Постанова № 52724684, 05.10.2015, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
05.10.2015
Номер справи
569/13001/15-а
Номер документу
52724684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/13001/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2015 року м.Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Рудика Л.Д. розглянувши в порядку скороченого провадження у м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рівне, у якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Рівне, які полягають у відмові ОСОБА_1 зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи із 02.11.1992 року по 31.08.1996 року на ВАТ «Адінол» та у відмові здійснити обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати на ВАТ «Адінол» згідно довідки №47-11 від 24.04.2011 року починаючи з 09.05.2015 року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Рівне призначити та виплатити позивачу пільгову пенсію за Списком № 1 починаючи із 09.05.2015 року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити виплату пенсії зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи ОСОБА_1 із 02.11.1992 року по 31.08.1996 року на ВАТ «Адінол» починаючи із 09.05.2015 року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити обчислення та виплату пільгової пенсії за віком за Списком № 1 з урахуванням заробітної плати за роботу на ВАТ «Адінол» відповідно до довідки №47-11 від 24.04.2011 року.

28 вересня 2015 року до суду надійшло письмове заперечення представника відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Рівне, в якому він просить в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд визнав наявні матеріали достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження та ухвалення постанови відповідно до ч. 6 ст. 183-2 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 09 травня 2015 року була призначена пенсія без врахування шкідливого стажу роботи та заробітної плати зо 60 календарних місяців до 2000 року за час роботи в ВАТ «Адінол».

08.07.15 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Рівне із заявою про нарахування пенсії з врахуванням стажу роботи в ВАТ «Адінол» за Списком №1 із врахуванням заробітної плати за 60 календарних місяці до 2000 року та надав усі документи, що підтверджують його роботу в шкідливих умовах праці.

Листом від 22.07.2015 року за №263/10 позивачу було відмовлено в зарахуванні пільгового стажу за період роботи на ВАТ «Адінол» із 02.11.1992 року по 31.08.1996 року та врахування довідки про заробітну плату на вказаному підприємстві, мотивуючи, тим, що на даний час підприємство ВАТ «Адінол» є ліквідованим, тому немає можливості здійснити перевірку документів, наданих для призначення ОСОБА_1 пенсії.

Такі дії відповідача суд вважає неправомірними, оскільки право позивача на пільгову пенсію передбачено ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відповідач стверджує, що первинними документами не підтверджується зайнятість на роботах, що дають право на зарахування пільгового стажу за Списком №1 протягом періоду роботи на ВАТ «Адінол».

Згідно з п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі Порядок) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно із копією уточнюючої довідки №46-11 від 25.04.2011 року, виданої ВАТ «Адінол» позивач в період із 02.11.1992 року (наказ №12 від 02.11.1992 року) по 31.08.1996 року (наказ № 72 від 06.09.1996 року) працював повний робочий день в цеху адипінової кислоти СП фірми «Адінол» на посаді апаратника окислення по виробництву органічних кислот. Зазначені відомості про роботу позивача в шкідливих умовах праці підтверджуються записами в його трудовій книжці із посиланням на відповідні первинні документи, а саме «накази про прийняття та звільнення з роботи». Довідка видана на підставі первинних документів, що зберігаються в архіві ліквідатора ВАТ «Адінол», а саме: особових рахунків за 1992-1996 роки, наказів про прийом та звільнення з роботи за 1992-1996 роки. Вказана посада апаратника окислення в цеху адипінової кислоти - виробництво органічних кислот передбачена Списком № 1, розділ 8, пункт 1, код 1080 А 010, затвердженим Постановою КМУ № 162 від 11.03.1994 року.

Згідно до вимог ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Оскільки уточнююча довідка видавалась на підставі книг наказів про прийняття та звільнення з роботи, відтак, враховуючи що вона не оскаржена та не визнана недійсною, відомості, які викладені в зазначеній довідці, несуть цілком обгрунтований та достовірний характер.

Пільгова посада на роботі в шкідливих умовах, за якою працював позивач передбачена Списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженим Постановою КЗУІУ від 11.03.1994 року №162 та надає право дострокового виходу на пенсію.

Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 № 162 передбачається, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу. переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Оскільки уточнююча довідка видавалась на підставі книг наказів про прийняття та звільнення з роботи, відтак, враховуючи що вона не оскаржена та не визнана недійсною, відомості, які викладені в означеній довідці, несуть цілком обгрунтований та достовірний характер.

Відповідно до Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Згідно з п. 4 Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, пєеного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Відповідно до п.4.2. результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умоЕИ ї характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право ка призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердженні! права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Пунктом 4.3. передбачено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторії виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати ні стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу несприятливих умовах.

Відповідно до положень пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01 серпня 1992 року-№442 проведення атестації робочих місць доручено керівникам підприємств та організацій незалежно від форм власності й господарювання.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Такими первинними документами є: розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості по заробітній платі, особові рахунки по заробітній платі або ж платіжні відомості по заробітній платі.

Згідно з пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.

До заяви-звернення за призначенням пенсії позивач долучав довідку ВАТ «Адінол» від 24.04.2011 № 47-11 про заробітну плату за період роботи з 1992 року по 1996 рік, яка була видана в період проведення ліквідаційної процедури ліквідатором ВАТ «Адінол» ОСОБА_3.

Зазначена довідка була видана в період проведення ліквідаційної процедури ліквідатором ВАТ «Адінол» ОСОБА_3.

Відповідно до п.5 ч.1 ст. 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ліквідатор з дня свого призначення виконує повноваження керівника банкрута. Тобто, саме ліквідатор підприємства уповноважений видавати довідки для оформлення пенсії, тому посилання відповідача на безпідставно видані довідки є незаконним.

Статтею 44 регламентується порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, де зазначається, що заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійні; страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи вищевикладену норму та звернення позивача до відповідача з заявою про призначення пенсії, пільгова пенсія за віком повинна бути йому призначена з урахуванням стажу пільгової роботи за Списком №1 у ВАТ «Адінол» та заробітної плати за роботу у вказаному підприємстві починаючи із 09 травня 2015 року.

Відмова у призначенні мені пільгової пенсії є незаконною та порушує конституційне право позивача на соціальний захист, гарантоване ст. 46 Конституції України.

Згідно п. п. 4, 23 ч. 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996 року,ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-У 14.09.2006 року усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

ОСОБА_2 Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.

Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до Розділу 11 Конституції України право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.

З урахуванням листа-відповіді та заперечень на адміністративний позов відповідачем не надано суду жодних доказів стосовно правомірності прийнятого ним рішення.

Таким чином, з вищевказаного вбачається, що право позивача на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 не було реалізоване через відмову відповідача у призначенні пенсії, а відтак порушене право підлягає захисту. З урахуванням задоволення позову, судові витрати, що понесені позивачем підлягають присудженню з Державного бюджету України відповідно до вимог ст. 94 КАС України.

На підставі ст. ст. 7- 14, 18, 19, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо відмови ОСОБА_1 зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 02.11.1992 року по 31.08.1996 року на ВАТ «Адінол» та щодо відмови здійснити обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати на ВАТ «Адінол» згідно довідки № 47-11 від 24.04.2011 року починаючи з 09.05.2015 року.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 02.11.1992 року по 31.08.1996 року на ВАТ «Адінол» починаючи з 09.05.2015 року.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пільгової пенсії за віком за Списком № 1 з урахуванням заробітної плати відповідно до довідки ВАТ «Адінол» № 47-11 від 24.04.2011 року.

Судові витрати по сплаті судового збору в сумі 487 грн. 20 коп. присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя -