УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2015 року Справа № 876/3475/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Мікули О.І.,
суддів - Курильця А.Р., Ніколіна В.В.,
з участю секретаря судового засідання - Волошин М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в залі суду апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 березня 2015 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Дрогобицькому районі Львівської області про зобов'язання вчинити дії і стягнення коштів,-
в с т а н о в и в :
Позивач - управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області звернувся в суд з позовом до відповідача - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дрогобицькому районі Львівської області, в якому (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просив зобов'язати відповідача включити до акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання витрати на виплату пенсії ОСОБА_1, який отримав каліцтво за межами України, за вересень-листопад 2014 року та витрати на виплату допомоги на поховання громадянина ОСОБА_2 в загальній сумі 577,72 грн.; стягнути з відповідача заборгованість у загальній сумі 577,72 грн. по відшкодуванню витрат на виплату пенсії по інвалідності громадянину ОСОБА_1, який отримав каліцтво за межами України за вересень-листопад 2014 року в сумі 275,40 грн. та витрати на виплату допомоги на поховання громадянина ОСОБА_2 в сумі 302,32 грн. відповідно.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04 березня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що факт встановлення нещасного випадку на виробництві ОСОБА_1 підтверджується також довідкою про інвалідність виданою Міжрайонною спеціалізованою Офтальмологічною ЛТЕК від 22 липня 1988 року, актом зустрічної перевірки, які є в матеріалах справи. Таким чином, управління надало належні докази настання нещасного випадку ОСОБА_1 на виробництві, тому наявні підстави для відшкодування управлінню витрат на виплату пенсії останньому у вересні-листопаді 2014 року всього на суму 275,40 грн. Судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що Інструкцією про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України № 606 від 15 листопада 2005 року визначено, що органом, який встановлює причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, є МСЕК. В силу вимог ч. 5 ст.11 КАС України суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає. Всупереч вимог даної статті Кодексу судом не було витребувано від МОК довідки про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом ОСОБА_3 Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити.
Представник відповідача - Кошевий А.Л. у судовому засіданні не погодився з доводами апеляційної скарги і вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Представник позивача (апелянта) у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи у його відсутності за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області понесло витрати на виплату пенсії ОСОБА_1 у вересні-листопаді 2014 року всього на суму 275,40 грн.
ОСОБА_5 у 1986 році отримав трудове каліцтво за межами України (на території країн СНД), про що позивачем надано копію акту форми Н-1 про нещасний випадок на виробництві та копію довідки про інвалідність Міжрайонної спеціалізованої Офтальмологічної ЛТЕК від 22 липня 1988 року.
Також управління понесло витрати в сумі 302,32 грн. на виплату допомоги на поховання ОСОБА_2, який згідно з актом № 2 про нещасний випадок у 1997 році отримав закрито черепно-мозкову травму, забій головного мозку, закритий перелом тім'яної кістки.
Виплачена сума коштів на загальну суму 577,72 грн. не була включена Відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Дрогобицькому районі Львівської області до актів звірки витрат та не прийнята до заліку.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що обраний позивачем спосіб захисту шляхом заявлення однорідних по своїй суті позовних вимог як прийняття до заліку, прийняття до відшкодування та зобов'язання підписати акт звірки підлягає застосуванню лише при відсутності спору, тому позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача включити до акту щомісячної звірки не підлягають до задоволення. Враховуючи те, що відсутні належні докази настання нещасного випадку з ОСОБА_1 на виробництві, відсутні підстави для відшкодування позивачу витрат на виплату пенсії ОСОБА_1 у вересні-листопаді 2014 року всього на 275,40 грн. Крім того, управлінням Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області не надано жодного доказу на підтвердження причинного зв'язку смерті ОСОБА_2 з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, що виключає обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодовувати позивачу допомогу на поховання та витрати на її доставку.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними, виходячи з наступного.
Страхові виплати громадянам, трудове каліцтво (професійне захворювання, смерть) яким заподіяно на підприємствах, розташованих на території країн СНД, здійснюється за нормами ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та Угоди "Про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення", підписаної 13 ьерезня 1992 року.
Преамбули вказаної Угоди визначає, що держави-учасниці СНД мають зобов'язання щодо непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їх (держав-учасниць) території або на території інших республік за період їх входження до складу СРСР та реалізують це право на території держав-учасниць СНД.
Відповідно до ст.1 вказаної Угоди пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, в якій вони проживають.
Згідно зі ст.3 Угоди всі витрати, пов'язані зі здійсненням пенсійного забезпечення несе держава, яка здійснює пенсійне забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено взаємними угодами.
Таким чином, пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, якщо страховий випадок стався на території держав-учасниць Угоди, призначаються за законодавством України і виплачуються з коштів Пенсійного фонду України.
Ст.ст.21,28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання" передбачають обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові, внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі його смерті при настанні страхового випадку, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію, у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Відповідно до пункту 16 статті 34 даного Закону виплата пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання провадиться потерпілому відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення, тобто відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ч.2 п.5 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання", якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Таким чином, страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності особі, котра стала інвалідом унаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на території колишніх республік СРСР, а в разі виплати такої пенсії органами Пенсійного фонду України - відшкодувати останньому витрати, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №55-4/4 від 04 березня 2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 року за №376/7697 "Про затвердження Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання", затверджено Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до п.п.3,4 Порядку відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до п.п."а", "в", "г" ст.ст.26,37,38, та пенсії, виплачені відповідно до ст.ст. 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Згідно з п.п. 7, 8 Порядку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду. Пенсійний фонд та Фонд соціального страхування від нещасних випадків до 30 числа місяця, наступного за звітним, складають у двох примірниках акт про проведене відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій, у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Ч.1 ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачає, що у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: 1) своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні: а) допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності; б) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого; в) щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого; г) пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; д) пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; є) допомогу дитині відповідно до статті 9 цього Закону.
