Ухвала суду № 52779741, 23.10.2015, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.10.2015
Номер справи
756/13596/15-к
Номер документу
52779741
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

23.10.2015 Справа № 756/13596/15-к

№ 756/13596/15-к

№ 1-кс/756/1811/15

У Х В А Л А

Іменем України

23 жовтня 2015 року, слідчий суддя Оболонського районного суду міста Києва Римар Є.П., при секретарі Цяпко І.Т., за участю прокурора прокуратури Оболонського району міста Києва ГОШ Д.В.,

розглянувши клопотання, погоджене процесуальним керівником у справі прокурором прокуратури Оболонського району міста Києва ГОШ Д.В., про надання тимчасового доступу до документів, -

в с т а н о в и в:

Прокурор прокуратури Оболонського району міста Києва ГОШ Д.В. звернулася до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, які зберігаються в Департаменті соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), код ЄДРПОУ 37441694, за адресою: м. Київ, проспект Комарова, 7.

В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що в провадженні Оболонського РУ ГУ МВС України в м. Києві знаходиться кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015100050000003 від 13.01.2015, за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що протягом 2014 року службові особи ТОВ «Ніка 25» (код ЄДРПОУ 39034435) , ТОВ «Преваленс» (код ЄДРПОУ 37140014), ТОВ «Укрінвест-25» (код ЄДРПОУ 39480426), ТОВ «ОРО НЕРО» (код ЄДРПОУ 37508926) за попередньою змовою з службовими особами «Київського центру соціальної адаптації пристарілих, інвалідів та інших осіб, що не мають постійного місця проживання» (установи, підпорядкованої Департаменту соціальної політики КМДА) - далі КЦСА протягом 2013 - 2015 років неправомірно освоїли частину бюджетних коштів, в особливо великих розмірах, що виділялися на закупівлю дизельного палива для опалення котельні у зазначеному центрі соціальної адаптації.

Так, у березні 2014 року переможцем конкурсних торгів на закупівлю дизельного пального для опалення котельні у сумі понад 5 мільйонів гривень проведених «Київським центром соціальної адаптації престарілих, інвалідів та осіб, що не мають постійного місця проживання» стало ТОВ «Ніка 25», яке згідно офіційно-отриманої інформації не мало жодного найманого працівника, орендованої техніки та потужностей для перевезення палива, та було створено групою осіб з метою участі в тендері з пов'язаними юридичними особами та подальшому заволодінні бюджетними коштами. Інші учасники конкурсних торгів, тобто юридичні особи ТОВ «Преваленс» та ТОВ «ОРО НЕРО» створені тими ж самими пов'язаними між собою особами, а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6

Директор центру ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 є секретарем комітету конкурсних торгів, головний бухгалтер центру ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, є головою комітету конкурсних торгів.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що відповідно до п. 19, ч. 1, ст. 1 ЗУ «Про здійснення державних закупівель» конкурсні торги протягом 2013 - 2015 років проводились з порушеннями чинного законодавства, оскільки в них приймали участь пов'язані особи. Замовник торгів в особі КЦСА зобов'язаний відповідно до п. 6, ч. 1, ст. 17 ЗУ «Про здійснення державних закупівель» відхилити пропозиції вказаних вище учасників.

Як приклад, службовими особами КЦСА, всупереч норм діючого законодавства, протягом 2014 року за рахунок бюджетних коштів було проведено 3 (троє) конкурсних торгів на закупівлю понад 661 000 літрів дизельного палива підвищеної якості (ЕН 590, Сорт С, вид 1) для опалення котельні, загальною вартістю 6,7 млн. грн., результати яких були прийняті на користь пов'язаних осіб ТОВ «Ніка 25» та ТОВ «Укрінвест-25». При цьому котельнею КЦСА протягом року витрачається значно менше палива, та встановлені в ній котли можуть працювати на більш дешевому котельному паливі (котельне паливо пічне побутове рідке).

