Справа № 277/904/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" жовтня 2015 р. смт. Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Заполовського В.В.
за участю секретаря Лукянчук Т.В.
розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Ємільчинському районі про визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
01.10.2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначив, щоперебуває на пенсійному обліку в ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Ємільчинському районі (далі - ОСОБА_2) та отримує пенсію згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % від заробітної плати державного службовця. 12.04.2010 року ОСОБА_2 позивачу провело перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Заробітна плата для перерахунку пенсії була взята за 24 календарні місяці роботи (з 01.04.2008 року по 31.03.2010 року), проте у складові заробітної плати помилково не було враховано суму індексації заробітної плати та суму матеріальної допомоги.
14.09.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», так як під час перерахунку пенсії у довідці про складові заробітної плати в період з квітня 2008 року по березень 2010 року не була включена графа: інші виплати і тому не враховано суму індексації заробітної плати 1111,24 грн. та матеріальна допомога 11627,16 грн., на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до положення статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». До заяви була додана довідка про складові заробітної плати, видана ОСОБА_2, якою підтверджено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. 14.09.2015 року позивач отримав відповідь, в якій відповідач повідомив, що згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України та відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про державну службу». У звязку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобовязати його здійснити перерахунок пенсії, тобто на 12.04.2010 року у розмірі 80% від заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги 11627,16 грн. та індексацію заробітної плати 1111,24 грн. за 24 календарні місяці роботи при проведенні перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (з 01.04.2008 року по 31.03.2010 року), та здійснити відповідні виплати.
06.10.2015 року відкрито провадження у справі та розяснено відповідачу право подати заперечення на позов.
12.10.2015 року на адресу суду від відповідача надійшло заперечення на позов, в якому він просить відмовити у позові у звязку з його безпідставністю.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку ОСОБА_2 та отримує пенсію за нормами Закону.
14.09.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням всіх компенсаційних виплат.
ОСОБА_2 № 4691/04 від 14.09.2015 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, висновки ОСОБА_2 в запереченні на адміністративний позов про те, що матеріальна допомога та індексація доходів громадян, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11 та від 03.06.2014 року.
Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною платою.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення), як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України, і який не має разового характеру.
Відтак, вимоги позивача щодо зобовязання ОСОБА_2 провести перерахунок та виплачувати йому пенсію з урахуванням індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку позивач звернувся до ОСОБА_2 14.09.2015 року. Разом із зазначеною заявою позивачем подано довідку, на підставі якої необхідно провести зазначений перерахунок.
З огляду на викладене, суд вважає, що перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів громадян необхідно проводити з 01.09.2015 року.
Відповідно дост. 256 КАС Українипостанови щодо присудження виплат пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів виконуються негайно у межах суми платежу за один місяць.
Також згідно положеньст.94 КАС Українина користь позивача підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати пропорційно задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.161-163, 257 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області щодо відмови включити суму матеріальної допомоги та індексацію заробітної плати в заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у розмірі 80% від заробітної плати відповідно до довідки про складові зарплати, з урахуванням усіх складових (отриманих виплат) за останні 24 місяці, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески, з коригуванням усіх виплат, починаючи з 01.09.2015 року.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 487,20 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Ємільчинський районний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя /підпис/ Копія вірна: Суддя: ОСОБА_3