Порядок), як на підставу ненадання позивачу висновку про бюджетне відшкодування, є безпідставним, оскільки вказаний Порядок не скасовує обов'язку податкового органу виконувати вимоги Податкового кодексу України та у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Таким чином, дії по неповерненню податковим органом суми бюджетного відшкодування ПАТ "СМНВО" за квітень 2015 року в сумі 23399751 грн. є протиправними, що є підставою для подачі позову з вимогою про стягнення бюджетної заборгованості та нарахування пені на рівні 120% облікової ставки НБУ.

Враховуючи положення п.200.23 ст.200 ПК України, ПАТ "СМНВО" на суму бюджетної заборгованості з ПДВ за лютий, березень, квітень 2015 року, донарахувало пеню з дати виникнення заборгованості по 05.10.2015 року включно.

Так, сума пені на бюджетну заборгованість лютого 2015р. за період прострочення з 31.03.2015року по 29.09.2015 року складає 589843,24 грн.

Пеня на бюджетну заборгованість за березень 2015р. за період прострочення з 29.04.2015р. по 29.09.2015 року складає 1092415,44 грн.

Сума пені на бюджетну заборгованість за квітень 2015р. за період прострочення з 18.06.2015року по 05.10.2015 року складає 2406392,3 грн.

Отже, загальна сума пені, нарахована на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за лютий, березень, квітень 2015р. станом на 05.10.2015р. складає 4088650,98 грн.

ДПІ у м. Сумах передбачені законом дії для повернення пені не проводилися, будь-яких доказів вчинення таких дій відповідачем не подано.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, як субєкт владних повноважень, не довела правомірності не направлення висновків про відшкодування податку на додану вартість.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, що призвела до порушення права позивача на своєчасне отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2015 року.

Таким чином, необхідно стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за квітень 2015 року у загальному розмірі 23399751 грн., а також пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за лютий, березень, квітень 2015р. станом на 05.10.2015р. у сумі 4088650,98 грн.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області, державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною, стягнення бюджетної заборгованості та пені задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області щодо не надання до управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області висновків про відшкодування податку на додану вартість за квітень 2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" (40004, м. Суми, вул. Горького, 58, код ЄДРПОУ 05747991, рах. №2600115086 в ПАТ "Пумб", м.Київ, МФО 334851) бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за квітень 2015 року у загальному розмірі 23399751 грн. (двадцять три мільйони триста дев"яносто дев"ять тисяч сімсот п"ятьдесят одна грн.)

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Сумське машинобудівне науково-виробниче обєднання» (40004, м. Суми, вул. Горького, 58, код ЄДРПОУ 05747991, рах. №2600115086 в ПАТ "Пумб", м.Київ, МФО 334851) пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за лютий, березень, квітень 2015р. станом на 05.10.2015р. у сумі 4088650,98 грн. (чотири мільйони вісімдесят вісім тисяч шістсот п"ятьдесят грн. 98 коп.).

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" (40004, м. Суми, вул. Горького, 58, код ЄДРПОУ 05747991, рах. №2600115086 в ПАТ "Пумб", м.Київ, МФО 334851) судовий збір в сумі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_3

судді: /підпис/ОСОБА_4

/підпис/ОСОБА_5

Повний текст постанови складено 26 жовтня 2015 року.

З оригіналом згідно:

Головуючий суддя С.О. Бондар