Постанова № 52756179, 14.08.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2015
Номер справи
804/7884/15
Номер документу
52756179
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2015 р. Справа № 804/7884/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Дніпро" до Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, визнання нечинним розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій від 09.04.15 року за №1690/02/22, -

ВСТАНОВИВ:

30.06.15 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дніпро» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровській області , в якому просить :

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо виставлення розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення" з квітня 2015 року виданий відповідачем від 09.04.2015 року за №1690/02/22 .

- визнати нечинним розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення" з квітня 2015 року виданий відповідачем від 09.04.2015 року за №1690/02/22 .

В обґрунтування позову зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дніпро» отримало поштою від Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих пложень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з квітня 2015 року відносно ОСОБА_2 , ОСОБА_3,ОСОБА_4 , які працювали трактористами машиністами та ОСОБА_5, ОСОБА_6 , які працювали доярками (операторами машинного доїння) ЗАТ «Агрофірма Дніпро» правонаступником якого є позивач .

Позивач вважає дії відповідача щодо виставлення розрахунку протиправними, оскільки, на його думку, Пенсійним фондом здійснено розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій з порушенням вимог положень статті 19 Конституції України та без урахування абзацу пятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а тому, на думку позивача, у товариства відсутні правові підстави для здійснення вказаного розрахунку. До того ж у своїх уточненнях до позовної заяви позивач зазначає , що пенсіонери ОСОБА_5, ОСОБА_6 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3,ОСОБА_4 отримали пільгові пенсії у відповідності до п.п. в та д та жодним чином не відносяться ні до списку 1 , ні до списку 2 . Також наданий Товариству розрахунок має істотні розбіжності з наданою Товариству Відповідачем інформацією стосовно сум які підлягають відшкодування та ставить під сумнів правильність їх нарахування .

У судовому засіданні 07.08.15 р. представник позивача позов підтримав у повному обсязі, позовні вимоги просив задовольнити за наявними у справі матеріалами .

У судовому засіданні 07.08.15 р. представник відповідача проти задоволення позову заперечував у повному обсязі, подав до суду письмові запереченні, у яких зазначав, що, Управління, як орган державної влади, діяло в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

14.08.15 р. Представник позивача та представник відповідача подали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі.

Згідно з ч.6 ст.128 Кодексу Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дніпро» (код ЄДРОПУ 30691606) (адреса: 52001, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, місто Підгородне, вулиця Партизанська, будинок 121) зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та платник, що відшкодовує фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.

Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпопетровському районі Дніпропетровської області було складено Розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з квітня 2015 року щодо виплати і доставки пенсії відносно ОСОБА_2 , ОСОБА_3,ОСОБА_4 , які працювали трактористами машиністами та ОСОБА_5, ОСОБА_6 , які працювали доярками ( операторами машинного доїння ) , призначених відповідно до пунктів б з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення

Зі вищезазначеного розрахунку вбачається , що в квітні 2015 року нараховано фактичні витрати на виплату та доставку пенсій у розмірі : за ОСОБА_5 3-, 60 грн. , за ОСОБА_2 192, 37 грн. , за ОСОБА_6 144, 96 грн. , за ОСОБА_3 593, 87 грн. , за ОСОБА_4 206 , 96 грн.

Відповідно до пункту 2 розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон №1058) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Також, цим Законом збережено порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до 01.01.2004 року, тобто до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пункту 1 статті 1, пункту 1 статті 2, пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (з наступними змінами) від 26.06.1997 року № 400/97 - ВР, для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських, інших установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за ставкою 100% від обєкта оподаткування.

Враховуючи, що з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок - чинним законодавством на позивача покладено обов'язок в повному обсязі відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» 3акону № 1058-ІУ виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок ПФУ та Державного бюджету України відповідно.

Разом з цим, специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.

Так, зі змісту статті 14 Закону № 1788-ХІІ вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Виходячи зі змісту положень пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІУ у контексті статті 14 Закону № 1788-ХІІ, суд приходить до висновку, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону № 1788-ХІІ.

Як вбачається з Розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №1690/02/22 від 09.04.2015 року, який містяться в матеріалах справи та отриманий позивачем, пенсії особам, що працювала на підприємстві призначені на підставі статті 13 Закону №1788-ХІІ, а тому, підприємство повинно відшкодувати Фонду понесені останнім витрати на їх виплату та доставку.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі - Інструкція).

Згідно положень пункту 6.1 та пунктів 6.4. - 6.7. Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до абзацу другого частини 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058 застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільнових умовах - в розмірі 100% фактичних витрат на виплату і доставку вищезазначених пенсій. Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058 згідно з додатками 6 та 7 Інструкції, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25 числа повинні вносити до Пенсійного фонду зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно положень п. 6.8. Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Отже, судом встановлено, що згідно Розрахунку №1690/02/22 від 09.04.2015 року ТОВ «Агрофірма Дніпро» повинно відшкодовувати витрати на виплату та доставку пенсій за ОСОБА_5, ОСОБА_2 , за ОСОБА_6, за ОСОБА_3 та за ОСОБА_4 206 , 96 грн. на рахунок управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області у розмірі 1168 , 76 грн . з квітня 2015 року.

Крім того, суд зазначає, що вказаний Розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» був складений за формою, передбаченою додатком 6 до пункту 6.4. Інструкції, та направлений Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області на адресу ТОВ «Агрофірма Дніпро», що, в свою чергу, відподіє вимогам Інструкції.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств - платників фіксованого господарського податку" було внесено також зміни до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" крім тих, які є платниками фіксованого господарського податку.

Тобто, суб'эктами підприємницької діяльності, які до 01.01.2015 р. були платниками фіксованого сільськогосподарського податку, законодавцем ще з 01.01.2016 р. було зроблено виключення щодо оподаткування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "в" - "е" , "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та відшкодування їх Пенсійному фонду України, якими вони і користувались до 01.01.2015 р.

З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи " , яким пункт 9.1 статті 9 Податкового кодексу України викладено в іншій редакції, відповідно до якої з переліку загальнодержавних податків виключено фіксований сільскогосподарський податок.

Враховуючи вищезазначене те, що з 01.01.2015 року відповідач вже не є платником фіксованого сільскогосподарського податку, на нього з 01.01.2015 покладено обов'язок в повному обсязі відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та нормативними актами України, а тому, позовні вимоги позивача є необґрунтованими, не підтвердженими належними доказами та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Дніпро» до Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, визнання нечинним розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій від 09.04.15 року за №1690/02/22 - відмовити .

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_1