Постанова № 52748937, 21.09.2015, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
21.09.2015
Номер справи
465/4715/15-а
Номер документу
52748937
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

465/4715/15-а

2-а/465/242/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.09.2015 року суддя Франківського районного суду м.Львова Гулієва М.І.,розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Франківському р-ні про визнання дій протиправними , зобов»язання перерахувати та виплатити пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду,заподіяну здоров»ю, відповідно до ст.50,54 Закону України»Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ,-

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду із позовом до відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова, в якому просить визнати дії протиправними, зобовязати відповідача перерахувати та виплатити пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду,заподіяну здоров»ю, відповідно до ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.14р.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"., являється особою, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи,є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії,інвалідом 2 групи по захворюваннях,пов"язаних з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС . 3.09.14р.він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі,не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, оскільки,зміни,які внесені в ЗаконУкраїни "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2008р".визнані неконституційними рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р.Однак, відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії.Статтею 62 Закону не передбачено право Кабінету Міністрів України зменшувати визначені Законом суми виплат.Просить визнати неправомірним рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова про відмову у проведенні перерахунку пенсій та зобов"язати відповідача перерахувати і виплатити йому з 01.01.14р.пенсію по інвалідності і додаткову пенсію за шкоду,заподіяну здоров"ю,відповідно до ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ,виходячи з мінімальної пенсії за віком,яка встановлена в розмірі прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність.

ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова подало заперечення на позов, у якому зазначає, що Законом України від 14.06.11р."Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011рік" передбачено,що у 2011р.положення ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"застосовуються в порядку і розмірах,встановлених Кабінетом Міністрів України,виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету ПФУ на 2011р.Аналогічні положення містяться у законах України про Державний бюджет на 2012-2015роки.На виконання вимог вказаних законів КМУ прийнято постанови від 06.07.11р."Про встановлення деяких ромірів виплат,що фінансуються за рахунок коштів державного бюджет"" та від 23.11.11р."Про підвищення рівня соціального захисту громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.11р.та від 25.01.12р.підтверджена законність повноважень КМУ встановлювати розміри пенсійних виплат.У зв"язку з наведеним просить у задоволенні позову відмовити.

Оскільки, предметом позову є нарахування та виплата підвищення до пенсії, в силу п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи ,подані заперечення, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.46 Конституції України,громадяни мають право на соціальний захист,що включає право на забезпечення їх у разі повної,часткової або тимчасової втрати працездатності,втрати годувальника,безробіття з незалежних від них причин,а також у старості та в інших випадках,передбачених законом.

Судом встановлено,що ОСОБА_1М.є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії,інвалідом 2 групи по захворюваннях,пов"язаних з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС .

Статтею 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено,що Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах: пріоритету життя та здоров'я людей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, повної відповідальності держави за створення безпечних і нешкідливих умов праці; комплексного розв'язання завдань охорони здоров'я, соціальної політики і використання забруднених територій на основі державних цільових програм з цих питань та урахування інших напрямів економічної та соціальної політики, досягнень в галузі науки та охорони навколишнього середовища; соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;та ін.

Згідно п.1 ст.13 вказаного Закону,д ержава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за: пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

Пенсії особам,віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді-державної пенсії,додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров"ю,яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістомст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 09.07.2007 року особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 09.07.2007 року,встановлено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цьогоЗакону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що норми і положення ст. ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування .

Законом України"Про внесення змін та визнання такими,що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014р.,який набув чинності з 01.01.2015р.внесено зміни до ст.50,54Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,зокрема у ст.50 зазначено,що особам,віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду,заподіяну здоров"ю у порядку та розмірах,встановлених Кабінетом Міністрів України.Стаття 54 викладена в новій редакції,згідно якої п енсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Пунктом 16 розділу 111 Прикінцевих положень вказаного Закону зобов"язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів,необхідних для його реалізації. Однак,такі нормативно-правові акти щодо застосування норм і положень ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не прийняті по даний час.

Як вбачається з відповіді УПФУ у Франківському р-ну м.Львова від 17.09.14р.,пенсія ОСОБА_1нараховується згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,Закону України"Про пенсійне забезпечення" ,інших нормативно-правових актів,зокрема,постанови КМУ №327 від 23.04.12р.в частині нарахування доплати в сумі 100грн.

