ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/4457/11 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тулянцевої І.В.
при секретарі Кичинській Т.А.
за участю:
представника позивачаОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Придніпровська залізниця»до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про визнання недійсним податкових повідомлень-рішень від 11.11.2010 року № 0000772301/0, від 11.11.2010 року №0000782301/0.
ВСТАНОВИВ:
15 квітня 2011 року Державне підприємство «Придніпровська залізниця» (далі позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області (далі відповідач) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 11.11.2010 року: № 0000772301/0 про донарахування сум з податку на прибуток підприємств у сумі 502 510 грн. (за основним платежем 310 897 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 19 613 грн.), та №0000782301/0 про донарахування сум з податку на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями 1020 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Державною податковою інспекцією у Генічеському районі Херсонської області в період з 28.09.2010 р. по 11.10.2010 р. була проведена планова виїзна документальна перевірка відокремленого структурного підрозділу пансіонату «Прибій» Державного підприємства «Придніпровська залізниця» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., за результатами якої було складено акт № 825/23-1/755803 від 21.10.2010 р. на підставі якого відповідачем були прийняті податкові повідомлення рішення від 11.11.2010 року № 0000772301/0, від 11.11.2010 року №0000782301/0 про донарахування сум податкових зобовязань з податку на прибуток. Позивач вважає винесені за результатами зазначеного акту перевірки податкові повідомлення-рішення противоправними та таким, що підлягають скасуванню. В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги і доводи заявленого позову, просив суд прийняти рішення про задоволення позову.
Відповідач Державна податкова інспекція у Генічеському районі Херсонської області проти задоволення позову заперечував, подав до суду письмові заперечення які приєднані до матеріалів справи. Суду пояснив, що в ході планової виїзної перевірки позивача, за результатами якої було складено акт № 825/23-1/755803 від 21.10.2010 р., ДПІ дійшов до висновку, що структурним підрозділом пансіонат «Прибій» державного підприємства «Придніпровська залізниця» в перевіряємий період надавались послуги по тимчасовому проживанню у літніх корпусах, по харчуванню та проживанню, послуги оренди. Оскільки це не є основною діяльністю підприємства залізничного транспорту, то відокремлений підрозділ повинен був самостійно подавати звітність по прибутковому податку та сплачувати податок на прибуток. У порушення п.2.2 ст. 2 закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в звязку з неподанням пансіонатом «Прибій» до ДПІ у м. Генічеська податкової звітності з податку на прибуток за 2009 р. та перше півріччя 2010 р., встановлено заниження податку на прибуток в сумі 310 897 грн. в тому числі за 2009 р. в сумі 252 532 грн., за півріччя 2010 р. в сумі 58 365 грн., та винесено податкове повідомлення-рішення від 11.11.2010 року: № 0000772301/0 про донарахування сум з податку на прибуток підприємств у сумі 502 510 грн. Крім того, до відповідача на підставі п.п.17.1.2 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» були застосовані штрафні санкції у розмірі десяти відсотків суми податкового зобовязання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше пятдесяти відсотків від суми нарахованого податкового зобовязання та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян., та винесено податкове повідомлення-рішення від 11.11.2010 року №0000782301/0 на суму 1020 грн. Вважають, що оскільки законодавством не передбачено централізована форма сплати податку на прибуток підприємств залізничного транспорту та їх структурних підрозділів, оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені ДПІ правомірно і підстав для їх скасування немає.
Вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд при прийняті постанови виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що з 28.09.2010 р. по 11.10.2010 р. на підставі направлень від 28.09.2010 р. № 219 від 12.10.2010 р., від 12.10.2010 р. № 239, виданих ДПІ у Генічеському районі Херсонської області посадовими особами ДПІ була проведена комплексна планова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності відокремленим структурним підрозділом пансіонатом «Прибій» Державного підприємства «Придніпровська залізниця» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р.
Пансіонат «Прибій» проінформовано про проведення планової виїзної перевірки письмовим повідомленням ДПІ у Генічеському районі Херсонської області від 06.09.2010 р. № 26/23-1/01-134 (т.1 а.с.31), яке вручено 06.09.2010 р. головному бухгалтеру пансіонату, про що свідчить його особистий підпис на розписці про отримання повідомлення (т. 1 а.с. 101).
За результатами перевірки контролюючим органом було складено ОСОБА_2 № 825/23-1/755803 від 21.10.2010 р. (т.1 а.с.115-138) на підставі якого відповідачем були прийняті податкові повідомлення рішення від 11.11.2010 року № 0000772301/0, від 11.11.2010 року №0000782301/0 про донарахування сум податкових зобовязань з податку на прибуток (т.1 а.с.46-47).
Не погоджуючись із винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, директором пансіоната «Прибій» були подані скарги на рішення ДПІ про донарахування сум податку на прибуток до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області, Державної податкової адміністрації у Херсонській області, Державної податкової адміністрації України, за результатами розгляду яких були прийняті рішення про залишення їх без задоволення, а рішень ДПІ без змін (т.1 а.с.45-53).
