Постанова № 52711260, 30.09.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
812/492/15
Номер документу
52711260
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 вересня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/492/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кисельової Є.О.

при секретарі судового засідання Бутенко К.В.,

за участю представників:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Громадської організації «Народна рада Старобільського району Луганської області» до Старобільської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3, про скасування розпорядження та зупинення громадської ради, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Громадської організації «Народна рада Старобільського району Луганської області» ( далі позивач) до Старобільської районної державної адміністрації ( далі Старобільська РДА, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3, про скасування розпорядження та зупинення громадської ради.

На обґрунтування позову позивачем зазначено, що 12.01.2015 Громадська організація «Народна рада Старобільського району Луганської області» звернулася до голови Старобільської РДА із запитом № 19/01 на отримання публічної інформації.

У відповіді на запит від 13.01.2015 № 55 зазначено, що в складі ініціативної групи є представник неіснуючої організації та військовослужбовці, а саме: ОСОБА_4 Луганське обласне громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону, дата реєстрації організації - 14.01.2015, що порушує розділ 2 частини 9 статті 10 Закону України «Про громадські обєднання»; ОСОБА_5, ОСОБА_3 військовослужбовці ВЧ ПП0624, яка переформована у ВЧ ПП2950, що порушує абзац 2 статті 17 розділ 4 Закону України «Про збройні сили України», та абзац 3 частини 8 Типового положення про Громадську раду при Міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм.Києві та Севастополі державної адміністрації.

Також 15.01.2015 Громадська організація «Народна рада Старобільського району Луганської області» звернулася до голови Старобільської РДА із запитом № 22/01, на який листом від 20.01.2015 № 93 відповідачем було відмовлено позивачу в наданні доступу до запитуваної публічної інформації, що є порушенням статті 3, статті 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Громадською організацією «Народна рада Старобільського району Луганської області» 19.01.2015 за № 23/01 було подано заяву до Кабінету Міністрів України, наслідком якої, за дорученням Секретаріату Кабінету Міністрів України лист від 27.01.2015 № 1148/0/2-15, позивач отримав відповідь від 09.02.2015 № 1/14-393 від Луганської обласної державної адміністрації з рекомендацією голові Старобільської РДА переглянути склад утвореної ініціативної групи з підготовки установчих зборів у відповідності до абзацу 3 статті 33 розділу 4 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Вважає, що відповідачем порушено права позивача, оскільки у період з 26.11.2014 по 24.12.2014 не було забезпечено інформування громадськості через засоби масової інформації, чи в інший спосіб, про створення ініціативної групи, що не дало можливості Громадській організації «Народна Рада Старобільського району Луганської області» прийняти участь у формуванні складу ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА.

Враховуючи викладене, позивач просить скасувати розпорядження голови Старобільскої РДА від 24.12.2014 № 395 про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики; зупинити діяльність громадської ради при Старобільскій РДА, затвердженої розпорядженням голови Старобільської РДА від 12.02.2015 № 28 про затвердження складу громадської ради при Старобільскій РДА; зобовязати голову Старобільської РДА ОСОБА_6, на вимогу виконання Типового положення про Громадську раду при Міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм.Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996, утворити ініціативну групу з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства щодо створення громадської ради при Старобільській РДА.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував у повному обсязі, про що подав письмові заперечення, які були долучені до матеріалів справи ( т.1а.с.45-50,153-155,169-171).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав заперечення представника відповідача та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено наступне.

Порядок забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики, якою затверджено Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації (далі Типове положення) та Законом України «Про місцеві державні адміністрації».

Відповідно до п.6 Типового положення до складу громадської ради можуть бути обрані представники громадських обєднань, релігійних, благодійних організацій, творчих спілок, професійних спілок та їх обєднань, асоціацій, організацій роботодавців та їх обєднань, недержавних засобів масової інформації (далі - інститути громадянського суспільства), які зареєстровані в установленому порядку і провадять діяльність на території України.

До складу громадської ради при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади можуть бути обрані представники інститутів громадянського суспільства, які провадять свою діяльність у сфері, що повязана з діяльністю відповідного органу, та в статуті (положенні) яких визначені відповідні цілі і завдання діяльності.

До складу громадської ради не можуть бути обрані представники інститутів громадянського суспільства, які є народними депутатами України, депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад, посадовими особами органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та місцевого самоврядування.

Згідно п. 7 цього положення для формування складу громадської ради орган не пізніше ніж за 60 календарних днів до визначеної дати проведення установчих зборів утворює ініціативну групу з їх підготовки за участю інститутів громадянського суспільства.

