Постанова № 52711657, 20.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2015
Номер справи
459/768/15-а
Номер документу
52711657
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2015 року Справа № 876/7304/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Кузьмича С. М.,

суддів Гулида Р. М., Улицького В. З.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді на постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 7 травня 2015 року по справі № 459/768/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

27 лютого 2015 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді, яким просить зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії з 28 вересня 2011 року, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також суму індексації, а з 1 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Просить призначити таку пенсію в розмірі 86 % середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.

Позов мотивує тим, що вказані допомоги не були враховані відповідачем при нарахуванні пенсії позивача.

Постановою Червоноградського міського суду Львівської області від 7 травня 2015 року позовні вимоги задоволено частково.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області провести перерахунок розміру пенсії позивача, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення , матеріальну допомогу на вирішення соціально- побутових питань , грошову винагороду за безперервну працю, суміщення посад тимчасово відсутнього працівника та суми індексації заробітної плати, які позивач отримував до виходу на пенсії і з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постановлено провести перерахунок з 27 серпня 2014 року відповідно до частини 1 та частини 5 статті 37 закону України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 86% (за наявності повних 16 років роботи на державній службі) середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.

З таким рішенням суду не погодився відповідач. Подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що позивачу вірно нараховано пенсію за віком, а вказані виплати не враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця відповідно до законодавства.

Сторони явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, хоч і були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання, що не перешкоджає слухати справу в їх відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не належить до часткового задоволення з наступних підстав.

Вивчивши матеріали справи судом апеляційної інстанції встановлено, що з 5 грудня 1994 року до 6 лютого 1997 року працювала в Червоноградському міському відділі Пенсійного фонду України на посаді головного бухгалтера. З 16 листопада 2004 року працювала в Управлінні праці та соціального захисту населення на посаді провідного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку. 3 жовтня 2012 року звільнена з займаної посади у зв'язку з виходом на пенсію.

Вказане підтверджується записами в трудовій книжці позивача.

17 грудня 2014 року позивач звернувся до Управління ПФУ в м. Червонограді Львівської області з проханням провести перерахунок розміру її пенсії, з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, суміщення посад тимчасово відсутнього працівника, індексації заробітної, згідно норм чинного законодавства на підставі наданої довідки Червоноградського міського центру зайнятості від 15 грудня 2014 року № 3038/06.

Відповідно до поданої довідки, у складові заробітної плати позивача за період з 1 вересня 2009 року до 31 серпня 2011 року включені надбавки, премії та інші виплати , що також включають в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем та індексацію заробітної плати.

Окрім цього, у вказаній довідці зазначено що на усі виплати, включені у ній, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді своїм рішенням від 19 грудня 2014 року, відмовило позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на абзац 2 статті 33 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

Оскільки з матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань стягується збір на обов'язкове пенсійне страхування, то такі необхідно враховувати при визначенні розміру пенсії.

Щодо індексації, то вона, відповідно до пункту 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, включається до фонду додаткової заробітної плати, а відтак, також повинна враховуватись під час визначення розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14 травня 2013 року в справі № 21-125а13.

Приймаючи оскаржене судове рішення, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки з матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також з суми індексації, а з 1 січня 2011 року з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування стягувався збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування то вказані виплати повинні бути враховані при перерахунку пенсії позивачу.

Проаналізувавши матеріали справи та наведені вище законодавчі положення, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції в зазначеній частині та вважає за необхідне зазначити, що судом першої інстанції невірно застосовано наслідки пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом.

Так, відповідно до статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального права. Водночас судом першої інстанції не вирішено усіх позовних вимог, що, у відповідності до положень статті 201 КАС України, є підставою для зміни судового рішення.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді задоволити частково.

Постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 7 травня 2015 року по справі № 459/768/15-а змінити доповнивши наступним абзацом.

Позовні вимоги в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 28 вересня 2011 року до 26 серпня 2014 року відповідно до частини 1 та частини 5 статті 37 закону України «про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 86% ( за наявності повних 16 років роботи на державній службі) середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально- побутових питань , грошову винагороду за безперервну працю, суміщення посад тимчасово відсутнього працівника та суми індексації заробітної плати, які позивач отримував до виходу на пенсії і з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - залишити без розгляду.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий Кузьмич С. М.

Судді Гулид Р. М.

Улицький В. З.