Також, в ході досудового розслідування 22.04.2015 на адресу Департаменту соціальної політики КМДА було направлено запит з метою отримання інформації та копій необхідних документів. Отриманою відповіддю від 06.05.2015 № 051/6152-005 Департаментом було надано копії документів щодо діяльності КЦСА протягом 2012-2015 років, а саме: пропозиції щодо потреби КЦСА у дизельному паливі на кожен окремий рік та окремо додаткові потреби протягом року; кошториси, плани асигнувань, лімітні довідки про бюджетні асигнування КЦСА; розрахунки КЦСА по коду 1166 та на 2012 рік та коду 2275 на 2013 рік; листи КЦСА до Департаменту щодо потреб палива на опалювальний сезон та додаткових потреб протягом року; довідки про зміни щорічного розпису бюджету; довідки про зміни до річного розпису бюджету; довідки про зміни помісячних розписів асигнувань; довідки про зміни до помісячних розписів асигнувань загального фонду бюджету; довідки про зміни до річного розпису бюджету; щорічні, піврічні та помісячні звіти про використання дизельного пального; звіти про використання коштів, що виділялися КЦСА на закупівлю дизельного палива на початок року та протягом року.

Згідно свідчень начальника планово-економічного управління Департаменту соціальної політики КМДА ОСОБА_9 перелічені вище документи щодо потреб у фінансуванні на придбання дизельного палива, розрахунків його використання та додаткової його закупівлі протягом кожного звітного року складаються та подаються службовими особами КЦСА до Департаменту. У свою чергу службовими особами Департаменту погоджуються граничні плани асигнувань, складаються лімітні довідки, затверджуються щорічні кошториси та зміни до них щодо фінансування видатків КЦСА на закупівлю дизельного палива.

Після отримання копій та ознайомлення з частиною документів виникла необхідність у їх повному вилучені, з метою проведення ряду експертиз.

Таким чином, прокурор просить надати тимчасовий доступ до документів у формі вилучення оригіналів вказаних документів, який необхідний для проведення в ході здійснення досудового розслідування по кримінальному провадженню №42015100050000003 від 13.01.2015 р. ряду експертиз.

Крім того, прокурор вказує на те, що витребування вказаних документів в порядку ст. 93 КПК України може негативно вплинути на повноту та неупередженість досудового розслідування, так як існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів, відповідно у зв'язку з чим, в порядку вимог ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя приймає рішення про розгляд клопотання у відсутність вказаних осіб.

У судовому засіданні прокурор підтримав дане клопотання та просив для об'єктивного з'ясування дійсних фактичних обставин справи, проведення криміналістичної експертизи його задовольнити.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання прокурора є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Із витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань вбачається, що за №42015100050000003 від 13.01.2015 р., за фактом вчинення кримінального правопорушення, внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

У відповідності до ч. ч. 1, 2 ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим у порядку, передбаченому цим Кодексом. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей та документів зазначається обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Документи, до яких прокурор просить надати тимчасовий доступ, знаходяться в Департаменті соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), код ЄДРПОУ 37441694, за адресою: м. Київ, проспект Комарова, 7.

Відповідно до ст.ст. 161, 162 КПК України, документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, не є документами, до яких заборонено доступ, але містять охоронювану законом таємницю.

Враховуючи те, що прокурором, крім обставин, передбачених ч. 5 ст. 163 КПК України, доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться у вказаних у клопотанні документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, вважаю за необхідне надати прокурору тимчасовий доступ до вказаних документів, оскільки вони мають значення речових доказів та необхідні для долучення до матеріалів кримінального провадження в якості речових доказів, та для проведення у тому числі експертизи, у зв'язку з чим необхідно провести їх виїмку.

Також, з урахуванням ст.ст. 161,162 КПК України, зважаю на те, що документи до яких слідчому необхідно тимчасовий доступ не становлять собою документи або не включають документів, до яких заборонено доступ або які належать до державної таємниці.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159, 162, 163, 164, 166, 309 ч.1 п.10, 372 КПК України, слідчий суддя, -

у х в а л и в:

Клопотання прокурора прокуратури Оболонського району міста Києва ГОШ Д.В., про надання тимчасового доступу до документів - задовольнити.