До складу ініціативної групи входять делеговані члени діючої громадської ради (якщо її повноваження не були припинені достроково), представники інститутів громадянського суспільства, які не представлені у складі громадської ради, представники

органу, при якому утворюється громадська рада.

Персональний склад ініціативної групи орган оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті протягом пяти робочих днів з дня її утворення.

Не пізніше ніж за 45 календарних днів до проведення установчих зборів орган в обовязковому порядку оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб підготовлене ініціативною групою та погоджене з ним повідомлення про дату, час, місце, порядок проведення установчих зборів, порядок подання заяв для участі в установчих зборах, відомості про склад ініціативної групи та прізвище, імя, електронну адресу та номер телефону відповідальної особи.

Для участі в установчих зборах до ініціативної групи подається заява у довільній формі, підписана уповноваженою особою керівного органу інституту громадянського суспільства.

До заяви додаються: рішення, прийняте у порядку, встановленому установчими документами інституту громадянського суспільства, про делегування для участі в установчих зборах представника, який одночасно є кандидатом на обрання до складу громадської ради; біографічна довідка делегованого представника інституту громадянського суспільства із зазначенням його прізвища, імені, по батькові, посади, місця роботи, посади в інституті громадянського суспільства, контактної інформації; копія виписки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій та витяг із статуту (положення) інституту громадянського суспільств щодо цілей і завдань його діяльності, засвідчені в установленому порядку; інформація про отримання інститутом громадянського суспільства як володільцем бази персональних даних його членів згоди делегованого ним представника на обробку його персональних даних; інформація про результати діяльності інституту громадянського суспільства (відомості про проведені заходи, реалізовані проекти, виконані програми, друковані видання, подання інститутом громадянського суспільства відповідному органу письмових обґрунтованих пропозицій і зауважень з питань формування та реалізації державної політики у відповідній сфері та інформування про них громадськості тощо) протягом року до дня подання заяви (у разі, коли інститут громадянського суспільства працює менше року, - за період діяльності); відомості про місцезнаходження та адресу електронної пошти інституту громадянського суспільства, номер контактного телефону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 688 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 р. № 996» (далі постанова КМУ від 26.11.2014 №688) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» (далі постанова КМУ від 03.11.2010 № 996), відповідно до якої припинено повноваження громадських рад при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських, районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністраціях, утворених до 22 лютого 2014 року. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним, районним у мм. Києві та Севастополі державним адміністраціям вжити заходів до формування нового складу громадських рад відповідно до Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого цією постановою».

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 22.12.2014 на імя голови Старобільської РДА звернулися із заявами : ОСОБА_5 ( Старобільське районове козацьке товариство Луганського обласного товариства українського козацтва «Лугарі»), ОСОБА_4 (Луганське обласне громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону) та ОСОБА_3 (Кредитна спілка «Агро-Кредит») із проханням включити їх до складу ініціативної групи з підготовки установчих зборів по створенню нового складу громадської ради при Старобільській РДА (т.1 а.с.68,69,71), які були зареєстровані у журналі реєстрації документів для участі інститутів громадянського суспільства в установчих зборах з обрання складу громадської ради при Старобільській РДА (т.1 а.с.174-182).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 688 та звернень представників інститутів громадянського суспільства було прийнято розпорядження Старобільської РДА від 24.12.2014 № 395 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», яким було скасовано розпорядження голови Старобільської РДА від 15.02.2013 № 59 «Про затвердження складу громадської ради при Старобільській райдержадміністрації», та затверджено склад ініціативної групи з підготовки проведення установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства для обрання членів громадської ради при Старобільській РДА (а.с. 65, 66).

Оглядом розпорядження від 24.12.2014 № 395 встановлено, що головою Старобільської РДА було затверджено склад ініціативної групи з підготовки та проведення установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства для обрання членів громадської ради при Старобільській РДА. У додатку цього розпорядження зазначено 5 осіб, а саме: ОСОБА_7 (Асоціація соціальної підтримки і захисту співробітників спецслужб України «Співдружність», ОСОБА_8 (Луганське обласне громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону, ОСОБА_3 (Кредитна спілка «Агро-Кредит») та ОСОБА_9 (Асоціація бізнесу Старобільського району) (т.1 а.с.65).

