Постанова № 52694947, 14.07.2015, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.07.2015
Номер справи
761/1472/15-а
Номер документу
52694947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/1472/15-а

Провадження №2-а/761/125/2015

П О С Т А Н О В А

іменем України

14 липня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді Гуменюк А.І.

при секретарі Панасенко Ж.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (далі - Позивач), 20 січня 2015 року звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (далі - Відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона з 23 лютого 2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Зазначає, що обчислення розміру її пенсії було здійснено Відповідачем на підставі відповідних довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Зауважила, що у зв`язку з затвердженням правлінням Пенсійного фонду України нових форм довідок про заробітну плату, вона отримала за останнім місцем роботи довідку про складові заробітної плати за новою формою, якою передбачено «Інші виплати». Зазначає, що з приводу перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації до сум заробітної плати Позивач зверталася до Відповідача. Однак, листом від 12 грудня 2014 року їй було повідомлено про відмову в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених виплат. Посилаючись на ряд норм чинного законодавства, вважає вказану відмову неправомірною та такою, що порушує конституційні права Позивача. Таким чином, просить суд ухвалити судове рішення, яким визнати неправомірними дії Відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії її на підставі довідки «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією)», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 12623/05 від 11 жовтня 2014 року (далі - Довідка № 12623/05 від 11 жовтня 2014 року) та зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії, починаючи з 23 лютого 2008 року з розрахунку 90% відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, що зазначені в графі «Інші виплати» Довідки № 12623/05 від 11 жовтня 2014 року.

Позивач у судовому засіданні адміністративний позов підтримала. Позовні вимоги просила суд задовольнити у повному обсязі. Пояснила суду, що довідку, яку було видано перед призначенням пенсії, вона не бачила, заяву про призначення пенсії надсилала поштою. Крім того, наголосила на тому, що на всі виплати, які зазначені в Довідці № 12623/05 від 11 жовтня 2014 року в графі «Інші виплати» нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Представник Відповідача подав до суду клопотання розглядати справу за відсутності сторони Відповідача. У запереченнях проти позову просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити, обґрунтовував свою позицію тим, що відповідно до діючого законодавства України, зокрема, статей 33 та 37 Закону України «Про державну службу», матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Крім того, зазначив, що надбавка за вислугу років виплачується Позивачеві у розмірі 30% процентів відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» і, що Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 (Постанова № 2а-4753/09/2670)» від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948, затверджено нові зразки довідок про заробітну плату для державних службовців, про що повідомлено Позивача. Таким чином, представник Відповідача вважає позов безпідставним.

Заслухавши пояснення Позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 23 лютого 2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва, та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Крім того, судом також встановлено, що нарахування та виплату пенсії Позивачеві було здійснено на підставі Довідки № 658-1/05 від 22 лютого 2008 року, виданої державному службовцю 11 рангу ОСОБА_1, яка працювала в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва на посаді заступника начальника відділу первинного призначення пенсій та соціальної допомоги (а.с. 6).

Як вбачається з матеріалів справи, 11 жовтня 2014 року за № 12623/05 Управлінням Пенсійного фонду в Подільському районі м. Києва було видано довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій, серед іншого, зазначено «Інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 6 489 грн. 02 коп., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 4 055 грн. 07 коп. та індексація в розмірі 538 грн. 93 коп., які ОСОБА_1 отримувала за період з 01 лютого 2006 року до 31 січня 2008 року. У довідці зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (а.с., а.с. 7-8).

Судом встановлено, що з приводу перерахунку пенсії Позивача, з урахуванням вищеперерахованих виплат, вона зверталася до Відповідача із заявою від 24 жовтня 2014 року, вх. № 15094/06 від 28 жовтня 2014 року (а.с. 9).

Як встановив суд, Відповідач Листом № М-552/09 від 12 грудня 2014 року повідомив Позивача, що розмір пенсії останньої обчислено з урахуванням її загального трудового стажу та середньомісячної заробітної плати, визначеної за період роботи з 01 березня 2008 року до 31 березня 2008 року. Одночасно Відповідач у листі зазначив, що до розрахунку пенсії Позивача не увійшли одноразові премії, матеріальні допомоги, компенсації за відпустку, оскільки вони не передбачені статтею 33 Закону України «Про державну службу» (а.с.10).

Суд критично оцінює та не приймає правову позицію Відповідача з огляду на наступне.

Відповідно до частин другої та шостої статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до частини третьої статті 2 Закону України «Про оплату праці», до структури заробітної плати, у тому числі, входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до пункту а) статті 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на трудову пенсію, у тому числі мають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів, - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

За змістом частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно частини першої статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Крім того, Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 (Постанова № 2а-4753/09/2670)» від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». До змісту вказаної довідки, у тому числі, зараховані надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати.

Аналізуючи вищенаведені правові норми, суд приходить до висновку, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця ОСОБА_1, на які згідно законодавства нараховувалися страхові внески до Пенсійного фонду України.

Таким чином, підлягають визнанню протиправними дії Відповідача щодо неврахування при розрахунку і обчисленні пенсії Позивача розміру складових заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно довідки від 11 жовтня 2014 року за № 12623/05, виданої на ім`я Позивача Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва.

За таких обставин, позовні вимоги щодо зобов'язання Відповідача із 23 лютого 2008 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом включення до складу заробітної плати для розрахунку при призначенні і обчисленні пенсії складових заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 6 489 грн. 02 коп., на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4 055 грн. 07 коп. та індексацію у розмірі 538 грн. 93 коп.), згідно довідки від 11 жовтня 2014 року за № 12623/05, виданої на ім`я Позивача Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва також підлягають задоволенню, у зв'язку з чим суд також знаходить за необхідне зобов'язати Відповідача виплатити Позивачеві недоотриману пенсію, починаючи із 23 лютого 2008 року.

Крім того, у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, за рахунок Державного бюджету України на користь Позивача підлягають присудженню судові витрати, пов'язані із розглядом справи, у розмірі 121 грн. 80 коп.

З урахуванням викладеного, на підставі статті 33 Закону України «Про державну службу», статей 3, 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 2 Закону України «Про оплату праці», статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 (Постанова № 2а-4753/09/2670)» від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року, керуючись статтями 8-12, 14, 18, 69, 71, 72, 94, 159-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва щодо неврахування при розрахунку і обчисленні пенсії ОСОБА_1 розміру складових заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно довідки від 11 жовтня 2014 року за № 12623/05, виданої на ім'я ОСОБА_1 Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (Код ЄДРПОУ 26087323) із 23 лютого 2008 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії шляхом включення до складу заробітної плати для розрахунку при призначенні і обчисленні пенсії складових заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 6 489 грн. 02 коп., на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4 055 грн. 07 коп. та індексацію у розмірі 538 грн. 93 коп.) згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва від 11 жовтня 2014 року за № 12623/05, виданої на ім'я ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (Код ЄДРПОУ 26087323) виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоотриману пенсію, починаючи із 23 лютого 2008 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок Державного бюджету судові витрати, пов'язані із розглядом справи у розмірі 121 грн. 80 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після розгляду справи в апеляційному порядку Київським апеляційним адміністративним судом, якщо вона не буде скасована.

СУДДЯ :