Надати прокурору прокуратури Оболонського району міста Києва ГОШ Д.В. та/або за дорученням останньої старшому оперуповноваженому в ОВС УПЗСЕ ГУ МВС України в м. Києві ГУЗІЮ О.В. тимчасовий доступ до оригіналів документів та речей які знаходяться у Департаменті соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), код ЄДРПОУ 37441694, за адресою: м. Київ, проспект Комарова, 7, а саме: пропозиції щодо потреби «Київського центру соціальної адаптації пристарілих, інвалідів та інших осіб, що не мають постійного місця проживання» - далі КЦСА у дизельному паливі на кожен окремий рік та окремо додаткові потреби протягом року подані з 2000 - 2015 роки; кошториси, плани асигнувань, лімітні довідки про бюджетні асигнування КЦСА за вказаний період; розрахунки КЦСА по коду 1166 та коду 2275 за вказаний період; листи КЦСА до Департаменту щодо потреб палива на опалювальний сезон та додаткових потреб протягом року за вказаний період; довідки про зміни щорічного розпису бюджету за вказаний період; довідки про зміни до річного розпису бюджету за вказаний період; довідки про зміни помісячних розписів асигнувань за вказаний період; довідки про зміни до помісячних розписів асигнувань загального фонду бюджету за вказаний період; довідки про зміни до річного розпису бюджету за вказаний період; щорічні, піврічні та помісячні звіти про використання дизельного пального за вказаний період; звіти про використання коштів, що виділялися КЦСА на закупівлю дизельного палива на початок кожного звітного року та протягом року за вказаний період з можливістю їх вилучення, а також завірені копії актів перевірок та висновків контрольно-ревізійного управління, внутрішнього відділу фінансового контролю та аудиту, Департаменту фінансів КМДА та його підрозділів, органів Державної фінансової інспекції, Держгірпромнагляду України, що складалися за період діяльності КЦСА з 2000 року по теперішній час.

2. Надати дозвіл прокурору прокуратури Оболонського району м. Києва ГОШ Д.В. та/або за дорученням останньої старшому оперуповноваженому в ОВС УПЗСЕ ГУ МВС України в м. Києві ГУЗІЮ О.В. на вилучення оригіналів документів у Департаменті соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), код ЄДРПОУ 37441694, за адресою: м. Київ, проспект Комарова, 7, а саме: пропозиції щодо потреби «Київського центру соціальної адаптації пристарілих, інвалідів та інших осіб, що не мають постійного місця проживання» - далі КЦСА у дизельному паливі на кожен окремий рік та окремо додаткові потреби протягом року подані КЦСА з 2000 року по 2015 рік, включно; кошториси, плани асигнувань, лімітні довідки про бюджетні асигнування КЦСА за вказаний період; розрахунки КЦСА по коду 1166 та коду 2275 за вказаний період; листи КЦСА до Департаменту щодо потреб палива на опалювальний сезон та додаткових потреб протягом року за вказаний період; довідки про зміни щорічного розпису бюджету за вказаний період; довідки про зміни до річного розпису бюджету за вказаний період; довідки про зміни помісячних розписів асигнувань за вказаний період; довідки про зміни до помісячних розписів асигнувань загального фонду бюджету за вказаний період; довідки про зміни до річного розпису бюджету за вказаний період; щорічні, піврічні та помісячні звіти про використання дизельного пального за вказаний період; звіти про використання коштів, що виділялися КЦСА на закупівлю дизельного палива на початок кожного звітного року та протягом року за вказаний період з можливістю їх вилучення; а також завірені копії актів перевірок та висновків контрольно-ревізійного управління, внутрішнього відділу фінансового контролю та аудиту, Департаменту фінансів КМДА та його підрозділів, органів Державної фінансової інспекції, Держгірпромнагляду України, що складалися за період діяльності КЦСА з 2000 року по теперішній час.

При відсутності у Департаменті соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) оригіналів вказаних документів, прошу надати тимчасовий доступ до документів, на підставі яких вказані оригінали документів були вилучені.

Посадовим особам Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі документів та надати прокурору прокуратури Оболонського району міста Києва ГОШ Д.В. та/або за дорученням останньої старшому оперуповноваженому в ОВС УПЗСЕ ГУ МВС України в м. Києві ГУЗІЮ О.В. можливість вилучити зазначені документи.

Строк дії ухвали встановити тридцять днів з дня постановлення ухвали.

Роз'яснити, що відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили та підлягає виконанню з моменту її оголошення.

Слідчий суддя Є.П.Римар