26.12.2014 відбулося засідання ініціативної групи з формування нового складу громадської ради при Старобільській облдержадміністрації, на якому було вирішено : обрати головою ініціативної групи ОСОБА_3; провести установчі збори з формування нового складу громадської ради при райдержадміністрації 06.02.2014 о 14.00 годині в конференц-залі райдержадміністрації; затверджено текс повідомлення ініціативної групи з підготовки установчих зборів про початок формування нового складу громадської ради при Старобільській райдержадміністрації та вирішено розмістити його в районній газеті «Вісник Старобільщини»; затверджено зразки заяв для участі в установчих зборах та додатків до неї й вирішено розмістити їх у районній газеті «Вісник Старобільщини та /або і інший прийнятний спосіб. Вказане підтверджується копією протоколу засідання ініціативної групи з формування нового складу громадської ради при Старобільській облдержадміністрації від 26.12.2014 № 1 (т.1 а.с. 75).

04.02.2015 відбулося засідання ініціативної групи з формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА, на якому вирішено: усі кандидати, які надали документи на членство у громадській раді при Старобільській РДА, можуть взяти участь в установчих зборах, які відбудуться 06.02.2015; затверджено проект порядку денного установчих зборів; підтримано кандидатуру голови установчих зборів ОСОБА_3, секретаря Серебрянську О.О., лічільну комісію у складі 3 чоловік ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12; затверджено проект регламенту установчих зборів (т.1 а.с.80).

Також встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_5, ОСОБА_8 та ОСОБА_3 для участі в установчих зборах для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА було надано: заяви із повідомленням, що приймуть участь в установчих зборах інститутів громадянського суспільства для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА, які відбудуться 06.02.2015; рішення керівників інститутів громадянського суспільства про делегування представника для участі в установчих зборах; біографічні довідки; копії документів про легалізацію інститутів громадянського суспільства; інформація про результати інститутів громадянського суспільства протягом 2013-2014 років (т.1 а.с.185-205).

Оглядом змісту вказаних документів встановлено ряд порушень, а саме: заяви, подані на імя завідуючого сектору з питань внутрішньої політики та звязків з громадськістю Старобільської РДА, а не на імя голови ініціативної групи з підготовки установчих зборів з участю інститутів громадянського суспільства для обрання членів громадської ради при Старобільській РДА, як це передбачене Положенням. Також заява, подана ОСОБА_8, не містить дати подання. Заява, подана ОСОБА_3, містить дату подання 20.01.2015, та заява, подана ОСОБА_5, містить дату подання 22.01.2015.

Тобто вказані заяви оформлені в порушення вимог, встановлених п.7 Типового положення, та в порушення зразку заяви інституту громадянського суспільства для підтвердження участі в установчих зборах, затвердженої у відповідності до Типового положення та рішенням ініціативної групи з формування нового складу громадської ради при Старобільській облдержадміністрації про затвердження зразків заяв, оформленого протоколом від 26.12.2014 № 1 (т.1 а.с.75-79).

Вказаний факт щодо зазначення даних у заявах, поданих ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 із порушенням п.7 Типового положення та рішенням ініціативної групи з формування нового складу громадської ради при Старобільській облдержадміністрації про затвердження зразків заяв, оформленого протоколом від 26.12.2014 № 1 , представником відповідача в судовому засіданні не заперечувався.

Також судом встановлено, що ОСОБА_8 для участі в установчих зборах для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА було надано: заяву з повідомленням, що прийме участь в установчих зборах інститутів громадянського суспільства для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА; інформацію про результати діяльності Луганського обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону протягом 2013-2014 років; рішення керівника Луганського обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону про делегування представника для участі в установчих зборах; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців стосовно Луганського обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, дата внесення до ЄДР та номер в ЄДР про проведення державної реєстрації зазначена 14.01.2015, № 13771020000000988; біографічну довідку із зазначенням посади в інституті громадянського суспільства в Луганському обласному громадському формуванні з охорони громадського порядку і державного кордону з жовтня 2014 року; копія рішення виконавчого комітету Малохатської сільської ради шостого скликання від 28.11.2014 № 22, яким затверджено статут Луганського обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону та зареєстровано громадське формування з охорони громадського порядку «Правопорядок» на території Малохатської сільської ради за адресою : вул.Леніна,17, с.Малохатка Старобільський район, Луганська область (т.1 а.с.185-190).

Оглядом рішення виконавчого комітету Малохатської сільської ради шостого скликання від 28.11.2014 № 22 встановлено, що на підставі листа керівника Обєднання Громадських формувань України з охорони громадського порядку і державного кордону від 05.10.2014 № 38/08 з пропозицією створення обласного громадського кордону на території Малохатської сільської ради, на підставі рішення загальних зборів громадян від 05.10.2014 «Про створення Луганського обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону», затверджено статут Луганського обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону та зареєстровано громадське формування з охорони громадського порядку «Правопорядок» на території Малохатської сільської ради за адресою : вул.Леніна,17, с.Малохатка Старобільський район, Луганська область.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку державного кордону» для реєстрації громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону його засновники подають до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті ради за місцем його діяльності рішення про його створення, підтримане відповідним органом внутрішніх справ чи підрозділом Державної прикордонної служби України, узгоджене з цими органами положення (статут), інформацію про склад керівного органу, а також список членів формування.

Згідно із п.п.7 п.б ч.1 ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо реєстрації у встановленому порядку місцевих об'єднань громадян, органів територіальної самоорганізації населення, які створюються і діють відповідно до законодавства.

З аналізу зазначених норм вбачається, що виконавчий комітет Малохатської сільської ради шостого скликання правомірно погодив статут Луганського обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону та зареєстрував громадське формування з охорони громадського порядку «Правопорядок» на території Малохатської сільської ради за адресою : вул.Леніна,17, с.Малохатка Старобільський район, Луганська області.

Відповідно до ч.4 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про

проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи. Таким чином, саме після державної реєстрації у юридичної особи виникають права та обовязки, як у субєкта публічних правовідносин

Зі змісту витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців, наданого Головним територіальним управлінням юстиції у Луганській області на запит суду від 19.06.2015 № 812/692/15/5080/15, вбачається, що дата та номер запису в ЄДР про проведення державної реєстрації юридичної особи Луганське обласне громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону зазначена 14.01.2015, № 13771020000000988 (т.1 а.с.40-43).

Оскільки запис до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців про проведення державної реєстрації Луганського обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону внесено 14.01.2015 та станом на день подання ОСОБА_8 заяви з повідомленням, щодо участі в установчих зборах інститутів громадянського суспільства для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА та зазначених вище документів, вказане громадське формування не було зареєстроване у встановленому законом порядку, що унеможливлює участі вказаної особи у складі ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА, як представника саме Луганського обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону.

Крім того, в ході судового засідання, представником відповідача було повідомлено, що

Старобільська РДА має офіційний веб-сайт та спеціальний розділ «Громадська рада», але у звязку з проведенням АТО сайт не працював з червня 2014 року по травень 2015 року, тому усі розпорядження, протоколи та оголошення стосовно роботи громадської ради при Старобільській РДА та ініціативної групи оприлюднювалися на інформаційних стендах у розділі «Громадська рада» та за можливості в районній газеті «Вісник Старобільщини».

Так, судом встановлено, що оголошення про проведення установчих зборів з формування нового складу громадської ради при райдержадміністрації 06.02.2014 о 14.00 годині в конференц-залі райдержадміністрації було розміщено на інформаційному стенді у розділі «Громадська рада» та у газеті «Вісник Старобільщини», що підтверджується фотокопією інформаційного стенду Старобільської РДА (т.1 а.с81) та копією газети «Вісник Старобільщини» від 09.01.2015 № 3-4(13049-13050) (т.1 а.с.82).

Відповідно до п.8 Типового положення під час проведення установчих зборів, які відкриває уповноважений представник ініціативної групи, з числа кандидатів до нового складу громадської ради обирається лічильна комісія, голова зборів, секретар, заслуховується інформація голови або іншого уповноваженого члена попереднього складу громадської ради про її діяльність, якщо така рада була утворена, а також обирається новий склад громадської ради.

Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який складається протягом трьох робочих днів з моменту проведення установчих зборів, підписується головою та секретарем установчих зборів і подається органові.

Орган оприлюднює протокол установчих зборів на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб протягом трьох робочих днів з моменту його надходження.

Відповідно до п.9 цього Положення орган на підставі протоколу установчих зборів затверджує склад громадської ради і оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб протягом трьох робочих днів з моменту затвердження.

06.02.2015 відбулося засідання установчих зборів по обранню нового складу громадської ради при Старобільській РДА, на якому вирішено: обрати головою установчих зборів по обранню нового складу громадської ради при Старобільській РДА ОСОБА_3; затверджено запропонований ОСОБА_3 порядок денний установчих зборів; затверджено регламент установчих зборів; прийнято усіх 50 представників ІГС, які подали документи на членство у громадській раді у складі нової громадської ради при Старобільській райдержадміністрації на 2015-2016 роки, що підтверджується копією протоколу від 06.02.2015 (т.1 а.с.83-84).