Крім того,як вбачається з постанови КМУ №112 від 25.03.14р.,якою внесено зміни у постанову КМУ №745 від 06.07.11р.,особам,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ,тим,що належать до категорії 1,інвалідам 2 групи,виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду,заподіяну здоров"ю в розмірі 379,6грн.

Пенсія по інвалідності виплачується позивачу відповідно до постанови КМУ №1210 від 23.11.11р.,якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

При вирішенні даного спору суд також враховує положення ст.64 Конституції України,відповідно до якої конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені,крім випадків,передбачених Конституцією України.

Відповідно до п. 17 ч. 1 с. 87Бюджетного кодексу Українидо видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другоїстатті 67-1 цього Кодексу), належать видатки надержавні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, запобігання виникненню та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха.

Відповідно до мотивувальної частини РішенняКонституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012,нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першоїстатті 4Бюджетного кодексу України. КАбінет Міністрів України регулює порядок і розміри соціальних виплат та допомоги,які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України,відповідно до Конституції та законів України.Суди під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян керуються,зокрема,принципом законності,який передбачає застосування судами законів України,а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, прийнятих на підставі і в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та законами України, в т.ч.нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України,виданих у межах його компетенції і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Як вбачається з Рішення Конституційного Суду України від 26.12.11р. у справі №20рп/2011,передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними.Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою,зокрема,через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.Крім того,такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України,що згідно з ч.1 ст.17 Конституції України є наважливішою функцією держави.Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави,проте мають забезпечувти конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім"ї,гарантоване ст.48 Конституції України.Конституційний Суд України виходив з того ,що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави,верховенства права обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов"язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України.

Крім того,Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначив,що неприпустимим є встановлення такого правового регулювання,відповідно до якого розмір пенсій,інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня,визначеного в частині 3 ст.46 Конституції України і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність,що суперечитиме ст.21 Конституції України.

Отже,зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж,за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Згідно експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв"язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру від 27.04.12р.№3 вбачається, що у ОСОБА_1встановлене захворювання- Са лівої нирки TINOMO ст.1кл.гр.111,яке пов"язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. .

Як вбачається з виписки з акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня страти професійної працездатності №015977 ,ОСОБА_3 у зв"язку з захворюванням, пов"язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, встановлено 2 групу інвалідності пожиттєво.

Постанови КМ України №745 від 6.07.11р., №112 від 25.03.14р., №1210 від 23.11.11р.не підлягають застосуванню у 2015р.для визначення виплат,передбачених ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",оскільки, видані не на підставі і не на виконання Закону України"Про Державний бюджет на 2015рік".

Крім того,суд приходить до висновку,що виплати на підставі зазначених постанов пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров"ю відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",не відповідають принципу пропорційності і справедливості та ставлять під сумнів саму сутність змісту права позивача на отримання вказаних виплат,зважаючи на те,що з 2011р. по 2015р.відбулось значне зростання цін та індексу інфляції.

З метою захисту порушених прав позивача,з врахуванням положень ст.22 ,64 Конституції України ,ст.9 ч.4 КАСУ ,суд застосовує правовий акт,який має вищу юридичну силу та приходить до висновку про задоволення позовних вимог, з 15.01.15р.,беручи до уваги ухвалу Франківського районного суду м.Львова від 05.08.15р.

Керуючись ст.ст. 7-14,94,158-163,167,183-2 КАС України,, -

п о с т а н о в и в :

.

Позов задоволити .

Визнати неправомірним рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Франківському р-ні м.Львова про відмову у проведенні перерахування пенсії.

Зобов»язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Франківському р-ні м.Львова перерахувати та виплатити ОСОБА_4 пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду,заподіяну здоров»ю, відповідно до ст.50,54 Закону України»Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 15.01.15р. ,виходячи з мінімальної пенсії за віком ,яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність ,з врахуванням ст.28 Закону України»Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « та виплачених сум.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10днів з дня отримання її копії.

Суддя: М.І.Гулієва