Ухвала суду № 52752732, 19.10.2015, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
19.10.2015
Номер справи
914/2828/15
Номер документу
52752732
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

19.10.2015 р.Справа№ 914/2828/15

За позовом: Відділу освіти Шевченківського району Управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача: Шевченківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, м. Львів

про стягнення 47 729 грн. 30 коп.

Суддя Морозюк А.Я.

при секретарі Дзедзінській Ю.К.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - юрисконсульт

від відповідача: не зявився

Позов заявлено Відділом освіти Шевченківського району Управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до Шевченківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про стягнення коштів за харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в сумі 47 729 грн. 30 коп.

Ухвалою суду від 21.08.2015 р. порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в засіданні на 29.09.2015 р., відстрочено сплату судового збору за подання позовної заяви до 29.09.2015 р. Ухвалою суду від 29.09.2015 р. розгляд справи відкладено на 19.10.2015 р., продовжено строк на який відстрочено сплату судового збору за подання позовної заяви до 19.10.2015 р.

В судовому засіданні 19.10.2015 р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, доказів сплати судового збору за подання позовної заяви не надав.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем в порушення вимог ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. №936, не відшкодовано за період з серпня 2012 р. по листопад 2013 р. виплати за харчування у дошкільних закладах 52 дітей потерпілих від Чорнобильської катастрофи на загальну суму 47 729,30 грн., розрахунок якої позивач надав відповідачу у лютому 2014 р.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, причин неявки не повідомив, хоча належно був повідомлений про дату, час та місце судового засідання, про що свідчить його підпис здійснений в судовому засіданні 29.09.2015 р. на бланку ознайомлення сторін про відкладення розгляду справи на 19.10.2015 р. та відображено в протоколі судового засідання від 29.09.2015 р. Відповідач у поданому суду 29.09.2015 р. відзиві проти позову заперечив, просить відмовити позивачу в задоволенні позову.

Суд розглядає справу за відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд зазначає наступне.

Право на звернення до господарського суду врегульовано ст.1 Господарського процесуального кодексу України (далі-ГПК України), яка передбачає, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до норм ст.12 ГПК України, господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Пунктами 1,7 ч.1 ст.3 КАС України встановлено, що справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Відповідно до пункту 1 ч.2 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції що діяла до 01.01.2015 р. ) встановлено, що потерпілим дітям, зазначеним у пунктах 1 - 6 статті 27 цього Закону, та їх батькам надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, повне державне забезпечення дітей до вступу їх до школи (не старше 8 років) шляхом безплатного виховання (утримання) їх у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах і надання щомісячної грошової допомоги, розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. № 936, затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Цей Порядок, у відповідності до п. 1, визначає механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінсоцполітики.

У відповідності до п. 2 Порядку (в редакції, що діяла у відповідний період), розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються Міністерство соціальної політики Автономної Республіки Крим, головні управління праці та соціального захисту населення обласних, Головне управління соціального захисту населення Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів.

Пунктом 4 Порядку встановлено, що виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, зокрема: відшкодування витрат, пов'язаних з вихованням (утриманням) дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, відділам освіти районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурним підрозділам з питань освіти виконавчих органів міських, районних у містах рад, які до 25 числа кожного місяця подають уповноваженим органам відомості - розрахунки відповідно до пункту 1 частини першої статті 30 Закону та частини п'ятої статті 35 Закону України "Про дошкільну освіту"(пп. 21).

У відповідності до абз. 4-7 п. 6 Порядку, до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що провадяться в установленому законодавством порядку.

Отже, з врахуванням вищенаведених норм спір щодо відшкодування витрат, повязаних з вихованням (утриманням) у дошкільних закладах дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи носить публічно-правовий характер, а тому такий спір не підвідомчий господарським судам. Господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, якщо склад учасників спору відповідає положенням статті 1 ГПК України, а правовідносини, стосовно яких виник спір, носять господарський характер.

Відтак, суд прийшов до висновку про припинення провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України(спір не підлягає вирішенню в господарських судах України).

На підставі наведеного, керуючись п.1 ч.1 ст.80, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Провадження у справі припинити.

Суддя Морозюк А.Я.