ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шульга О.М.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
УХВАЛА
іменем України
"13" жовтня 2015 р. Справа № 279/14099/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Хаюка С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "19" травня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2014 року ОСОБА_3, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області і одержує пенсію на підставі Закону України "Про державну службу", звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, на які були нарахований збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов, індексації доходів громадян, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 01.11.2014.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 19 травня 2015 року позов ОСОБА_3 - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Коростень та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови позивачу у перерахунку і виплаті пенсії державного службовця з урахуванням виплат, передбачених ст.33 Закону України "Про державну службу".
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Коростень та Коростенському районі Житомирської області з 04.11.2014 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" з визначенням її розміру як 80% від суми заробітної плати, з врахуванням індексації, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та матеріальної допомоги на оздоровлення на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, відповідач - УПФУ в м.Коростені та Коростенському районі оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Як встановив суд, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському раойні Житомирської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 80% від заробітної плати. Стаж державного службовця становить 10 років 02 дні.
04 листопада 2014 року ОСОБА_3 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, оскільки при її нарахуванні не були враховані такі виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян за період роботи, за який були враховані виплати при первинному призначенні пенсії, тобто з 01.09.2008 по 31.08.2010 - 24 місяці.
10.11.2014 від Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області надійшов лист-відповідь, в якому відповідач відмовив ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат.
Вважаючи, що така відмова порушує її право на пенсійне забезпечення, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що отримання застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.
Відтак, суд дійшов висновку, що виплати матеріальних допомог та індексації доходів громадян, мають бути включені в заробіток для обчислення пенсії.
Вирішуючи спір, суд вказав на право ОСОБА_3 одержувати пенсію у розмірі, обчисленому з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян, з дня звернення позивача до Пенсійного фонду з відповідною заявою.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці").
Так, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно ч.2 ст.33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 7 ст.33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно частини 2 ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів населення входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці", норми яких є загальними.
Аналогічна позиція викладена у Постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 р. у справі №21-430а11 та від 14.05.2013 р. у справі №21-125а13, які в силу положень ст.244-2 КАС України є обов'язковими у частині приведення судової практики у відповідність до цих постанов.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що Управлінням Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі при визначенні розміру пенсії ОСОБА_3 безпідставно не було враховано всі види оплати праці, з яких утримано страхові внески на обов'язкове державне пенсійне забезпечення, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на поліпшення соціально-побутових умов та індексації доходів громадян.
Такий висновок відповідає обставинам справи і ґрунтується на чинному законодавстві.
Суд задовольнив позовні вимоги частково, визначивши датою, з якої слід провести перерахунок пенсії - день звернення з відповідною заявою. Рішення суду про відмову в позові в цій частині позивачкою не оскаржується, а тому в апеляційному порядку не переглядається.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Правильне по суті судове рішення не може бути скасоване з одних лише формальних міркувань.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у справі. Доводи апеляційної скарги цих висновків не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "19" травня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: І.Ф.Бондарчук
С.М.Хаюк
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області вул.Грушевського,16/1,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11501
4-третій особі: - ,