Ухвала суду № 52716196, 22.10.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2015
Номер справи
277/666/15-а
Номер документу
52716196
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Дармограй І.І.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"22" жовтня 2015 р. Справа № 277/666/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області на постанову Ємільчинського районного суду Житомирської області від "08" вересня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

23.07.2015 року ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області щодо відмови включити суму матеріальної допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати та компенсацію за невикористану відпустку в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% суми заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення 5966,49 грн., індексацію заробітної плати - 535,14 грн. та компенсацію за невикористану відпустку 8283, 84 грн. за 24 календарні місяці роботи перед призначенням пенсії згідно Закону України «Про державну службу» та здійснити відповідні виплати. Перерахунок призначеної пенсії зробити відповідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 липня 2015 року. Вимоги мотивує тим, що вона з червня 2008 року перебуває на пенсійному обліку в управлінні пенсійного фонду України в Ємільчинському районі і отримує пенсію згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця.

Постановою Ємільчинського районного суду Житомирської області від 08 вересня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено.

Визнано дії УПФУ в Ємільчинському районі щодо відмови включити суму матеріальної допомоги на оздоровлення, індексацію заробітної плати та компенсацію за невикористану відпустку в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» неправомірними.

Зобов'язано управління пенсійного фонду України в Ємільчинському районі здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на день призначення пенсії, тобто на 01.06.2008 року у розмірі 90% суми заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включивши в розрахунок суму матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 5966 (пять тисяч девятсот шістдесят шість) грн. 49 коп., індексацію заробітної плати -535 (пятсот тридцять пять) грн. 14 коп. та компенсацію за невикористану відпустку (вісім тисяч двісті вісімдесят три) грн. 84 коп. за 24 календарні місяці роботи перед призначенням пенсії згідно Закону України «Про державну службу») та здійснити відповідні виплати.

Перерахунок призначеної пенсії зробити відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 липня 2015 року.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області, оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що постанова прийнята з неповним з"ясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню .

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судами встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку у відповідача з червня 2008 року, одержує пенсію відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця.

13.07.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»оскільки при призначені пенсії у довідці про складові заробітної плати в період з червня 2006 року по травень 2008 року не була включена графа "інші виплати" і тому не враховано суму індексації заробітної плати - 535,14 грн., суму матеріальної допомоги на оздоровлення - 5966,49 грн. та компенсацію за невикористану відпустку 8283, 84 грн. на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до положень статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви була надана нова довідка про складові заробітної плати видана управлінням фінансів Ємільчинської РДА, якою підтверджено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

18.07.2015 року позивач отримала відповідь в якій відповідач повідомив, що згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України та відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивачка вважає, що відповідач відмовив їй у перерахунку розміру пенсії не посилаючись аргументовано на жодний нормативний документ.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначалась в 2008 році в розмірі 90 відсотків від суми їх заробітної плати з якої сплачено до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд першої інстанцій дійшов вірного висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог.

Що стосується посилання відповідача в апеляційній скарзі на рішення Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.08.2015 року по справі № 277/369/15-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області , то колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія призначена у червні 2008 року.

Позивач звернулася до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року "Про державну службу" (який діяв на момент призначення пенсії) так як, під час обрахунку пенсії у довідці про складові заробітної плати в період з червня 2006 року по травень 2008 року не була включена графа: інші виплати і тому не враховано суму індексації заробітної плати - 535,14 грн., суму матеріальної допомоги на оздоровлення - 5966,49 грн. та компенсацію за невикористану відпустку 8283, 84 грн. на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до положень статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заробітна плата для обчислення пенсії взята за 24 календарні місяці роботи (з 01.06.2006 р. до 31.05.2008 р.), тобто за роботу перед призначенням пенсії позивачу (червень 2008 року), а не перед звільненням із посади держслужбовця 23.07.2013 року, як зазначає відповідач.

За таких обставин, колегія вважає дані твердження відповідача безпідставними.

Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Ємільчинського районного суду Житомирської області від "08" вересня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна

Т.В. Іваненко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Ємільчинському районі Житомирської області вул.Леніна,45,смт.Ємільчине,Ємільчинський район, Житомирська область,11000

- ,