12.02.2015 головою Старобільської РДА прийнято розпорядження №28 «Про затвердження складу громадської ради при Старобільській РДА», яким затверджено склад громадської ради при Старобільській РДА на 2015-2016 роки (т.1 а.с. 85-86).

Позивачем підставою скасування розпорядження голови Старобільської РДА від 24.12.2014 № 395 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» зазначено, що до складу ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу громадської ради при Старобільсій РДА не можуть входити : ОСОБА_5 та ОСОБА_3, оскільки вони є військовослужбовцями ВЧ ПП0624, яка переформована у ВЧ ПП2950, та ОСОБА_8, оскільки він є представником неіснуючої організації. Таким чином, вказане унеможливлює участь зазначених осіб у складі ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу громадської ради.

В ході розгляду справи судом з метою встановлення фактичних обставин справи, забезпечення повного, всебічного, об'єктивного розгляду, було направлено запит від 19.06.2015 № 812/492/15/5081/15 військовому комісару Старобільсько-Новопсковського обєднаного районного військового комісаріату, щодо витребування відомостей чи мобілізовані ОСОБА_5 та ОСОБА_3 до ВЧ ПП0624, яка переформована у ВЧ ПП2950, у разі мобілізації зазначити дату та військову частину (т.1 а.с.32).

25.06.2015 за вих.№2495 було надано відповідь на запит, в якій зазначено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_3 проходили медичну комісію військовозобовязаних запасу при Старобільсько-Новопсковському ОРВК, за результатами якої виявилися придатними до військової служби. Також було запропоновано направити запит про можливий призов за мобілізацією до Сватівського РВК, так як саме вони закріплені за ВЧ ППВ2950 (т.1 а.с.33).

10.07.2015 за вих.№ 812/492/15/6993/15 судом було направлено запит військовому комісару Сватівського районного військового комісаріату з проханням надати відомості чи мобілізовані ОСОБА_5 та ОСОБА_3 Сватівською РВК до військової частини ППВ 2950, у разі мобілізації зазначити дату з якої мобілізовані дані особи (т.1 а.с.89).

13.07.2015 за вих.№1199 отримано відповідь на запит від 10.07.2015 за вих.№ 812/492/15/6993/15, згідно якого повідомлено, що ОСОБА_5 призваний Сватівським РВК 08.08.2014 до ВЧ ППВ 0624, а ОСОБА_3 призваний Сватівським РВК 04.08.2014 (т.1а.с.101).

В ході розгляду справи встановлено, що ОСОБА_3, якого за клопотанням представника відповідача залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, дійсно 17.05.2014 на підставі Указу Президента України від 06.05.2014 № 454/2014 призваний у Збройні Сили України Сватівським РВК 04.08.2014 та прикріплений до ВЧ ППВ 0624, яка переформована у ВЧ ПП2950, та звільнений з військової служби відповідно до Указу Президента України від 12.05.2015 № 328/2015 «Про часткову мобілізацію» у запас наказом командира військової частини польова пошта В2950 від 07.07.2015 №79-РС, що підтверджується копією військового квитку ОСОБА_3 УН № 0589963, заявою ОСОБА_3, копією витягу з наказу командира військової частини польова пошта В2950 від 17.07.2015 № 214.

Також встановлено, що ОСОБА_3 під час проходження військової служби надавалася відпустка терміном на 30 діб у період з 16.06.2015 по 16.07.2015 та в судовому засіданні третя особа зазначала, що він проходив лікування у червні 2015, проте листку тимчасової непрацездатності, або іншого документу, що підтверджує факт лікування, на вимогу суду не надав.

Закон України «Про збройні сили України» визначає правовий статус осіб, які проходять строкову та контрактну військову службу у Збройних силах України. Права та обовязки військовослужбовців визначаються також Законами України «Про боротьбу з тероризмом», «Про військовий обовязок і військову службу», іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, що регулюють проведення антитерористичної операції на членство в громадських організаціях і прийняття участі в їх роботі.

Відповідно до абзацу 2 ст. 17 Закону України «Про збройні сили України» військовослужбовці можуть бути членами громадських організацій, за винятком організацій, статутні положення яких суперечать засадам діяльності Збройних Сил України, і можуть брати участь в їх роботі у вільний від обов'язків військової служби час, коли вони вважаються такими, що не виконують обов'язків військової служби.

