печерський районний суд міста києва
Справа № 757/16989/14-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2015 року
Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Васильєвої Н.П.,
при секретарях Лєньовій В.А., Зарембі Р.М .,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Овчіннікової Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Печерського районного суду міста Києва та просив встановити, що перерахунок пенсії відповідно до розпорядження 185774 від 26 липня 2011 року Управлінням пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва проведений відповідно до заяви від 16 березня 2011 року пенсіонера ОСОБА_1 та у відповідності ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» номер 1058-1У Від 09 липня 2003 року і у відповідності підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ номер 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» номер 530 від 28 травня 2008 року із застосуванням показника заробітної плати /доходу/ в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 рік та просив зобов'язати відповідача здійснити у відповідності Розпорядження 185774 від 26 липня 2011 року нарахування та виплату пенсії позивачеві. Крім того, позивач просив встановити, що в 2011 році відповідач незаконно здійснило перерахування йому пенсії з показника заробітної плати за 2007 рік; просив встановити, що 06 квітня 2011 року відповідачем здійснено перерахування пенсії як працюючому пенсіонеру, виходячи з показника середньої заробітної плати за 2008 рік; визнати неправомірними дії відповідача у відмові перерахування пенсії у 2011 році позивачеві як працюючому пенсіонеру, виходячи з показника середньої заробітної плати за 2010 рік; зобов'язати відповідача здійснити перерахування позивачеві як працюючому пенсіонеру із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік відповідно до ст.ст. 40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 березня 2011 року з урахуванням проведених виплат. Позивач посилався на таке: він з 24 грудня 2008 року одержує державну трудову пенсію за віком. Після призначення пенсії він продовжив працювати, набув повних 24 місяці страхового стажу. 16 березня 2011 року для проведення перерахунку пенсії він звернувся до відповідача та надав весь пакет документів. В заяві він просив перерахувати пенсію та прийняти у перерахунку показник заробітної плати, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2010 рік відповідно до вимог чинної ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно пп.3 п.11 Постанови КМУ номер 530. У нього було прийнято заяву та перераховано пенсію відповідно до розпорядження 185774 від 06 квітня 2011 року та зазначено, що перерахунок пенсії проведений відповідно до п.11 Постанови КМУ номер 530, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік /1197,91 гривень/. Позивач вважає, що перерахунок проведено невірно. Фактично перерахунок пенсії відповідно до вищевказаного розпорядження від 06 квітня 2011 року проведений на показнику зарплати, за яким призначена пенсія, тобто за 2008 рік /1573,99 гривень/, а повинно, як зазначає позивач, провести перерахунок пенсії відповідно до заробітної плати за 2010 рік /1982,63 гривні/. Його пенсія перерахована не відповідно до вимог його заяви, в якій вказана законна вимога і норма перераховувати пенсію по показнику заробітної плати за 2010 рік, а відповідач перерахував пенсію з показника заробітної плати за 2008 рік, тобто на показнику, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону врахована при обчисленні призначеної йому пенсії в 2009 році. Перерахування відповідачем було здійснено не на чинному в редакції від 09 липня 2007 року ч.4 ст.42 ЗУ від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який чинний до 01 січня 2008 року. Таким чином, його пенсія неправильно перерахована з урахуванням показника за 2008 рік. Відповідно до ст.58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та зазначив, що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва та отримує пенсію згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ч.4ст.42 вказаного Закону в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії обчислюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія або за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.10 вказаного закону. Вказана редакція зазначеної норми існує після визнаних такими, що не відповідають Конституції України відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року номер 10-рп/2008 змін, внесених пп.6 пп.10 п.35 розділу 2 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2009 року номер 107-6. Таким чином, скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в п.1 ст.40 вказаного Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. З аналізу відновленої норми абз.3 ч.4 ст.42 вказаного Закону випливає, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у ч.1 ст.40 цього Закону. Правилами вказаної статті при перерахунку пенсії застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата, ч.2 ст.40 цього Закону передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України. Зі змісті ч.4 ст.42 цього Закону при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не визначено за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників. Виходячи з тлумачення ч.2 ст.40 цього Закону, цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії. Постановою Печерського районного суду міста Києва від 04 травня 2011 року номер 2а-876/11 було зобов'язано відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії у відповідності до ст.ст. 40,42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 березня 2011 року по 04 травня 2011 року з урахуванням проведених виплат із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2010 календарний рік. Постанова суду виконана в повному обсязі, розпорядженням 185774 від 26 липня 2011 року проведено перерахунок пенсії за період з 01 березня по 04 травня 2011 року. Борг по перерахунку в сумі 3249,65 гривень виплачено в січні 2012 року. По всім іншим постановам суду позивачеві було відмовлено.
Суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню за таких підстав: ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва та отримує пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року номер 1058-1У. Відповідно до ч.4 ст.42 вказаного Закону, яка є чинною на час виникнення спірних відносин, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія або за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.10 цього Закону. Вказана редакція зазначеної норми існує після визнаних такими, що не відповідають Конституції України /є неконституційними/, оскільки зазначені положення Закону рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано неконституційними, то у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, здійснюється перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Стаття 42 цього Закону не пов.язує розмір перерахованої пенсії з розміром середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. У відповідності до ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, здійснюється перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії здійснюється не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії та із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону. Таким чином, показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера., а саме: 1.розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати /доходу/, з якої була обчислена пенсія; 2.При застосуванні його змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання в цій нормі, тобто за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону. У відповідності до ч.1 ст.40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата /дохід/ за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Таким чином, починаючи з 1 липня 2000 року враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, які отримував пенсіонер після призначення пенсії. Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частину 2 ст.40 цього Закону , а саме: Зп = Зс х /Ск : К/, де: Зп - заробітна плата /дохід/ застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати /доходу/ за кожний місяць /Кз1+ Кз2+ Кз і так далі/.К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати /доходу/ застрахованої особи. Таким чином, заробітна плата, яку отримував пенсіонер,продовжуючи працювати після призначення йому пенсії має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії. Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х /Ск :К/. частиною 4 статті 42 вказаного Закону передбачено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України. Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 цього Закону цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії. Зважаючи на те, що пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Тому відповідач правильно прийшов до висновку, що відсутні підстави для застосування показника заробітної плати /доходу/в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік, тобто за рік, що передує року звернення позивача за перерахунком пенсії як працюючого пенсіонера.
Крім того, судами неодноразово розглядалися адміністративні позови ОСОБА_1 , в яких він оскаржував законність і правильність перерахування пенсії як працюючому пенсіонеру. Як вбачається з матеріалів вказаної справи, постановою Печерського районного суду міста Києва від 04 травня 2011 року по справі номер 2а-876/11 відповідача було зобов'язано провести перерахунок пенсії за період з 01 березня по 04 травня 2011 року. Перерахунок пенсії у відповідності до розпорядження 185774 від 26 липня 2011 року відповідачем за вказаний період проведено перерахунок та сума боргу була виплачена позивачеві. Надалі постановою Печерського районного суду міста Києва від 19 листопада 2011 року по справі номер 2а-2006/11, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2012 року; Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2011 року: ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 грудня 2012 року щодо застосування при розрахунку пенсії показника середньої заробітної плати за 2010 календарний рік та проведення перерахунку пенсії позивачеві було відмовлено.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що відповідачем здійснено перерахування пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства, представником відповідача у судовому засіданні обґрунтовано викладено підстави для застосування норм чинного законодавства при здійсненні перерахунку пенсії позивачеві як працюючому пенсіонеру, та відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_3 Його посилання на те, що відповідачем порушені його конституційні права не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні.
На підставі ст..ст.19, 22, 75, 92 Конституції України, ст..ст. 40, 42, Закону України від 09 липня 2003 року номер 1058-1У «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змінами та доповненнями, керуючись ст.ст. 158-162 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Судовий збір віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набувае чиннності після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя