Ухвала суду № 52767488, 22.10.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
22.10.2015
Номер справи
808/2396/14
Номер документу
52767488
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2015 року м. Київ К/800/13251/15 К/800/13253/15 К/800/13254/15

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Пасічник С.С., Швець В.В., провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Запорізької міської ради, Виконавчого комітету Запорізької міської ради, Запорізького міського голови на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16.06.2014р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Запорізької міської ради, Виконавчого комітету Запорізької міської ради, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, Запорізького міського голови ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2014 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Запорізької міської ради, Виконавчого комітету Запорізької міської ради, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, Запорізького міського голови ОСОБА_3 з вимогами про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.06.2014р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015р., позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Запорізького міського голови з перешкоджання в доступі до публічної інформації шляхом недопущення ОСОБА_2 до сесії міської ради 29.11.2013р.. Визнано протиправними дії Запорізької міської ради з перешкоджання в доступі до публічної інформації шляхом недопущення ОСОБА_2 до сесії міської ради 29.11.2013р.. Визнано протиправними дії Виконавчого комітету Запорізької міської ради з перешкоджання в доступі до публічної інформації шляхом недопущення ОСОБА_2 до сесії міської ради 29.11.2013р.. В решті позовних вимог відмовлено.

У касаційних скаргах представники Запорізької міської ради, Виконавчого комітету Запорізької міської ради та Запорізькій міський голова, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених судами, просять судові рішення скасувати і ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відхилення касаційних скарг з урахуванням наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 27.11.2013р. до Виконавчого комітету Запорізької міської ради подана вимога громади (вх. №17737/02-23/01), за змістом якої громада вимагає на сесії міської ради, яка відбудеться 29.11.2013р., невідкладно розглянути наступні питання: дати слово представникам громадськості, які озвучать вимоги громади, про вираження недовіри міському голові ОСОБА_3, про звільнення першого заступника міського голови ОСОБА_4, про звільнення заступника міського голови ОСОБА_5, про звільнення керівників КП "Основаніє", КП "Тепломережа", КП "Водоканал", прийняти звернення на підтримку підписання Україною угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

29.11.2013р. ОСОБА_2 з іншими особами прибула до Запорізької міської ради для того, щоб бути присутньою при розгляді вказаного звернення та отримання публічної інформації, однак позивача не було допущено до засідання міської ради. Відмова в допуску до засідання обґрунтована тим, що питання про прийняття участі та надання слова громадянам було поставлено на голосування та рішення не було прийнято.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011р. (далі - Закон №2939-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №2939-VI метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

За змістом ст. 3 Закону №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

За приписами ст. 4 цього Закону доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Згідно п.1 ч. 1 ст. 13 Закону України №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. За змістом ч.1 ст. 12 вказаного Закону сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Таким чином, Запорізький міський голова, Запорізька міська рада, Виконавчий комітет Запорізької міської ради є розпорядникам інформації в розумінні Закону №2939-VI.

При цьому за правилами ч. 4 ст. 13 Закону України №2939-VI усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Згідно до ч.1 ст. 3 Регламенту Запорізької міської ради, затвердженого Рішенням міської ради № 4 від 29.12.2010р. (далі - Регламент), гласність у роботі міської ради забезпечується шляхом відкритості пленарних засідань міської ради, засідань постійних комісій, за винятками, встановленими цим Регламентом та діючим законодавством, а також розповсюдження інформації про діяльність міської ради, її виконавчих органів та посадових осіб, інформації про прийняття ними нормативних та інших актів через засоби масової інформації.

Звідси, суди правильно визнали протиправними дії відповідачів з перешкоджання позивачу в доступі до публічної інформації шляхом недопущення на засідання сесії міської ради.

Доводи касаційні скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.

Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Касаційні скарги Запорізької міської ради, Виконавчого комітету Запорізької міської ради, Запорізького міського голови відхилити, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16.06.2014р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановлених статтями 237-244 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач Кочан В.М.

судді Пасічник С.С.

Швець В.В.