ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Вальчук В.В.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"20" жовтня 2015 р. Справа № 282/944/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області на постанову Любарського районного суду Житомирської області від "11" вересня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області про призначення та виплату пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2015 року позивач звернувся до суду із позовом, в якому просив визнати неправомірною бездіяльність, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Любарському районі Житомирської області призначити пільгову пенсію згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років та щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, згідно ст.51 зазначеного вище Закону у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 17.06.2014 року. Позов обґрунтовано тим, що з 31.07.1987 року по 30.08.1987 року позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років.
Постановою Любарського районного суду Житомирської області від 11.09.2015 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено. Визнано неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області з 17 червня 2014 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області нарахувати та виплачувати ОСОБА_3 пенсію з 17 червня 2014 року та додатково щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком з 17 червня 2014 року згідно статей 51, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 (а.с. 4).
17.06.2014 року позивачу виповнилося 52 роки, що підтверджується копією паспорта.
Суд встановив, що 12.08.2015р. позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Любарському районі Житомирської області із заявою про призначення пенсії за віком. До заяви подав довідку про присвоєння ідентифікаційного номера, документи про місце проживання, паспорт, посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС, трудову книжку.
Рішенням управління (Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії) від 14.08.2015 року №8 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії. Відмова обґрунтована тим, що право на пенсію за віком мають особи після досягнення пенсійного віку та наявності страхового стажу не менше 15 років, а у позивача страховий стаж становить 12 років і 12 днів.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів зі зниженням на 8 років.
Колегія суддів звертає увагу суду першої інстанції, що обов'язковими умовами для призначення пенсії за віком є досягнення відповідного віку та наявність страхового стажу.
Колегія суддів погоджується з висновком суду про те, що факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджений довідкою УМВС України у Житомирській області №11-4/2453 від 13.06.2012 року, згідно якої позивач безпосередньо був зайнятий на роботі в зонах небезпеки ЧАЕС з 31.07.1987р. по 30.08.1981 року (31 день) в селах Нове Шарне, Мотилі, Довгий Ліс, Омельники Народницького району згідно наказу УСВ №065 від 10.09.1987 року та посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Отже, має право на зниження пенсійного віку на 8 років.
Проте, вказані документи не стали підставою для відмови у призначенні пенсії. Відмова УПФУ обґрунтована саме відсутністю страхового стажу.
Згідно записів трудової книжки та протоколу № 496 від 14.08.2015 року стаж ОСОБА_3 становить 12 років та 12 днів, що є меншим ніж 15 років, що є мінімумом встановленим ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком з 17.06.2014 року, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Також колегія суддів звертає увагу суду першої інстанції на те, що згідно ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 45 вказаного Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
З матеріалів справи вбачається, що з заявою про призначення пенсії позивач звернувся 12.08.2015 року, що є значно більшим терміном ніж три місяці, незважаючи на це, суд першої інстанції зобов'язав відповідача призначити пенсію з 17.06.2014 року.
Оскільки, позивач не має права на призначення пенсії за віком, тож він позбавлений і права на отримання додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, передбаченої ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області задовольнити.
Постанову Любарського районного суду Житомирської області від "11" вересня 2015 р. скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Любарському районі Житомирської області вул.Леніна, 52, смт.Любар, Житомирська область,13100
- ,