Вказані норми застосовуються виходячи з того, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України є страховиком, який має виплачувати відповідні суми, а в разі виплати такої пенсії органами Пенсійного фонду України - відшкодувати останньому витрати.
Разом з тим, обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав управління Пенсійного фонду України щодо відшкодування понесених ним витрат, оскільки Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання не регулює спірні відносини, які виникли у цьому випадку, бо встановлене правило щодо підписання актів звірки розрахунків підлягає застосуванню лише при відсутності спору. У разі наявності спору та незгоди на підписання актів звірки розрахунків з боку Фонду вимоги про стягнення таких сум мають вирішуватись у судах адміністративної юрисдикції, шляхом пред'явлення позову про стягнення цих сум, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки.
Така правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20 червня 2011 року у справі №21-76а11), а в силу вимог ст.244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог про зобов'язання відповідача включити до акту щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання витрати на виплату пенсії ОСОБА_1, який отримав каліцтво за межами України, за вересень-листопад 2014 року та витрати на виплату допомоги на поховання громадянина ОСОБА_2 в загальній сумі 577,72 грн.
Колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості в загальній сумі 577,72 грн. по відшкодуванню витрат на виплату пенсії по інвалідності громадянину ОСОБА_1, який отримав каліцтво за межами України за вересень-листопад 2014 року в сумі 275,40 грн. та витрати на виплату допомоги на поховання громадянина ОСОБА_2 в сумі 302,32 грн. відповідно, виходячи з таких підстав.
Відповідно до ст.35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" для розгляду справ про страхові виплати до Фонду соціального страхування від нещасних випадків подається акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами.
Як вбачається з матеріалів справи, акт про нещасний випадок на виробництві з ОСОБА_1, який стався 1986 року, не містить на титульній сторінці дати його підписання; не містить підпису, прізвища, імені, по батькові особи, яка підписала акт; не містить підпису, прізвища, імені, по батькові начальника та бухгалтера цеху, тобто вказаний акт про складений з порушенням приписів Положення про розслідування та облік нещасних випадків на виробництві, затвердженого Постановою Президіуму ВЦРПС № 11-6 від 13 серпня 1982 року.
Колегія суддів не приймає до уваги покликанння апелянта на акт звірки, оскільки такий містить інформацію про заробітну плату, а не перевірку факту нещасного випадку на виробництві.
Таким чином, відсутні належні докази настання нещасного випадку з ОСОБА_1 на виробництві, а тому відсутні підстави для відшкодування позивачу витрат на виплату пенсії ОСОБА_1 у вересні-листопаді 2014 року всього на 275,40 грн.
Відповідно до п.2 Порядку проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, який регулює питання проведення Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань витрат страхувальнику або сім'ї застрахованого, чи іншій особі, яка здійснювала поховання потерпілого у разі його смерті від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на організацію поховання та пов'язаних з цим ритуальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 826 від 11 липня 2001 року, витрати на поховання провадяться у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.5 вказаного Порядку організація поховання працівника, який загинув на виробництві або помер у лікарні під час лікування отриманої на виробництві травми, проводиться страхувальником.
Абз.2 ч.8 8 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі якщо смерть потерпілого, який одержував щомісячні страхові виплати, настала внаслідок ушкодження здоров'я від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, розмір щомісячної страхової виплати особам, які мають на це право, встановлюється виходячи з розміру щомісячної страхової виплати на день смерті потерпілого. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.
Таким чином, Фонд зобов'язаний відшкодовувати виплачені іншими страховиками суми допомоги на поховання лише тих осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, тобто за умови наявності причинного зв'язку їх смерті з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.
Інструкцією про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України № 606 від 15 листопада 2005 року визначено, що органом, який встановлює причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, є МСЕК.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2, згідно з актом № 2 про нещасний випадок, у 1997 році отримав закриту черепно-мозкову травму, забій головного мозку, закритий перелом тім'яної кістки.
Відповідно до виписки з акту огляду МСЕК від 2006 року ОСОБА_2І встановлено третю групу інвалідності довічно при діагнозі - цукровий діабет, як наслідку черепно-мозкової травми у 1997 році.
Згідно з копією листа відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Дрогобичу реєстраційної служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції у Львівській області № 165/02.1-06-24 від 20.02.2015 року - ОСОБА_2 помер 31 серпня 2014 року, причина смерті - виразкова хвороби дванадцятипалої кишки.
Таким чином, управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області не надало жодного доказу на підтвердження причинного зв'язку смерті ОСОБА_2 з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, що виключає обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодовувати позивачу допомогу на поховання та витрати на її доставку.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 березня 2015 року у справі № 813/39/15 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий О.І. Мікула
Судді А.Р. Курилець
В.В. Ніколін
Повний текст ухвали виготовлено 26 жовтня 2015 року.