Тобто, військовослужбовці Збройних сил України можуть брати участь в роботі громадських організацій у вільний від обовязків військової служби час, коли вони вважаються такими, що не виконують обовязків військової служби. Разом з тим, мобілізація члена громадського формування для участі в проведенні антитерористичної операції унеможливлює участь цієї особи у засіданнях ініціативної групи і громадської ради.

Таким чином, ОСОБА_3 на день подання заяви про участь в ініціативній групі з підготовки установчих зборів для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА був мобілізований у Збройні сили України, тому не мав права приймати участь у в ініціативній групі.

Також судом встановлено, що позивач, ознайомившись з публікацією в газеті «Вісник Старобільщини» №3-4 (13049-13050) від 09.01.2015, про створену розпорядженням від 24.12.2015 № 395 голови Старобільської РДА ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА, звернувся із запитом від 12.01.2015 № 19/01 на імя голови Старобільської РДА для отримання публічної інформації стосовно надання копії розпорядження голови Старобільської РДА віл 24.12.2014 № 395 щодо утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу громадської ради при Старобільскій РДА(т.1 а.с. 6).

13.01.2015 за вих.№ 55 відповідачем на запит від 12.01.2015 № 19/01 надано копію розпорядження голови райдержадміністрації від 24.12.2014 № 395 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» (т.1 а.с.7).

15.01.2015 за вих.№ 22/04 позивачем було надано запит на імя голови Старобільської РДА для отримання публічної інформації стосовно осіб, які увійшли до складу ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА (т.1 а.с.11).

20.01.2015 за вих.№ 93 відповідачем у відповідності до ст.19 Конституції України проінформовано позивача про те, що Старобільська РДА такою інформацією не володіє і не зобовязана володіти за своїм статусом, тому враховуючи викладене, на підставі ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відмовлено в надані доступу до запитуваної публічної інформації (т.1 а.с.12).

19.01.2015 за вих.№ 23/01 позивач звернувся до прокуратури Старобільського району Луганської області, Генеральної прокуратури України, Кабінету Міністрів України, Верховної ради України з проханням провести перевірку : відносно законності затвердження розпорядження від 24.12.2015 №395; законності допущення ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_5 до складу ініціативної групи, законності обрання ОСОБА_3 головою ініціативної групи; провести перевірку з питань дотримання законодавства сектором масових комунікацій апарату райдержадміністрації щодо інформування громадськості про прийняті рішення райдержадміністраціїю, розпорядження, тощо; встановити правові підстави щодо проведення 06.02.2015 установчих зборів інститутів громадянського суспільства для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА; скасувати розпорядження від 24.12.2015 № 395 в частині затвердження складу ініціативної групи; скасувати проведення 06.02.2015 установчих зборів інститутів громадянського суспільства для формування нового складу громадської ради при Старобільській РДА; вжити необхідних заходів реагування та притягнути винних до відповідальності відповідно до чинного законодавства України (т.1 а.с.19-21).

27.01.2015 за № 1148/0/2-15 першим заступником міністра Кабінету Міністрів України згідно з п.3 Регламенту Кабінету Міністрів України супровідним листом направлено за належністю звернення громадської організації «Народна рада Старобільського району Луганської області» від 19.01.2015 № 23/01 до Луганської обласної державної адміністрації (т.1 а.с.22).

Так, на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 27.01.2015 № 1148/0/2-15 щодо проведення перевірки законності дій голови Старобільської РДА при прийнятті розпорядження від 24.12.2014 № 395 Луганською обласною державною адміністрацією повідомлено, що за результатами перевірки фактів, викладених у зверненні, встановлено наступне. У відповідності до Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, раді міністрів АРК, областей, Київській та Севастопольській державній адміністрації при утворенні ініціативної групи з підготовки установчих зборів передбачається участь в складі ініціативної групи інститутів громадянського суспільства тих, які є членами діючої громадської ради, та органу, при якому утворюється громадська рада. Також щодо членства в ініціативній групі або громадській раді військовослужбовців зазначено, що Типовим положенням та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють участь громадян в реалізації державної політики, не встановлено обовязку центральних і місцевих органів виконавчої влади, що утворюють громадську раду, перевірки такої інформації стосовно членів ініціативної групи або громадської ради. Закон України «Про збройні сили України» визначає правовий статус осіб, які проходять строкову та контрактну військову службу у Збройних силах України. Права та обовязки військовослужбовців визначаються також Законами України «Про боротьбу з тероризмом», «Про військовий обовязок і військову службу», іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, що регулюють проведення антитерористичної операції на членство в громадських організаціях і прийняття участі в їх роботі. Військовослужбовці Збройних сил України можуть брати участь в роботі громадських організацій у вільний від обовязків військової служби час, коли вони вважаються такими, що не виконують обовязків військової служби. Разом з тим, мобілізація члена громадського формування для участі в проведенні антитерористичної операції унеможливлює участь цієї особи у засіданнях ініціативної групи і громадської ради.

