ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2015 року Справа № 803/3487/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» ОСОБА_3 про визнання протиправною бездіяльності,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію Публічного акціонерного товариства Дельта Банк ОСОБА_3 (далі відповідач, уповноважена особа Фонду), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності уповноваженої особи Фонду щодо невключення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі Фонд) та зобовязання відповідачів включити ОСОБА_1 до зазначеного переліку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобовязання вчинити дії залишено без розгляду у звязку з поданням позивачем клопотання про зменшення розміру позовних вимог.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що невключення позивача до списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду є незаконною бездіяльністю відповідача, оскільки кошти позивача, що знаходяться на рахунку в банку не підпадають під обмеження, встановленні Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Також позивач посилався на те, що дії відповідача щодо тимчасового обмеження позивача в отриманні ним гарантованої виплати на період проведення додаткової перевірки правочинів (договорів), укладених фізичними особами з банком, прямо суперечать частині першій статті 36 вказаного Закону.
Тому просить визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду щодо невключення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити. Вважає, що хоча його на час розгляду справи в суді і було включено до Списку вкладників на відшкодування, однак Уповноважена особа фонду невчасно, з порушенням встановлених строків, включивши його до вищевказаного списку, допустила протиправну бездіяльність. Тому позов уточнив, просив визнати протиправною таку бездіяльність відповідача щодо невключення його до Списку у встановлений законодавством термін.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити повністю. В судовому засіданні представник відповідача відмовився від розгляду судом клопотань про зупинення провадження та закриття провадження у справі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що уточнений адміністративний позов підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
Частина 1 статті 17 КАС України передбачає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є вкладником ПАТ «Дельта Банк», що підтверджується договорами банківського вкладу (депозиту):
№011-02580-261214 від 26.12.2014 року на суму вкладу 5 787 Євро;
а також має відкритий поточний рахунок у даному банку відповідно до договору на відкриття та обслуговування поточного рахунку, операції за яким можна здійснювати з використанням електронних платіжних засобів №009-02580-261214 від 26.12.2014 року.
Постановою Правління Національного банку України №150 від 02.03.2015 року «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до категорії неплатоспроможних» та рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №51 від 02.03.2015 року «Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві «Дельта Банк» ПАТ «Дельта Банк» віднесено до категорії неплатоспроможних, запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Дельта банк» ОСОБА_3.
Позивач ОСОБА_1 у своїй заяві до уповноваженої особи Фонду від 17.06.2015 року просив провести виплати згідно Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та надати інформацію щодо таких виплат по грошовим коштам, розміщеним у ПАТ «Дельта Банк» за договорами від 26.12.2014 року.
У відповідь на звернення ОСОБА_1 тимчасова адміністрація ПАТ «Дельта Банк» листом від 30.06.2015 року за вих.№05-3024095 повідомила позивача про те, що за рахунками, відкритими на імя ОСОБА_1 у банку, операції щодо виплат тимчасово обмежені на час тимчасової адміністрації та наразі здійснюється перевірка операцій за рахунками, відкритими на його ім'я в банку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до пунктів 3 та 4 частини першої статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти; вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Частиною першою статті 26 зазначеного Закону встановлено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку. Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини четвертої зазначеної статті Фонд не відшкодовує кошти: передані банку в довірче управління; за вкладом у розмірі менше 10 гривень; за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника; розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб'єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік; розміщені на вклад власником істотної участі банку; розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або має інші фінансові привілеї від банку; за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань; за вкладами у філіях іноземних банків; за вкладами у банківських металах.
Пунктом 1 частини п'ятої статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку. Уповноважена особа Фонду від імені Фонду набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення. На період тимчасової адміністрації усі структурні підрозділи, органи та посадові особи банку підпорядковуються у своїй діяльності уповноваженій особі Фонду і діють у визначених нею межах та порядку.
Згідно статті 26 вказаного Закону Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Відповідно до пункту 1 частини 6 статті 36 Закону, під час дії тимчасової адміністрації здійснюється виплата коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України.
Згідно з пунктом 1 частини шостої зазначеної статті обмеження, встановлене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті, не поширюється на зобов'язання банку щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до цієї статті.
Абзацами дев'ятим та десятим частини шостої статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що зобов'язання банку, передбачені пунктами 1 - 4 частини шостої цієї статті, виконуються банком у межах його фінансових можливостей у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Фонду. З метою забезпечення виконання зобов'язань банку, передбачених пунктом 1 частини шостої цієї статті, Фонд має право надати банку цільову позику. Виплати за такими зобов'язаннями за рахунок цільової позики Фонду мають розпочатися не пізніше першого місяця з дати запровадження у неплатоспроможному банку тимчасової адміністрації, а для системно важливих банків - не пізніше двох місяців.
Пунктом 7 розділу ІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012 року (далі Положення), встановлено, що з метою забезпечення виконання зобов'язань банку з виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників Фонд має право надати неплатоспроможному банку цільову позику. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, у національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації.
Таким чином, обмеження на задоволення вимог вкладників не поширюються на зобов'язання банку щодо виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників, виплати за якими здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України. При цьому з метою забезпечення виконання зазначених зобов'язань банку Фонд має право надати банку цільову позику, виплати за якою мають розпочатись не пізніше першого місяця з дати запровадження у неплатоспроможному банку тимчасової адміністрації.
Пунктом 8 розділу ІІ Положення визначено, що у разі необхідності отримання цільової позики уповноважена особа Фонду подає Фонду разом із обґрунтуванням заявку на отримання цільової позики для здійснення виплат вкладникам згідно з додатком 1 до цього Положення. Обґрунтування необхідності надання цільової позики має містити суми прогнозних надходжень та відтоку грошових коштів протягом періоду дії тимчасової адміністрації, а також розшифрування рахунку №9806 «Документи фізичних осіб, що не виконані в строк з вини банку». До заявки додаються, зокрема, список вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду, згідно з додатком 3 до цього Положення (далі - Список); перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-7 частини четвертої статті 26 Закону.
