Справа №492/1454/15-а
Провадження №2а/492/50/15
У К Р А Ї Н А
АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2015 року м. Арциз
Арцизький районний суд Одеської області у складі: головуючого судді Крутової О. М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
28.09.2015 р. ОСОБА_1 М (далі за текстом позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області (далі за текстом УПФУ, відповідач) про визнання протиправними дій щодо не включення до розрахунку пенсії доплат, відповідно до Закону України «Про державну службу», а саме:
- надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи;
- премії;
- інші виплати;
- індексацію заробітної плати.
Позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 11.09.2015 р., виходячи із 90 (девяноста) відсотків щомісячного окладу державного службовця, з включенням до розміру пенсії доплат, з яких фактично нараховані і сплачені страхові внески.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що працював в Арцизькій міжрайонній державній податковій інспекції на посаді головного державного податкового інспектора. Як державному службовцю, від 17.04.2010 р., призначена пенсія у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
11.09.2015 р. позивач звернувся до УПФУ із заявою про надання розяснень щодо не включення до розрахунку пенсії, суми доплат до заробітної плати, на підставі довідки про складові заробітної плати за №9341/8/15-07-05-01-19 від 11.09.2015 р. Листом УПФУ №4330/03 від 16.09.2015 р. позивачу надано розяснення і відмовлено в перерахунку пенсії з більшого заробітку, на підставі рішення №41 від 11.09.2015 р.
Позивач вважає, що дії про не включення суми виплат, як складової заробітної плати, до розрахунку пенсії є протиправними і просить суд зобовязати УПФУ здійснити перерахунок пенсії із врахуванням виплат, згідно наданої довідки, з дати звернення до органів ПФУ, а саме з 11.09.2015 р., виходячи із 90 (девяноста) відсотків щомісячного окладу державного службовця.
Ухвалою суду від 30.09.2015 р. відкрито скорочене провадження по адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії (а. с. 29).
Відповідач 16.10.2015 р. подав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову (а. с. 31 32). В обґрунтування заперечень зазначив, що позивач знаходиться на обліку в УПФУ, отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу», з 16.04.2010 р. Для розрахунку розміру пенсії взято стаж роботи державного службовця 19 років 4 місяці 29 днів, оклад у розмірі 2859,11 (дві тисячі вісімсот пятдесят девять) гривень 11 копійок. Пенсію призначено у розмірі 90 (девяноста) відсотків від суми заробітної плати. У розрахунок суми заробітної плати включено: посадовий оклад, надбавка за високі досягнення у праці, премії. Довідки, які надав позивач при призначені пенсії у 2010 році про складові заробітної плати, не містили такі виплати: як матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідач вважає обґрунтованим рішення №41 від 11.09.2015 р. про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку з підстав того, що перерахунок пенсії законодавчо не врегульований та не передбачений жодною статтею чинного законодавства.
Оскільки, позивач звернувся до суду з позовом 28.09.2015 р., а оскаржує дії УПФУ з 16.04.2010 р., тобто за межами строку, встановленого ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України), відповідач вважає, що позивач пропустив 6 (шестимісячний) строк для звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, оскільки про порушення своїх прав ОСОБА_2 мав дізнатися з моменту призначення та виплати йому щомісячної пенсії, тобто з 16.04.2010 р.
Виходячи з вищенаведеного, УПФУ просить суд позов ОСОБА_2 залишити без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 працював в Арцизькій МДПІ на посаді головного державного податкового інспектора. Стаж роботи на державній службі склав 19 років 4 місяці 29 днів (а. с. 18 - 25).
З 16.04.2010 р. позивачу призначена пенсія, як державному службовцю (а. с. 35).
11.09.2015 р. позивач звернувся до УПФУ з письмовою заявою про перерахунок пенсії (а. с. 9). Відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з більшого заробітку, у звязку з тим, що не виконуються вимоги ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (а. с. 7. 8).
Згідно копії довідки УПФУ №1882/05, розмір заробітної плати ОСОБА_1, з якої призначено пенсію, складається: з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, середнього розміру премії за 24 місяця перед зверненням за пенсією, середнього розміру надбавки за інтенсивність праці за 24 місяці перед зверненням за пенсією (а. с. 14).
Відповідно до довідки №9341/8/15-07-05-01-19 від 11.09.2015 р., виданої Арцизькою обєднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС України на імя позивача, про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяця роботи перед зверненням за пенсією, відповідно до Закону України «Про державну службу», зазначено що на всі виплати (у т. ч. інші), які включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а. с. 12, 13).
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинним на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 (вісімдесят) відсотків від суми заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 (десяти) років на державній службі, пенсія збільшувалась на 1 (один) відсоток заробітку, але не більше 90 (девяноста) відсотків від заробітної плати.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власника або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку про обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою, до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлювана Верховним судом України в Постанові від 14.05.2013 р. по справі №21-125а/13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Водночас, право пенсіонера на вибір періоду, з якого обчислюється розмір пенсії передбачено п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», згідно якого розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 (двадцять чотири) місяці роботи, перед зверненням за пенсією.
Висновок УПФУ про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, перевагу надано положенням Закону України «Про державну службу», Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час, перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин, а саме Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закон України «Про пенсійне забезпечення».
Тому, доводи відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 суд не бере до уваги, оскільки вони спростовуються встановленими фактичними обставинами по справі.
Суд вважає, що дії УПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу з урахуванням доплат, а саме: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, інші виплати, індексація заробітної плати є протиправними, тому позовні вимоги є підставними та підлягають задоволенню.
Таким чином, суд вважає необхідним визнати дії Управління ПФУ протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, інші виплати, індексації заробітної плати.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії 11.09.2015 р. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися з 01.09.2015 р., а не з 11.09.2015 р., як про це зазначив позивач у позові.
Вимоги позивача про перерахування пенсії з 11.09.2015 р., суд не задовольняє.
Враховуючи викладене, суд вважає зобовязати УПФУ провести перерахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_1, з 01.09.2015 р., виходячи із 90 (девяноста) відсотків щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, інші виплати, індексацію заробітної плати, з якої фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено. Таким чином, слід стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 324,80 (триста двадцять чотири) гривні 80 копійок.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», ст. ст. 94, 159 163, 167, 183 - 2, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (16.04.1950 р. н., РНОКПП НОМЕР_1) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 (16.04.1950 р. н., РНОКПП НОМЕР_1) з урахуванням: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, інші виплати, індексації заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити з 01.09.2015 р. перерахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_1 (16.04.1950 р. н., РНОКПП НОМЕР_1), виходячи із 90 (девяноста) відсотків щомісячного окладу державного службовця, із включенням до розміру пенсії: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, інші виплати, індексації заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на обовязкове державне соціальне страхування.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (16.04.1950 р. н., РНОКПП НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у сумі 324,80 (триста двадцять чотири) гривні 80 копійок.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області виконати постанову негайно, у межах суми стягнення за 1 (один) місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня отримання її копії, з надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя
Арцизького районного суду ОСОБА_3