Таким чином, головою Луганської обласної державної адміністрації за наслідками проведення перевірки по зверненню позивача, запропоновано голові Старобільської РДА переглянути склад утвореної ініціативної групи з підготовки установчих зборів (т.1а.с.23-25).

Крім того, судом встановлено, що відповідач враховуючи лист голови Луганської обласної державної адміністрації від 09.02.2015 № 1/14-393, та беручи до уваги пропозиції громадськості, відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», 17.03.2015 розпорядженням № 70 визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови Старобільської РДА від 24.12.2015 №395 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» (т.1 а.с.70).

Повноваження голови місцевої державної адміністрації визначені Законом України «Про місцеві державні адміністрації».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Оскільки під час розгляду справи встановлено, що головою Старобільскої РДА на виконання Постанови КМУ від 26.11.2014 № 688 «Про внесення змін до постанови КМУ від 03.11.2010 № 996» та у межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеві державні адміністрації», прийнято розпорядження від 24.12.2014 № 395 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», яке на виконання листу голови Луганської обласної державної адміністрації від 09.02.2015 № 1/14-393, 17.03.2015 розпорядженням № 70 визнано таким, що втратило чинність, та станом на день звернення до суду з даним позовом та розгляду справи, оскаржуване розпорядження скасоване та не чинне, тому суд дійшов висновку відмову у задоволенні позовних вимог про скасування розпорядження голови Старобільскої РДА від 24.12.2014 № 395 про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики, оскільки відсутній предмет позову.

Щодо позовних вимог про зупинення діяльності громадської ради при Старобільській РДА, затвердженої розпорядженням голови Старобільської РДА від 12.02.2015 № 28 «Про затвердження складу громадської ради при Старобільській РДА», суд не знаходить підстав для їх задоволення, з огляду на наступне.

Згідно із п. 7 Типового положення склад громадської ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за осіб, які особисто присутні на установчих зборах та кандидатури яких внесені інститутами громадянського суспільства.

Кількісний склад громадської ради визначається установчими зборами та не може становити більш як 35 осіб.

Строк повноважень складу громадської ради - два роки.

Відповідно до п. 8 цього положення для формування складу громадської ради орган не пізніше ніж за 60 календарних днів до визначеної дати проведення установчих зборів утворює ініціативну групу з їх підготовки за участю інститутів громадянського суспільства.

Відповідно до п.10 Типового положення членство в громадській раді припиняється на підставі рішення громадської ради у разі: систематичної відсутності члена громадської ради на її засіданнях без поважних причин (більше ніж два рази підряд); надходження повідомлення від інституту громадянського суспільства за підписом керівника, якщо інше не передбачено його установчими документами, про відкликання свого представника та припинення його членства в громадській раді; скасування державної реєстрації інституту громадянського суспільства, представника якого обрано до складу громадської ради; неможливості члена громадської ради брати участь у роботі громадської ради за станом здоров'я, визнання його у судовому порядку недієздатним або обмежено дієздатним; подання членом громадської ради відповідної заяви;обрання члена громадської ради народним депутатом України, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад або призначення на посаду в органі державної влади, органі влади Автономної Республіки Крим, органі місцевого самоврядування; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо члена громадської ради; смерті члена громадської ради.

Зміни у складі громадської ради затверджуються рішенням органу на підставі протоколу засідання громадської ради. Орган оприлюднює відомості про такі зміни на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб протягом трьох робочих днів з моменту затвердження.

Згідно із п.10-1 цього Положення дострокове припинення діяльності громадської ради здійснюється у разі: коли засідання громадської ради не проводилися протягом двох

кварталів; невиконання громадською радою без обєктивних причин більшості заходів, передбачених річним планом її роботи; прийняття відповідного рішення на її засіданні; реорганізації або ліквідації органу.

Рішення про припинення діяльності громадської ради оформляється відповідним актом органу.