Відповідно до пунктів 9 та 10 розділу ІІ Положення цільова позика перераховується Фондом неплатоспроможному банку окремими траншами на підставі укладеного між Фондом та банком договору цільової позики. Для отримання чергового траншу цільової позики уповноважена особа Фонду надає до Фонду заявку на отримання траншу. До заявки на отримання траншу додається список вкладників (у межах Списку), які отримують кошти за рахунок цього траншу, а також його розрахунок. Список (списки) формується (ються) відповідно до базової структури Правил у розрізі рахунків вкладника з визначенням належних розрахункових сум, в електронному вигляді - за структурою інформаційного рядка файла «Список», визначеною у додатку 4 до цього Положення. Список складається з інформації, що введена в базу даних про вкладників відповідно до укладених з банком договорів банківського вкладу (депозиту) та банківського рахунку. До Списку не включається інформація про вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону. Список подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. У супровідному листі зазначаються кількість інформаційних рядків та підсумкові значення сум. Список на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та засвідчується підписами уповноваженої особи Фонду, головного бухгалтера банку та відбитком печатки банку (за наявності), на електронних носіях - на CD-дисках у csv-файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними. Список в електронному вигляді може бути переданий до Фонду засобами електронної пошти Національного банку України.
Пунктом 11 розділу ІІ Положення встановлено, що Фонд завантажує поданий уповноваженою особою Фонду Список до програмно-апаратного комплексу Фонду та здійснює його перевірку в частині: наявності всіх необхідних для проведення ідентифікації реквізитів вкладника; коректності реквізитів вкладника; значення загального розміру розрахункових сум за всіма рахунками одного вкладника, що не повинно перевищувати суму граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Отже, у разі необхідності отримання цільової позики уповноважена особа Фонду подає Фонду разом із обґрунтуванням заявку на отримання цільової позики для здійснення виплат вкладникам, до якої додається, зокрема, список вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду, згідно з додатком 3 до Положення, який формується з інформації, що введена в базу даних банку про вкладників відповідно до укладених з банком договорів банківського вкладу (депозиту) та банківського рахунку, та для отримання чергового траншу цільової позики уповноважена особа Фонду надає до Фонду заявку на отримання траншу, до якої у тому числі додається список вкладників (у межах Списку), які отримують кошти за рахунок цього траншу. При цьому до списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду, не підлягає включенню лише та інформація про вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
В судовому засіданні встановлено, що позивача ОСОБА_1 лише 01.10.2015 року включено до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (а.с. 59).
Як зазначив представник відповідача у своїх запереченнях, Фонд надав цільову позику ПАТ «Дельта Банк» з метою виконання банком своїх зобовязань перед вкладниками банку. Банком розпочато з 11.06.2015 року через банки-партнери виплати вкладникам ПАТ «Дельта Банк» в межах суми відшкодування, що гарантуються Фондом.
Таким чином, у відповідача були наявні усі правові підстави для включення позивача до списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду.
Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про відсутність підстав для включення позивача до списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду станом на момент звернення позивача, з посиланням на те, що за його рахунками здійснюється перевірка на предмет нікчемності договорів, укладених між позивачем та ПАТ «Дельта Банк». В судовому засіданні представником відповідача не надано будь-яких доказів про необхідність проведення Комісією з перевірки правочинів саме підставності здійснення перевірки договору банківського вкладу (депозиту), який було укладено між позивачем та ПАТ «Дельта Банк» 26.12.2014 року.
Суд зазначає, що надане законодавством уповноваженій особі Фонду право обмежувати здійснення банком будь-яких операцій не є безумовним, оскільки для реалізації даного права відповідач повинен був мати обґрунтовані підстави для блокування виплат за вкладами позивача, які підтверджені належними доказами.
Водночас доказів та відповідних обґрунтувань на підтвердження наявності обставин, які б зумовлювали відсутність правових підстав для включення позивача, станом на момент його звернення до уповноваженої особи Фонду, до списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду, відповідачем суду не надано. Разом з тим, із досліджених в судовому засіданні матеріалів справи судом не встановлено наявність підстав для віднесення позивача до вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», або інших підстав, які б зумовлювали неможливість включення позивача до списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду, згідно з додатком 3 до Положення.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про те, що невключення відповідачем у встановлений законодавством строк ОСОБА_1 до списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду, порушує гарантоване законом право останнього на отримання суми відшкодування за вкладами, а тому таку бездіяльність уповноваженої особи Фонду слід визнати протиправною.
Враховуючи вищевикладене та виходячи із наданих суду статтею 162 КАС України повноважень, адміністративний позов слід задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача по невключенню у встановлений законодавством строк позивача до списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки позов підлягає задоволенню, тому відповідно до частини першої статті 94 КАС України на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ «Дельта Банк» 487,20 грн. судового збору, сплаченого ним згідно квитанції №24 від 09.09.2015 року за ставками і правилами, визначеним Законом України «Про судовий збір» за одну позовну вимогу яка задоволена судом, оскільки решта позовних вимог ухвалою суду у звязку з відмовою позивача від них залишено без розгляду.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 181, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статтей 2, 26, 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» ОСОБА_3 щодо невключення у встановлений законодавством термін ОСОБА_1 до списку вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 487 гривень 20 копійок (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде виготовлена в повному обсязі 24 жовтня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
ГоловуючийС.Ф. Костюкевич