Фактичною підставою для винесення спірних податкових повідомлень-рішень слугували відображені в акті № 825/23-1/755803 від 21.10.2010 р. висновки податкового органу про те, що протягом перевіряємого періоду пансіонат «Прибій» податкову звітність з податку на прибуток до ДПІ у Генічеського району Херсонської області не подавав, хоча отримував прибуток від надання послуг по: тимчасовому проживанню в літніх корпусах, харчуванню та проживанню, оренді нерухомого майна, що було підтверджено як в ході самої перевірки наданими для перевірки первинними документами, а також сертифікатами відповідності, калькуляцією вартості путівок на 2009 р. і 2010 р., постановою № 20/26 від 05.05.2010 р. про порядок видачі путівок в пансіонат та ОСОБА_2 перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 002838 від 20.07.2010 р., яким встановлено проведення розрахункових операцій через касу підприємства, проведення діяльності без отримання відповідного торгового патенту та ін. (т.1 а.с.29-30, 148-151).
З наданих до суду заперечень до позову свідчить, що відповідач приймаючи рішення про донарахування сум податку на прибуток вважав, що відповідно до п. 2.2. ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 №334/94-ВР (далі Закону України від 28.12.94 №334/94-ВР), платниками податку на прибуток одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту є управління залізниці. Оскільки відокремлений структурний підрозділ пансіонат «Прибій» являється самостійним платником податків, а прибуток отриманий від операцій, не повязаних з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти, тощо, вважається прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту, тому податок підлягає сплаті саме платником, а не Державним підприємством «Придніпровська залізниця» (т. 1 а.с.87-93)
Перевіряючи юридичну та фактичну обгрунтованість вказаних висновків відповідача і винесених на підставі такого висновку спірних актів індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зауважує на наступному.
Судом встановлено, що пансіонат «Прибій» є відокремленим структурним підрозділом Державного підприємства «Придніпровська залізниця» з державною формою власності і не є юридичною особою, діє на підставі Положення про відокремлений структурний підрозділ, затвердженого Наказом підприємства № 840/1 від 29.11.2006 р. Основними завданнями пансіонату є оздоровлення ветеранів залізничного транспорту, працівників Придніпровської залізниці та членів їх сімей, включаючи дітей віком не менше пяти років, отримання прибутку (доходу) від реалізації путівок, курсівок стороннім особам, організаціям та іншої діяльності (т.1 а.с.21-23).
Пансіонат «Прибій» знаходиться на податковому обліку як платник податків в ДПІ у Генічеському районі Херсонської області з 28.02.1996 р. за № 2-б, що підтверджується наявною в матеріалах справи Довідкою ДПІ від 21.06.2011 р. (т.1 а.с.96).
Державне підприємство «Придніпровська залізниці», відокремленим структурним підрозділом якого являється пансіонат «Прибій», знаходиться на податковому обліку в Спеціалізовані державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Дніпропетровську з 29.05.1992 р. за № 127 (т.1 а.с.24).
В ході розгляду справи було встановлено, що листом № 240 від 04.05.2005р пансіонат «Прибій» повідомило ДПІ у Генічеському районі Херсонської області, що з 01.05.2005 р. платником податку на прибуток буде Державне підприємство «Придніпровська залізниця», оскільки централізовано буде подавати податкову звітність та сплачувати податок на прибуток і за відокремлені структурні підрозділи, які не мають статус юридичної особи ( т. 1 а.с.166). З цього періоду податкова звітність з податку на прибуток пансіонату «Прибій» подавалась до Дніпропетровської дирекції залізничних перевезень Державного підприємства «Придніпровська залізниця», структурним підрозділом якого являється пансіонат. В свою чергу зведені податкові декларації з податку на прибуток подавались Дніпропетровською дирекцією залізничних перевезень до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську, що підтверджується залученими до матеріалів справи копіями податкових декларацій за перевіряє мий період (т. 1 а.с.169-222).
Факт подання податкової звітності централізовано Дніпропетровською дирекцією залізничних перевезень, в тому числі і за її структурний підрозділ пансіонат «Прибій», не заперечувалось і самим відповідачем, про що свідчать відомості в акті перевірки № 825/23-1/755803 від 21.10.2010 р. (т. 1 а.с.37-38) та в наданих до суду запереченнях.
Судом також було встановлено, що за результатами планової виїзної перевірки Державного підприємства «Придніпровська залізниця», яка проводилась Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську, предметом перевірки якої являлись в тому числі і відокремлені структурні підрозділи (проводилась у період з 27.09.2010 р. по 18.01.2011 р.), не встановлено заниження або завищення задекларованих ДП «Придніпровська залізниця» показників з податку на прибуток, що підтверджено ОСОБА_2 № 157/08-03/1-01073828 від 01.02.2011 р. (т. 2 а.с.20,27).
В судовому засіданні представником позивача та свідками ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було підтверджено, що з 2-го кварталу 2005 року податкова звітність з податку на прибуток відокремленими структурними підрозділами ДП «Придніпровська залізниця» за місцем податкового обліку цих структурних підрозділів не подається. За перевіряємий період ДП «Придніпровська залізниця» перевірялась Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську, однак з приводу того, що податкова звітність та сплата податку на прибуток за відокремлені структурні підрозділи здійснюється централізовано, ніяких зауважень зроблено не було, штрафні санкції не нараховувались. Податок на прибуток за період з 01.01.2009 р. по 30.06.2010 р. по пансіонату «Прибій» був централізовано нарахований на підставі декларацій поданих пансіонатом до Дирекції, відображений у зведених податкових деклараціях Дніпропетровської дирекції залізничних перевезень ДП «Придніпровська залізниця» та своєчасно сплачений до бюджету. Стосовно неподання податкових декларацій з податку на прибуток до ДПІ у Генічеському районі Херсонської області є їх упущенням, оскільки вважають, що з метою інформування про нарахований податок, пансіонат повинен був направляти декларацію і до органу в якому він знаходиться на податковому обліку.
Суд відмічає, що правовідносини з приводу порядку визначення та сплати податку на прибуток на час виникнення спірних правовідносин були врегульовані Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997 р., п.2.2 ст. 2 якого було визначено, що платниками податку на прибуток, одержаний від основної діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Відповідно до п. п. 2.2.2 п.2.2. цієї статті, визначено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від основної діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи. платниками податку на прибуток, який одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України. Доходи залізниць, одержані від господарської діяльності залізничного транспорту, визначаються у межах доходних надходжень, перерозподілених між залізницями у порядку, затверджуваному Кабінетом Міністрів України. Платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.98 №173 «Про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту», прийнятою відповідно до п.2.2 ст.2 Закону № 334.
Так, до переліку робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, віднесені послуги експлуатаційної діяльності залізниць: - послуги з перевезення пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу, пошти та пов'язані з ними послуги; - роботи (послуги), що виконуються (надаються) підрозділами основної діяльності залізниць; - поточне утримання, профілактичний огляд, обслуговування та всі види ремонту основних фондів, інвентарю, що використовується в основній господарській діяльності; - експлуатація локомотивів, вагонів, дизель- та електропоїздів, їх екіпірування та прибирання; - підготовка вагонів і контейнерів до перевезень; - маневрова робота, супроводження поїздів; - продаж квитків; - навантаження, перевантаження, розвантаження, приймання, видавання та кріплення вантажів, перевірка правильності їх навантаження та кріплення; - перестановка вагонів; - охорона вантажів, основних засобів, інвентарю; - утримання смуги виведення, пристроїв захисту від снігу, піску та вирощування захисних насаджень; - збір та опрацювання інформації з перевезень; - випробувальні роботи на залізницях; - довідково-інформаційні операції щодо роботи залізничного транспорту; - роботи, пов'язані з ліквідацією пожеж, аварій та катастроф, якщо вони виконуються відновними і пожежними поїздами, які перебувають на балансі залізниць; - роботи, пов'язані з технологічною обробкою перевізних документів; - забезпечення пасажирів постільними речами; - водо- та електропостачання. Отже, господарською діяльністю залізничного транспорту є послуги з перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу, пошти і повязані з ними послуги, дохідні надходження від якої підлягають розподілу між залізницями, які беруть участь у перевезеннях.
Статтею 62 Господарського кодексу України визначено, що підприємством є самостійний субєкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими субєктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної , іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим кодексом та іншими законами. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційнми кодом.
З урахуванням наведених норм закону свідчить, що управління залізниці є платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, а платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб.
За таких обставин, суд вважає, що оскільки пансіонат «Прибій» не має статус юридичної особи, нарахування та сплата податку на прибуток в централізованому порядку за перевіряємий період правомірно було здійснено позивачем, що не протиречить положенням п.2.5 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», яким передбачено сплата консолідованого податку. У звязку з чим, податкове повідомлення-рішення про донарахування сум податку на прибуток від 11.11.2010 року № 0000772301/0, підлягає скасуванню.
Стосовно позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.11.2010 р. №0000782301/0 про донарахування сум з податку на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями 1020 грн., суд зазначає, що підстав для його скасування немає, оскільки пансіонат «Прибій» продовжує перебувати на обліку як платник податків в ДПІ у Генічеському районі Херсонської області і тому, податкову звітність повинен був направляти і до ДПІ за місцем перебування на податковому обліку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідач правомірність винесеного податкового повідомлення-рішення від 11.11.2010 р. №0000782301/0 про донарахування сум з податку на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями 1020 грн., належним чином не довів. Висновки перевіряючих осіб, що викладені у акті перевірки, не підкріплені належними та достовірними доказами і носять характер субєктивних припущень.
Керуючись ст.ст. 2,4,7-12,14,86,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Придніпровська залізниця» до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про визнання недійсним податкових повідомлень-рішень від 11.11.2010 року № 0000772301/0, від 11.11.2010 року №0000782301/0 задовольнити частково.
Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області від 11.11.2010 року № 0000772301/0.
В задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний в порядку та строки, визначені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_4