У разі припинення діяльності громадської ради з підстав, передбачених абзацами другим - четвертим цього пункту, орган утворює протягом 15 календарних днів відповідно до вимог пункту 8 цього Типового положення ініціативну групу з підготовки установчих зборів з метою формування нового складу громадської ради.

Даним пунктом визначено вичерпний перелік підстав дострокового припинення діяльності громадської ради,також рішення про дострокове припинення приймається виключно органом громадської ради.

Згідно із п. 17 цього Положення забезпечення секретаріату громадської ради приміщенням, засобами зв'язку, створення умов для роботи ради та проведення її

засідань здійснює орган.

З аналізу зазначених пунктів Типового положення вбачається, що повноваження щодо визначення складу громадської ради, створення умов для роботи ради, проведення засідань, припинення членства у громадській раді та дострокове припинення діяльності громадської ради здійснюється виключно за рішенням громадської ради, яке оформляється відповідним актом органу. Тобто зазначені повноваження щодо дострокового припинення діяльності належить до виключної компетенції громадської ради, як органу, який приймає відповідне рішення з підстав, визначених Типовим положенням.

Оскільки повноваження щодо визначення складу громадської ради, створення умов для роботи ради, проведення засідань, припинення членства у громадській раді та дострокове припинення діяльності громадської ради, належать до виключної компетенції громадської ради, рішення щодо яких оформляється відповідним актом органу, а тому суд не може підміняти собою орган, до компетенції якого належать повноваження щодо прийняття рішення про припинення діяльності громадської ради.

Таким чином, в задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Щодо позовних вимог про зобовязання голови Старобільської РДА на вимогу виконання Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів АРК, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого постановою КМУ від 03.11.2010 № 996, утворити ініціативну групу з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства щодо створення громадської ради при Старобільській РДА, суд також не знаходить підстав для їх задоволення, з огляду на таке.

Оскільки в судовому засіданні було встановлено та підтверджено матеріалами справи, що головою Старобільскої РДА на виконання Постанови КМУ від 26.11.2014 № 688 «Про внесення змін до постанови КМУ від 03.11.2010 № 996» та у межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеві державні адміністрації», прийнято розпорядження від 24.12.2014 № 395 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», яке на виконання листу голови Луганської обласної державної адміністрації від 09.02.2015 № 1/14-393, 17.03.2015 розпорядженням № 70 визнано таким, що втратило чинність, та за наслідками розгляду справи суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог про скасування розпорядження голови Старобільскої РДА від 24.12.2014 № 395 про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики; про зобовязання голови Старобільської РДА на вимогу виконання Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів АРК, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого постановою КМУ від 03.11.2010 № 996, утворити ініціативну групу з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства щодо створення громадської ради при Старобільській РДА, а позовні вимоги про зобовязання голови Старобільської РДА на вимогу виконання Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів АРК, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого постановою КМУ від 03.11.2010 № 996, утворити ініціативну групу з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства щодо створення громадської ради при Старобільській РДА, є похідними від перших двох позовних вимог, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині також слід відмовити.

З урахуванням обставин, яким позивач обґрунтовував позовні вимоги та встановлених в судовому засіданні обставин, за наявності наданих доказів, суд дійшов висновку про відсутність підстав задоволення позову в повному обсязі.

Щодо посилань позивача на те, що Громадська організація Народна рада Старобільського району Луганської області» при зверненні до суду з даним позовом звільнені від сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» (у редакції станом на день звернення з адміністративним позовом до суду) від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.

З аналізу даної норми вбачається, що від сплати судового збору звільняються громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, при цьому таке право повинно бути закріплено нормами закону.

Зі змісту адміністративного позову позову вбачається, що позивач - Громадська організація Народна рада Старобільського району Луганської області» звернувся до суду з позовом про захист прав та свобод саме Громадської організації, а не з позовом щодо захисту прав та інтересів інших осіб, тому позивач не звільнений від сплати судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем під час звернення до суду з адміністративним позовом не було сплачено судовий збір, від сплати якого позивач не звільнений в законному порядку, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір з Громадської організації Народна рада Старобільського району Луганської області» в дохід Державного бюджету України у розмірі 78,08 грн.

Керуючись статтями 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Громадської організації Народна рада Старобільського району Луганської області» до Старобільської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3, про скасування розпорядження та зупинення громадської ради відмовити у повному обсязі.

Стягнути з Громадської організації Народна рада Старобільського району Луганської області» судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови буде складено та підписано 05 жовтня 2015 року.

Суддя ОСОБА_13