Справа № 265/5707/15-а
Провадження № 2-а/265/168/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2015 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді - Козлова Д. О.,
за участі секретаря - Азарової А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії по інвалідності, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про зобовязання здійснити йому перерахунок пенсії по інвалідності, посилаючись на те, що він є пенсіонером, якому з 2 вересня 1999 року було встановлено категорію «інвалід дитинства», внаслідок чого його мати звернулась до відділу соціального захисту населення за призначенням соціальної пенсії на дитину-інваліда, внаслідок чого йому було призначено соціальну пенсію до 7 вересня 2011 року, яка потім була продовжена до 7 вересня 2013 року. У віці 18 років за висновком МСЕК позивача було визнано інвалідом 2 групи з дитинства з 8 вересня 2013 року довічно. Внаслідок цього він звернувся до відповідача про переведення на нього пенсії, після чого він продовжував отримувати грошову щомісячну соціальну виплату. Натомість з 20 лютого 2014 року позивач працевлаштувався та пропрацював до 1 березня 2015 року, тому здобув право на нарахування йому пенсії по інвалідності із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії згідно ст. ст. 30, 32, 40 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». 20 лютого 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою призначити йому пенсію по інвалідності. Натомість представники відповідача вказали, що у його заяві про призначення пенсії, треба підкреслити «переведення з одного виду пенсії на інший», на що він не був згоден. На підставі цього він звертався до начальника управління ПФУ з незгодою із розміром застосованого середнього заробітку в розрахунку його пенсії та з переходом з одного виду пенсії на інший з вимогою призначити йому пенсію по інвалідності із проведенням її перерахунку, однак йому було відмовлено та вказано, що при обрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення». Не погоджуючись із даною відповіддю вказував, що ця постанова застосовується, якщо попередня пенсія призначалась (перераховувалась) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак соціальна пенсія в даній постанові не вказана, та вона призначалась без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні. Зазначав також, що в ч. 3 ст. 45 вказаного Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви па підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (доход) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсій на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Однак в п. 1 ст. 9 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено лише три види пенсій: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не повязаного з роботом, інвалідності з дитинства); пенсія у звязку з втратою годувальника. Таким чином соціальна пенсія не входить до вказаного переліку, тому переведення з одного виду пенси на інший не відповідає законодавству. Таким чином на підставі наведеного просив суд зобовязати відповідача провести перерахунок його пенсії по інвалідності, призначеної з 20 лютого 2015 року, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки (2012, 2013, 2014 роки), що передували зверненню позивача за призначенням пенсії по інвалідності.
Позивач у судове засідання не зявився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи.
Представники позивача, які діють на підставі довіреності, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, в судовому засіданні повністю підтримали позицію ОСОБА_1, зазначивши, що вперше була визначена група інвалідності ОСОБА_1 лише внаслідок висновку МСЕК, тому коли позивач набув трудовий стаж, необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності, він 20 лютого 2015 року звернувся уперше до відповідача за призначення пенсії, тому йому повинно було бути застосовано з цією дати при призначенні пенсії показник середньої заробітна плата в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували його зверненню за призначенням пенсії по інвалідності. Вважаючи заперечення представників відповідача необґрунтованими, просили суд повністю задовольнити позов ОСОБА_1
Представник відповідача, яка діє на підставі довіреності, ОСОБА_4, в судовому засіданні заперечувала проти задоволення поданого ОСОБА_1 позову, вказуючи, що позивачу була призначена соціальна пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення», тому при зверненні позивача про призначення пенсії по інвалідності фактично відбувалось переведення ОСОБА_1 з пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення», на пенсію, зазначену в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На підставі переліченого просила суд відмовити у задоволенні поданого позову, посилаючись також на подані нею письмові заперечення, де вказано, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, одержуючи пенсію по інвалідності другої групи відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20 лютого 2015 року. Натомість з 2 вересня 1999 року по 19 лютого 2015 року позивач одержував соціальну пенсію відповідно до ст. 93 Закону «Про пенсійне забезпечення», за якою соціальні пенсії призначаються та виплачуються непрацюючим громадянам, крім інвалідів з дитинства, при відсутності права на трудову пенсію. Відповідно до п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» соціальна пенсія, призначена Законом України «Про пенсійне забезпечення», за бажанням особи виплачується органами Пенсійного фонду України до закінчення строку її призначення. Таким чином до 19 лютого 2015 року позивач отримував соціальну пенсію за ст. 93 Закону «Про пенсійне забезпечення». Підтвердила, що 20 лютого 2015 року позивачем була дійсно подана заява про переведення його з соціальної пенсії на пенсію по інвалідності за Законом «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яке згідно п. 3 ст. 45 даного Закону здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо ж особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена ч. 2 ст. 40 цього Закону для призначення пенсії. Оскільки за матеріалами пенсійної справи позивача страховий стаж останнього становив 12 місяців, то при розрахунку заробітку для обчислення пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення». При цьому показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, є величиною незмінною, тому правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2012-2014 рік відсутні.
Згідно до додаткових письмових заперечень представник відповідача, не визнаючи заявлені вимоги ОСОБА_1, вказувала, що відповідно Закону «Про внесення змін до деяких законів України у звязку з прийняттям Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають право на пенсію та інвалідам» було скасовано ст. 93 Закону «Про пенсійне забезпечення», тому після 31 травня 2005 року соціальні пенсії не призначаються. Таким чином у 2013 році позивачу пенсію не було призначено, а продовжено виплату його соціальної пенсії, бо право на пенсію по інвалідності він не мав у звязку із відсутністю стажу роботи. Стверджувала, що переведення з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, а пенсійне законодавство не містить застережень щодо переведення з одного на інший вид пенсії лише в межах одного закону. При цьому за ч. 3 ст. 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право для застосування нового показник середньої заробітної плати при переході з одного виду пенсії на інший мають право лише особи, які після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набули не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі; при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата, визначена ч. 2 ст. 40 цього Закону після призначення пенсії. На підставі переліченого просила відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного вмотивування.
За матеріалами справи суд встановив, що ОСОБА_1 є інвалідом з дитинства безстроково другої групи, який отримував особисто пенсію в управлінні пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя з 23 вересня 2013 року після досягнення повноліття, яку до цього на нього отримувала його мати, ОСОБА_3, що підтверджується довідкою до акту МСЕК, пенсійним посвідченням ОСОБА_1, ОСОБА_3 та заявою позивача від 23 вересня 2013 року, а також оглянутими в судовому засіданні іншими матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 А (а. с. 7, 12, 13, 50).
З заяви від 20 лютого 2015 року вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про переведення його з одного виду пенсії на інший з метою отримання пенсії по інвалідності, як такого що набув стаж роботи, достатній для отримання такої пенсії, що також підтверджується трудовим договором від 20 лютого 2014 року та довідкою про доходи ОСОБА_1 з 20 лютого 2014 року по 28 лютого 2015 року (а. с. 14, 15, 51).
Натомість відповідно до розпорядження відповідача від 25 березня 2015 року вбачається, що при нарахуванні позивачу пенсії по інвалідності з 20 лютого 2015 року представниками відповідача вона була обрахована із застосуванням показника середнього заробітку за 2007 рік в сумі 1197,91 грн. (а. с. 16).
На підставі переліченого, вважаючи свої права порушеними, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 9 квітня 2015 року, не погоджуючись із тим, що йому було проведено перерахунок пенсії, враховуючи раніше отриману ним соціальну пенсію з 1999 року, а також із застосуванням показника середнього заробітку в сумі 1197,91 за 2007 рік, оскільки він раніше не працював, а звернувся вперше за призначенням пенсії по інвалідності. Також зазначав, що саме спеціаліст відповідача запропонував йому підкреслити у його заяві про призначення пенсії по інвалідності «переведення з одного виду пенсії на інший», внаслідок чого ОСОБА_1 також подав заяву від 9 квітня 2015 року про перерахунок його пенсії по інвалідності (а. с. 17-18, 52).
Натомість згідно відповіді представників відповідача від 22 квітня 2015 року на звернення позивача вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку його пенсії по інвалідності (а. с. 19-20).
Відповідно до ст. 93 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка втратила чинність в частині призначення соціальних пенсій на підставі Закону України від 31 травня 2005 року «Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам», соціальні пенсії призначалися та виплачувалися непрацюючим громадянам, крім інвалідів з дитинства, при відсутності права на трудову пенсію: інвалідам I і II груп, у тому числі інвалідам з дитинства, а також інвалідам III групи; особам, які досягли віку: чоловіки - 60 років, жінки - 55 років; дітям - у разі втрати годувальника; дітям-інвалідам віком до 16 років.
На підставі п. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» було встановлено, що за бажанням особи виплата соціальної пенсії та надбавки до пенсії на догляд, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», здійснюється до закінчення строку, на який вони призначені, а дітям-інвалідам, яким після досягнення 18 років установлено групу інвалідності, за період до досягнення 18 років виплачується соціальна пенсія як дитині-інваліду, а після досягнення 18 років - за відповідною групою інвалідності.
За ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» право на соціальну пенсію мають усі непрацездатні громадяни на умовах, що визначаються цим Законом.
Відповідно до ст. 18 вказаного Закону соціальна пенсія, призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», за бажанням особи виплачується органами Пенсійного фонду України до закінчення строку її призначення.
На підставі перелічених норм суд встановив, що до 19 лютого 2015 року ОСОБА_1 отримував соціальну пенсію відповідно до ст. 93 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як дитина-інвалід до 18 років та інвалід другої групи з дитинства після 18 років, що визнавалось та не заперечувалось сторонами по справі.
За ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою визначено види пенсійних виплат» (далі за текстом постанови ОСОБА_5), зазначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 10 ОСОБА_5 Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Згідно до ст. 30 ОСОБА_5 Закону пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
На підставі ст. 31 ОСОБА_5 Закону залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.
За ст. 32 ОСОБА_5 Закону особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією для інвалідів II та III груп: до досягнення особою 23 років включно - 1 рік.
Враховуючи зазначені норми суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 набув права на пенсію по інвалідності на момент його звернення до відповідача 20 лютого 2015 року, бо мав на той момент один рік страхового стажу у віці до 23 років, та маючи 2-гу групу інвалідності з дитинства, що також не заперечувалось сторонами.
За ч. 1 ст. 40 ОСОБА_5 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
На підставі ч. 2 ст. 40 ОСОБА_5 Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
За ч. 1 ст. 45 ОСОБА_5 Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 ОСОБА_5 Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів від 23 квітня 2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» було встановлено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005 - 2006 роки відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
На підставі перелічених правових норм суд дійшов висновку, що позиція відповідача є хибною, з огляду на те, що соціальна пенсія, яку отримував позивач до 19 лютого 2015 року, не передбачена ОСОБА_5 Законом та не віднесена до тих видів пенсії, які призначаються згідно даного Закону.
Виходячи з комплексного аналізу зазначених норм, суд зазначає, що переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до ст. 45 ОСОБА_5 Закону можливе лише у тому разі, якщо особі відповідно до цього Закону був призначений один з видів пенсії, визначених ст. ст. 9, 10 ОСОБА_5 Закону, тобто пенсія за віком, пенсія по інвалідності чи пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Доводи відповідача суд не приймає до уваги, бо у ч. 3 ст. 45 ОСОБА_5 Закону йдеться про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій за матеріалами пенсійної справи, чого в спірній ситуації немає, оскільки має місце призначення іншої пенсії позивачу за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного закону.
На підставі переліченого суд зазначає, що нарахування пенсії ОСОБА_1 при його зверненні 20 лютого 2015 року до відповідача було проведено неправомірно, оскільки позивач не звертався до управління із заявою про переведення з одного виду пенсії на іншій, а просив призначити йому вперше пенсію по інвалідності, що вбачається з його звернення до відповідача від 9 квітня 2015 року з відповідною заявою.
Таким чином при призначенні пенсії по інвалідності позивачу представниками відповідача було помилково застосовано показник середньої заробітної платні у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік, 1197,91 грн., на підставі Постанови Кабінету Міністрів від 23 квітня 2012 року № 327.
Також суд відмічає, що з матеріалів розглянутої адміністративної справи вбачається, що позивач не працював на момент отримання спочатку його матірю, а потім ним соціальної пенсії на дитину-інваліда.
Таким чином при попередньому призначенні соціальної пенсії ОСОБА_1 показник середньої заробітної плати за 2007 рік не застосовувався і не міг застосовуватися, оскільки він не набув за соціальною пенсією права на врахування такого показника та не отримував пенсію за ОСОБА_5 Законом.
Також суд зазначає, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Однак позивач не надавав згоди відповідачу на застосування такого показника середньої заробітної плати.
З огляду на наведене суд дійшов переконання, що оскільки позивач по досягненні річного страхового стажу вперше звернувся за призначенням йому пенсії по інвалідності, то при обчисленні такої пенсії відповідач повинен був застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено ст. 40 ОСОБА_5 Закону.
Суд також не приймає до уваги посилання представників відповідача на наведені ними постанови ВАСУ, бо правова позиція, викладена у них не стосується спірних правовідносин між сторонами за вказаним публічно-правовим спором.
Відповідно до наведеного, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом зобов'язання УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області здійснити позивачу перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної з 20 лютого 2015 року, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012-2014 роки.
Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167, 181 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії по інвалідності задовольнити.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області провести перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1, призначеної з 20 лютого 2015 року, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передували зверненню за призначенням пенсії по інвалідності (2012, 2013, 2014 роки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами що не були присутні при проголошенні протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя