Постанова № 52760762, 10.02.2012, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2012
Номер справи
2-а/1970/98/12
Номер документу
52760762
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/98/12

10 лютого 2012 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Данилевич H.A.

при секретарі Стасюк A.B.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарський

санкцій, суд -

ВСТАНОВИВ :

Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі-позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (далі-відповідач) про стягнення адміністративно-господарський санкцій.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що відповідачем, всупереч норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» у 2010 році не створено робочого місця для інваліда, внаслідок чого до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції в розмірі 5046,25 та нараховано пеню в розмірі 409,21 грн. В підтвердження викладеного позивач додає розрахунок заборгованості, копію звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.

Відповідач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, пояснивши, що протягом 2010 року у відповідача працювало 7 осіб а не 8, а тому необхідної кількості працівників для створення робочого місця для інваліда немає. Відповідач також пояснив, що звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік він подав під диктовку працівника фонду захисту інвалідів. Крім того, відповідач вважає, що позивачем пропущені строки звернення до адміністративного суду, які встановлені ч. 2 ст. 99 КАС України. Враховуючи дані обставини просили у задоволені позову відмовити.

Заслухавши в судовому засіданні сторони, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Згідно преамбули Закону України №875-ХІІ від 21.03.1991 року «Про основи соціальної захищеностті інвалідів в Україні» (далі - Закон №875), визначаються основи соціальної захищеності інвалідів в Україні гарантуються їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.

Ст. 18 Закону №875 забезпечує права інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома. Дане право, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Положення статті 19 Закону №875 встановлюють, що для підприємств (об'єднань) установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4 відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місяця.

Роботодавці відповідно до ст.18 Закон №875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані:

- виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні місця;

- створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

-забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством;

-надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів;

-звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 Закону №875.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Середньооблікова чисельність працюючих розраховується відповідно до п.3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України №286 від 28.09.2005р., згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору.

У відповідача в 2010 році за трудовими договорами працювали наступні особи:

ОСОБА_4 відпрацювала в 2010 році 6 місяців (Договір від 02.01,07р. до 01.07.10р.);

ОСОБА_5 відпрацювала в 2010 році 12 місяців (Договір від 10.10.07р. - працює);

ОСОБА_6 відпрацювала в 2010 році 12 місяців (Договір від 06.08.08р. - працює);

ОСОБА_7 відпрацювала в 2010 році 9 місяців (Договір від 06.08.08р. до 17.09.10р);

ОСОБА_8 відпрацював у 2010 році 12 місяців (Договір від 06.08.08р. до 31.12.10р.);

ОСОБА_9 відпрацював у 2010 році 12 місяців (Договір від 20.07.09р. - працює);

ОСОБА_10 відпрацювала в 2010 році 8 місяців (Договір від 16.10.09р. до 01.09.10р.);

ОСОБА_11 відпрацювала в 2010 році 12 місяців (Договір від 01.01.10р.- працює);

ОСОБА_12 відпрацювала в 2010 році 6 місяців (Договір від 01.07.10р.- працює);

ОСОБА_13 відпрацював у 2010 році 5 місяців (Договір від 20.07.10р. - працює).

Згідно розрахунку, середньооблікова кількість працівників у 2010р. склала (6+12+12+9+12+12+8+12+6+5)/12 = 7,8 особи, що при округленні дорівнює 8.

Згідно з даними наданого відповідачем звіту про зайнятість інвалідів (Форма №10-ПІ) за 2010р., середньооблікова чисельність його штатних працівників облікового складу за рік складає 8 осіб, тобто відповідно до ч.1 ст.19 Закону, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить: 1. Даний норматив працевлаштування відповідачем не дотримано, виходячи із даних вказаних у звіті. Середньорічна заробітна плата працівників складає 10092,50 грн. згідно з даними наданого відповідачем звіту про зайнятість інвалідів (Форма №10-ПІ) за 2010р.

Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, відповідач до 15.04.2011р. повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 5046,25 грн.

Частина 1 етапі 20 Закону №875 визначає, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим стапею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України

У зв'язку з тим, що відповідач порушив терміни сплати адміністративно-господарських санкцій на 271 день, позивачем нарахована пеня в розмірі 409,21 грн.

Статтею 8 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що громадяни України мають право на працевлаштування і вибір місця роботи шляхом звернення до підприємств, установ, організацій і до іншого роботодавця або до державної служби зайнятості.

Доказів, які б підтверджували працевлаштування інваліда з 2010 рік в матеріалах справи не має, а відповідачем не надано.

Станом на дату розгляду справи відповідач не подав доказів сплати адміністративно-господарських санкцій та пені.За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Тернопільського обласного j відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій в розмірі 5046,25 та пені в розмірі 409,21 грн. підлягають до задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача про те, що позивачем пропущено строк

звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України, і вважає, що перебіг строку звернення до

адміністративного суду з позовом в даному випадку починається з часу подання позивачем звіту про

зайнятість та працевлаштування інвалідів за 20010 року, поданого відповідачем 03 жовтня 2011 року, а

тому строк звернення до суду позивачем не пропущено. Не приймає суд до уваги, як доказ, твердження

представника відповідача про те, що у 2010 році у позивача працювало менше 8 найманих працівників, а

тому вони не повинні сплачувати адміністративно-господарські санкції, оскільки такі твердження не заслуговують на увагу, виходячи з матеріалів справи та вимог п.3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 286 від 28.09.2005 року.

Відповідно до етапі 71 Кодексу Адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.2, 69, 70, 71, 94,122, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (с. Соколів, Бучацький район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) в користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в розмірі 5046,25 грн. (п'ять тисяч сорок шість грн. 25 коп.) та пеню в розмірі 409,21 грн. (чотириста дев'ять грн. 21 коп.) на рахунок р/р № 31214230700076, ГУДКС України в Тернопільській обл„ МФО 838012, код одержувача 23588195.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддяДанилевич Н.А.

копія вірна

СуддяДанилевич Н.А.